اسرائیل: «اگر می شد آذریایجان را با کشورهای همسایه خود مبادله کنیم٬ یک لحظه درنگ نمی کردیم»

«اگر می شد آذریایجان را با کشورهای همسایه خود مبادله کنیم٬ یک لحظه درنگ نمی کردیم»:(۱)

آرثرلینک٬ سفیر رژیم صهیونیستی در آذریایجان

برگرفته شده از سایت شبکه وحده اخباریه٬ متعلق به نویسندگان اردنی

برگردان و زیرنویس ها: احمد مزارعی

   چندی پیش نماینده سفارت آمریکا در باکو٬ آقای دونالد لو(Donald Lu) ضمن ارسال تلگرافی٬ گزارش مفصلی از حجم و اشکال همکاری های دیپلوماتیک میان آذریایجان و اسرائیل٬ برای دولت متبوع خود فرستاده بود. عنوان گزارش قابل تأمل و تعمق است: «روابط محرمانه و بسیار محکم میان آذریایجان و اسرائیل».

Azarbaijan Discreet Symbiosis with Israel

رابطه ای در منتها درجه از صمیمیت٬ علی رغم پنهانکاری بسیار زیاد٬ بطوری که رئیس جمهور آقای علی اف در این باره اظهار داشته:«این رابطه به مثابه کوه یخی است که نود درصد آن از چشم دخالتگران مخفی مانده است». به نظر می رسد٬ زمان آن فرا رسیده که رژیم صهیونیستی اسرائیل از این رابطه خود با دولتی که «عضو کشورهای اسلامی» است٬ حداکثر بهره برداری را بنماید.

   مارک پری٬ نویسنده و تاریخدان آمریکایی٬ براساس مذاکراتی که میان مسئولان عالیرتبه آمریکایی جریان داشته٬ باور دارد که اوباما و کارمندان عالیرتبه کاخ سفید باور دارند که آن بخش از کوه یخی که مخفی مانده همان «پیمان همکاری آذربایجان – اسرائیل» و همکاری های امنیتی و نظامی است که میان دو کشور وجود دارد. برای اوباما و کاخ سفید روشن است که اسرائیل می خواهد از این رابطه در جهت حمله نظامی پیشگیرانه برعلیه ایران استفاده کند و البته این موضوع آنان را «نگران» کرده است. همین نویسنده می افزاید:« در ملاقاتی که با چهار دیپلومات و چند افسر اطلاعاتی آمریکا داشته٬ آنان به وضوح گفته اند که اوباما و سایر کارمندان عالیرتبه کاخ سفید مطمئن شده اند که اسرائیل توانسته است موافقت مسئولان آذربایجانی را جلب کرده که برای استفاده از پایگاه های هوایی این کشور٬ برای حمله به ایران استفاده کند. در این رابطه یکی از کارمندان عالیرتبه کاخ سفید اظهار داشت که اسرائیلی ها فرودگاهی را به نام آذربایجان٬ از این کشور خریداری کرده اند».

   رابطه دولت آذربایجان و اسرائیل به ویژه در زمینه های امنیتی٬ نگرانی دولت آمریکا را نیز تا حدی فراهم آورده است. دولت آمریکا بیم آن دارد که اسرائیل بدون مشورت با دولت آمریکا تهاجمی پیشگیرانه برعلیه ایران شروع و اگر چنین شود٬ آمریکا مجبور خواهد بود به نفع اسرائیل وارد میدان شود٬ اما آمریکا با گرفتاری هایی که در منطقه خلیج فارس دارد٬ مایل نیست جبهه تازه ای در منطقه قفقاز باز شود. یکی از افسران عالیرتبه امنیتی آمریکا که با مجله «فورین پالسی» مصاحبه کرده٬ اظهار داشت:«در گذشته ما نگرانی زیادی در مورد مشکلات در منطقه خلیج فارس داشتیم٬ اما اکنون مجبوریم با نگرانی و دقت فراوان مواظب منطقه قفقاز نیز باشیم». ما از این که جنگی برعلیه ایران آغاز شود٬ خوشحال نخواهیم شد.

