سياسی

شور علیه مرسی

20130626-155511.jpg</a

منبع: دنیای جوان

نويسنده: ممدوح حبشی

تارنگاشت عدالت

روز «تمرد» در نیل:
مقاومت علیه حکومت اخوان‌المسلمين در مصر رشد می‌کند. مقدمات تظاهرات گسترده در سطح کشور برای روز ۳۰ ژوئن فراهم می‌شود.

در مصر اتفاقاتی در شرف وقوع است. ما پس از قیام ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ در مقابل پدیده نوینی قرار گرفته ایم. این پدیده در تاریخ انقلاب‌های جهان بی‌همتاست. گروهی از جوانان پيشاهنگ تاریخی را مشخص کردند تا یک جنبش توده‌ای را آغاز کنند و یا تمامی مردم را به حرکت درآورند. آن‌ها نمی‌‌دانستند که یک قیام پرقدرت خلقی پدید خواهد آمد و تا جايی پیش خواهد رفت که رژیم را سرنگون کند که در روز ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ با فرار ريیس‌جمهور درازمدت مصر، حسنی مبارک با بالگرد عملی شد. برعکس، امروز نیروهای دمکراتیک با فراخوان «تمرد» خود برای روز ۳۰ ژوئن ۲۰۱۳ با اطمینان خاطر منتظر سقوط رژیم هستند.

نارضایتی از دولت اخوان‌المسلمين در مصر بسیار شدید است. آن‌ها که در گذشته به عنوان نیروی اپوزیسیون تحت تعقیب قرار داشتند، قدرتی را که خلق در اختیار آن‌ها نهاد، در جهت رفاه حال خلق به کار نگرفتند، بلکه از آن برای ثروت‌اندوزی و تثبیت مواضع خود استفاده کردند. تقریباً یک سال بعد از انتخاب محمد مرسی به مقام ریاست جمهوری مردم از رکود اقتصادی، سقوط قیمت ارز، تلاشی تجارت خارجی و وعده‌های توخالی و تاراج مالکیت دولتی عاصی شده‌اند. زمان برای یک انقلاب نوین آماده است.

روز ۳۰ ژوئن، در اولین سالگرد ریاست جمهوری مرسی قرار است خشم خلق در مورد دولت فاسد و ناکارآمد اخوان‌المسلمين به اشکال مختلف به نمایش گذارده شود. هفته‌هاست که در سطح کشور مردم مصر از طبقات اجتماعی و مذاهب مختلف با جمع‌آوری امضاء خواستار استعفای ريیس‌جمهور شده اند. هم‌اکنون بیش از ۱۷ میلیون امضاء جمع‌آوری شده است. این خود یک موفقیت عظیم جنبش «تمرد» است که توسط جوانان این کشور به وجود آمد.

تعیین تاریخ برای سرنگونی رزیم دارای برخی امتیازات و برخی نقاط ضعف است. نقطه قوت آن این است که قدرت نیروهای انقلابی را با به چالش طلبیدن حکومت به نمایش می‌گذارد و حساسیت انظار عمومی را تقویت می‌کند که راه‌حل‌های نیم‌بند و تعاملات «لحظه آخر» برای انقلاب، دیگر محلی از اِعراب ندارد. اما نقطه ضعف آن چشم‌پوشی از عنصر غافلگیری است، که یکی از عناصر اصلی برای موفقیت هر تاکتیک سیاسی و یا نظامی است. دولت می‌تواند خود را آماده کند و هم‌اکنون دیوار حفاظتی حول تأسیسات اصلی خود ایجاد کرده است. اما این اقدامات برای منصرف کردن خلق از خواست‌ خود، یعنی انقلاب نوین، در چشم مردم مسخره به نظر می‌رسد.

