در آستانه اعلام منطقه پرواز ممنوع در سوریه

20130620-162427.jpg

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آينده ما
پرزیدنت اوباما دولت بشار اسد را متهم کرد به این که در جنگ سوریه گاز سمی بکار برده است. سند معتبری برای اثبات این مدعا ارائه نشده است. واشنگتن بر اساس این ادعای خود اعلام کرد که از شورشیان حمایت نظامی خواهد کرد. بر اساس اظهارات دیپلومات ها سخن از این نیز هست که با ایجاد منطقه ممنوع پرواز به شورشیان کمک شود. سلاحهای شورشیان نیز تامین می گردد.

یک سخنگوی کاخ سفید، تصمیم پرزیدنت اوباما، برنده جائزه صلح نوبل، را در اختیار نمایندگان رسانه ها قرار داد و گفت رهبری سوریه با بکار بردن مکرر سلاحهای شیمیائی از خط سرخ گذشته است. بن رودس، معاون مشاور امنیتی اوباما گفت : ولی او هنوز نمی تواند بگوید سلاحها از چه نوع هستند و تعداد آنها چه مقدار خواهد بود.

در مورد اسنادی که نشان می دهند ارتش سوریه سلاحهای شیمیائی از جمله سارین بکار برده شده بی بی سی از قول بن رودس اعلام کرد که » این اطلاعات را سازمان اطلاعاتی آمریکا در همکاری با شرکا و همپیمانهای ما و همچنین افرادی در سوریه و نیز اپوزیسیون سوریه» گرد آوری کرده است. تخمین زده می شود که » 100 تا 150 نفر در اثر حمله با سلاحهای شیمیائی کشته شده اند.» در حالی که تعداد واقعی قربانیان احتمالا بیش از این است.

وزارت خارجه سوریه اتهامات واشنگتن را رد کرد. و اعلام کرد که اظهارات کاخ سفید » مملو از دروغ» است و بر اساس » اطلاعات جعلی» ساخته شده . معیار قضاوت دولت آمریکا دو گانه است، دولت آمریکا خود به گروههای مسلح تروریستی پول و سلاح می دهد و از آنها حمایت سیاسی می کند» . «واشنگتن در حمام خونی که از خون مردم سوریه برپا می شود دخالت مستقیم دارد».

یوری اوشاکف مشاور پرزیدنت پوتین، در مسکو، » اسناد» ارائه شده از سوی واشنگتن را جدی تلقی نکرد. او نخواست این اظهارات را با » اسناد جعلی» پاول وزیر خارجه آمریکا در دولت بوش مقایسه کند. پاول در سال 2003 اسنادی جعلی به شورای امنیت ارائه کرد و بر اساس آن سندهای جعلی مدعی شد که عراق دارای سلاحهای کشتار انبوه است. اوشاکف در پاسخ به این سابقه اشاره نکرد بلکه فقط اظهار داشت اطلاعات ارائه شده ملاحظه شد ولی» آنچه ارائه شده قانع کننده نیست «.

دلیل واقعی برای تصمیمی که واشنگتن گرفت ضربه ای است که اخیرا در قصیر به شورشیان وارد آمد. روز سه شنبه وزیر خارجه فرانسه فابیوس و وزیرخارجه عربستان سعودی، سعود الفیصل، در پاریس با هم به توافق رسیدند که بر کمک های تسلیحاتی خود به شورشیان بیافزایند. کمک های نظامی برای اپوزیسیون که بشدت نفاق زده است اهمیت دارد تا به این وسیله بتواند در در مذاکرات ژنو با دولت سوریه خواست هائی را مطرح کند. اردن و عربستان میزان آموزش و نیز سلاحهائی را که در ختیار شورشیا می گذارند بشدت بالا برده اند. ناظران سیاسی حدس می زنند که این ها مقدمه ایست برای حمله از خاک اردن به سوریه و باز کردن یک جبهه دوم علیه ارتش سوریه، در نزدیکی دمشق، پایتخت این کشور. ارتش سوریه پس از آزاد ساختن شهر قصیر از دست شورشیان، حملات علیه گروههای مسلح، در منطقه حلب، را آغاز کرده است.

http://www.jungewelt.de/2013/06-15/058.php