   ترکیه نیز از گسترش روابط امنیتی میان اسرائیل و آذربایجان راضی نیست٬ زیرا در صورت بروز بحران در این منطقه عواقب بسیار وخیم سیاسی و اقتصادی خواهد داشت. چندی پیش عده ای از مشاوران اردوغان در این زمینه گزارشی تهیه کرده و خطرات احتمالی بحرانی شدن منطقه را توضیح داده اند.

   رژیم صهیونیستی اسرائیل برای آذربایجان اهمیت بسیاری قائل است٬ زیرا از نظر استراتژیکی و در جنگ برعلیه ایران در کنار اسرائیل ایستاده است٬ بنابراین اسرائیل می کوشد رابطه میان خود و آذربایجان را بسیار تعمیق ببخشد. همین رابطه عمیق باعث شد تا قراردادی در زمینه دفاعی و هوایی میان دو کشور به امضا برسد. به موجب این قرارداد٬ رژیم صهیونیستی٬ تعدادی هواپیماهای بدون خلبان و منظومه ای از سلاح های دفاع هوایی به مبلغ یک میلیارد و ششصد میلیون دلار به آذربایجان فروخته است. هم چنین اسرائیل اجازه یافته تا مستشاران و تکنیسین های خود را برای آموزش آذری ها به این کشور ارسال بدارد.

   همان طوری که انتظار می رفت٬ رابطه ایران و آذربایجان به تیرگی گرائید. در پی ترور تعدادی از دانشمندان هسته ای ایرانی٬ دولت ایران٬ آذربایجان را متهم نمود که راه ورود تروریست ها به ایران را تسهیل کرده است. البته آذربایجان این اتهام را نپذیرفت.

   همکاری میان اسرائیل و آذربایجان رو به گسترش و هر روز ابعاد تازه ای به خود می گیرد. بنابه گزارشی که از طرف «انستیتوی بین المللی مطالعات استراتژیک» انتشار یافته٬ دولت اسرائیل موفق شده است رضایت مسئولان دولت آذربایجان را برای استفاده از چهار فرودگاه نظامی متعلق به ارتش سرخ در گذشته٬ بدست آورد. این فرودگاه ها می توانند مشکل دوری راه را برای بمباران احتمالی ایران از طرف اسرائیل تا حد زیادی حل کند. از نظر دیوید انیرنبرگ تحلیلگر نظامی اسرائیل٬ این دستاورد بزرگی برای اسرائیل است. البته این به آن معنی نیست که اسرائیل حتما به ایران حمله خواهد کرد٬ اما گزینه مناسب و قابل اجرایی می باشد.

   استفاده از فرودگاه های آذربایجان برعلیه ایران تازگی ندارد و تاریخ آن به سال ۲۰۰۶ برمی گردد که ژنرال بازنشسته صهیونیستی اودید تیرا(Oded Tira)٬ از جورج بوش خواست که از این طریق ایران را مورد هجوم قرار دهد و هم چنین از دولت اسرائیل نیز خواست که در این زمینه زمام امور را بدست گیرد. وی چنین نظر داد:«از نظر ما٬ باید برای استفاده از فرودگاه های آذربایجان برای بمباران ایران٬ با دولت آذربایجان هم آهنگ کنیم٬ هم چنین ما باید برای تسهیل امور خود٬ از اقلیت آذری در ایران نیز استفاده کرده و کارها هم آهنگ پیش رود».

   هم آهنگی که ژنرال بازنشسته صهیونیستی از آن صحبت کرد و آن را عامل مهمی در جنگ برعلیه ایران دانست٬ سفیر رژیم صهیونیستی در آذربایجان٬ آرثر لینک را واداشت تا با همه سخره بودن مطلب چنین اظهار کند:«اگر می شد آذربایجان را با کشورهای همسایه خود مبادله کنیم٬ یک لحظه درنگ نمی کردیم».