اخوان‌المسلمين با دست‌یابی به مقام ریاست جمهوری توانستند مهم‌ترین نهاد مصر را از آن خود کنند، ولی راندمان بد و هدایت ريیس‌جمهور از راه دور توسط اخوان‌المسلمين، این نهاد را به بدترین موقعیت خود در ده‌ها سال گذشته تنزل داد. مشکل مرسی این است: اگر او دارای یک شیوه حکومتی کاریزماتیک بود، می‌توانست برخی از ضعف‌ها در سیاست اخوان‌المسلمين را جبران کند. بزرگ‌ترین مشکل آن‌ها این است که نتوانستند وضعیت توده‌های فقیر کشور را حتا تا اندازه‌ای بهبود بخشند و در نتیجه از نابود شدن پایگاه اجتماعی خود جلوگیری کنند، که البته با درنظر گرفتن خصلت طبقاتی هیأت حاکمه کلیه احزاب و جنبش‌های اسلامی مرکب از اخوان‌المسلمين، سلافیست‌ها و جهادیست‌ها جای تعجبی باقی نمی‌ماند. در وهله اول این سرمایه مالی، تجارتی، مستغلاتی و خدماتی است که با سرمایه کشورهای نفتی خلیج و ترکیه دارای منافع مشترکی است.

مصاف بزرگ
تقریباً کلیه نیروهای دمکراتیک معتقدند که یک مصاف طولانی، سهمگین و خونین در پیش است تا اخوان‌المسلمين مجبور شوند دست از قدرت بردارند، زیرا اخوان‌المسلمين ‌امروز مطمئناً می‌دانند که در ژوئن سال ۲۰۱۲ شانس بی‌نظیری برای حکومت کشور به عهده آن‌ها گذارده شد. قدرتی که دیگر، نه از طریق انتخابات و نه اعمال خشونت، قادر به احراز مجدد آن خواهند بود. یک سال حکومت اخوان‌المسلمين، مصر را برای همیشه در قبال آن‌ها مصون ساخته است.

اخوان‌المسلمين با این مشکل دست به گریبان است که با کمک آمریکا به قدرت رسید و تنها به کمک این کشور بر سر قدرت باقی خواهد ماند. هر چند روز ۱۹ ژوئن خانم «آن پاترسون» سفیر آمریکا در مصر بیانیه‌ای در جهت پشتیبانی علنی ريیس‌جمهور مرسی صادر و اشاره کرد که مرسی به دنبال انتخابات به ریاست جمهوری رسیده، ولی در عین حال این تردید در کاخ سفید راه باز می‌کند که آیا اخوان‌المسلمين قادرند به وعده‌های خود وفا کنند: وعده دفاع از منافع غرب به طور کل و منافع اسرائیل، به طور خاص و همین‌طور تحت کنترل نگاه داشتن جنبش‌های اعتراضی رایکال شونده. …

در جنب کاهش کمک‌های ایالات متحده آمریکا، اخوان‌المسلمين با چالش دیگری نیز روبه‌روست و آن وضعیت امنیتی در صحرای سینا در اثر فعالیت‌های گروه‌های تروریستی و باندهای تبهکار و همین‌طور رشد نفوذ اسلامیست‌های فلسطینی است. علاوه برآن، نشانه‌ ناآرامی‌های سکتاریستی در بین زاغه‌نشینان که رفته‌رفته خطر تبدیل به جنگ داخلی را با خود حمل می‌کنند، به چشم می‌خورد. مسأله اتیوپی نیز به آن اضافه می‌شود که در حال ساختن سدی بر نیل، این شریان مهم حیات مردم مصر است.

اخوان‌المسلمين همه این مشکلات را می‌شناسند و دست روی دست نگذارده اند. آن‌ها با استفاده از امکانات وسیع مالی و ایدئولوژیکی و همین‌طور روابط خارجی خود در انتخابات به پیروزی‌هايی نايل شدند و مقاومت برخی از نهادهای دستگاه دولتی را خنثا نمودند. علاوه برآن، آن‌ها توانستند وحدت نیروهای اپوزیسیون و جنبش جوانان را دچار انشقاق کنند. آن‌ها برخی از رهبران و گروه‌های «معتدلی» را که در گذشته با رژیم مبارک همکاری داشتند در درون خود ذوب کردند.