* آیا آذریایجان سکوی تهاجم نظامی علیه ایران خواهد شد؟(۲) و آیا همسایگانی که اسرائیل می خواهد آنان را با آذربایجان معاوضه کند٬ پیش از قوت وقت از خواب غفلت بیدار خواهند شد؟

زیرنویس ها از مترجم است:

(۱)-جای تأسف بسیار زیاد است که آذربایجان که مهد آزادی٬ انقلاب٬ ادبا و شعرای مترقی بوده و همیشه در دوره معاصر الهام بخش مبارزه در راه آزادی و گسستن بندهای استعمار و بندگی بوده است٬ امروز به اصطبلی برای اسب و استرهای استعمارگران تبدیل شده است. سقوط آذربایجان در دامن سازمان های جاسوسی آمریکا و اسرائیل را نباید به حساب سیاست های غلط جمهوری اسلامی گذاشت. در فردای سقوط شوروی٬ آمریکا با امکانات گسترده ای که در اختیار داشت٬ بسیاری کشورهای مشابه آذربایجان را با تشویق و ارعاب از یک سو و از سوی دیگر نفوذ کهنه سازمان های صهیونیستی در منطقه به ویژه در آذربایجان٬ این کشور را که لااقل می توانست مستقل مانده و در درگیری های منطقه ای بی طرف بماند٬ در خود بلعید. برای نمونه ارمنستان با وجود فقر و فاقه بیشتر٬ اما تن به سیاست های خفت بار این و آن نداد. کوبا و سوریه نیز راه مستقلانه را در پیش گرفتند٬ اگر چه به «غضب امپریالیستی» گرفتار آمدند.

(۲)-خوشبختانه توطئه و تهاجم امپریالیسم آمریکا در عراق و اکنون در سوریه با سنگ خارای مقاومت ملل ستم کشیده منطقه روبرو شده و عل رغم دیر و زود شدن٬ این توفان مسموم و مخرب دفع خواهد شد٬ به همین دلیل در آذربایجان نیز باید حساب دولت مزدور را از ملت مبارز آذربایجان جدا کرد. به هر حال آذربایجان بیشه ای است که شیران و پلنگان غران در آن فراوان است و اجازه نخواهند داد سگ و سوتک های اسرائیلی و آمریکایی٬ آذربایجان را به جهنم تبدیل کنند.

1 Comment

  1. درود بر رفیق مزارعی

    زحمتی بدرد بخور کشیده اید. در مورد شیران و پلنگان اگر منظور خلقهای ایران بخصوص آذربایجان باشد، کاملا با شما هم عقیده ام ولی حکومت جمهوری سرمایه داری اسلامی ایران بر خلاف سوریه که اکثریت خلقهای آن از صمیم قلب شعار«یک خلق یک کشور یک رهبر بشارالاسد» را میدهند از این قدرت بیکران مردمی برخوردار نیست و مردم ایران اگر فقط داده های انتخاباتی را در نظر بگیرند، این حکومت را بایستی تنها میگذاشتند.
    با وجودیکه من خلقهای ساکن ایران را که هزاره های زیادی در کنار هم بوده اند و بسیار بسیار در هم عجین هستند(هم ما آذری ها و هم تهرونی ها، خانواده ای یافت نمیشود که باهم ادغام نشده باشند) و قاعدتا امپریالیزم و صیهونیزم نمیتواند بسادگی عراق، دست به نفاق میانشان بزند. سوال این است که این دولتمردان سرمایه داری ایران که خود دیوانسالاران نوع نوین هم هستند، چرا نکته باین سادگی را درک نمیکنند.
    بازهم مردم بیدار که تاکنون از هرنوع زودباوری با تمام یاوه گویی های مجاهدین ضد خلق و خط سومی های پارکابی…، آگاهانه نفرت خود را نسبت به امپریالیسم جهانی بسرکردگی آمریکا و دست دراز شده اش در منطقه یعنی صیهونیسم نتنها ازدست نداده اند بلکه بر شدت آن افزوده اند.

Comments are closed.