جبهه مشترک
در سمت دیگر اردوگاه نیروهای انقلابی از وضعیت بهتری برخوردار است. بلافاصله پس از حکم حکومتی مرسی در روز ۲۲ نوامبر ۲۰۱۲ که عملاً سه قوه حکومتی را در دست ريیس‌جمهور متمرکز می‌کرد و به ريیس‌جمهور مصونیت سیاسی مادام‌العمر اعطاء می‌نمود، به اصطلاح جبهه نجات شکل گرفت. این جبهه از یک دوجین احزاب و سازمان از سه اردوگاه خارج از اردوگاه مذهب سیاسی، یعنی از لیبرال‌ها، ناسیونالیست‌ها و چپ‌ها تشکیل می‌شود. یک چنین ساختار ناهمگونی تنها می‌توانست در مورد سرنگونی سلطه اخوان‌المسلمين به توافق برسد، دیگر هیچ.

نیروهای چپ در «جبهه نجات» نقش بسیار مهمی ایفا کردند. آن‌ها توانستند اتحاد و قطب‌بندی در کشور را به معنای «اسلام‌گرایان در مقابل بقیه خلق» بر پا نگاه دارند. ولی هنوز راه طولانی در پیش است تا چپ‌ها به عنوان نیروی رهبری کننده نقشی ایفاء کنند. این شناخت مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و آن‌ها را به سوی همکاری در سطح بالاتر و در جهت نیل به وحدت که وضعیت خطیر کنونی ایجاب می‌کند، سوق می‌دهد.
برای قیام «تمرد»، شورش در سطح کشور علیه مرسی و اخوان‌المسلمين که روز یک‌شنبه آینده آغاز خواهد شد، جنبش توانست در مورد خواست‌های حداقل به توافق برسد:
– افزایش فوری حداقل دستمزد‌ها به ۱۵۰۰ پوند مصری (تقریباً ۱۶۰ یورو) در ماه، کاهش حداکثر دستمزدها به سطح حداکثر ۱۵ برابر حداقل دستمزدها؛
– به کار گرفتن سیستم مالیاتی نسبی و تخفیف مالیاتی و یا لغو مالیات برای اقشار کم‌درآمد، تا اغنیاء نسبت به فقرا بار بیش‌تری از بحران اقتصادی را به دوش بکشند؛
– آزادی فوری، یعنی حق تأسیس احزاب سیاسی، تنها از طریق اعلام و ثبت‌نام، بدون ایجاد هر نوع مانع که آن‌‌ها را تنها مختص اقشار غنی نماید. انحلال کلیه احزاب، گروه‌ها و سازمان‌هايی که دارای سازمان‌های شبه‌نظامی مسلح هستند و یا تبلیغات مذهبی، ترویج اعمال خشونت سکتاریستی و یا توهین به مقدسات مردم را دنبال می‌کنند؛
– آزادی فوری، یعنی حق تأسیس سندیکا، تنها از طریق ثبت‌نام، تصویب فوری قانون در مورد آزادی‌های سندیکايی و به رسمیت شناختن کلیه سندیکاهای مستقل موجود؛
– آزادی فوری، یعنی حق ایجاد سازمان‌های غیردولتی؛
– رفرم سیستم فرهنگی و درمانی، فی‌البداهه با افزایش صددرصدی بودجه این دو بخش؛
– تصویب حق اعتصاب و گردهم‌آيی و حق تظاهرات و آزادی مطبوعات؛
ـ رفرم ارضی؛ کشاورزان نباید مورد خلع ‌ید قرار گیرند و از سرزمین‌های خود اخراج شوند، تصویب قوانین مربوط به قرادادهای رهن زمین‌های کشاورزی، بخشش بدهی‌های شرکت‌های کوچک و متوسط کشاورزی، بازگشت به سیستم دمکراتیک تعاونی‌های دهقانی؛
– دولتی‌سازی مجدد شرکت‌های خصوصی که در مورد آن‌ها احکام حقوقی صادر شده است.

ممدوح حبشی سخنگوی مسايل خارجی حزب سوسیالیست مصر است.