تق سیاسی انفجار در ترکیه در آمد!

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آینده ما

دولت ترکیه اعتراف کرد اسناد محرمانه ای که هکر ها در باره انفجار 11 ماه مه در ریحانلی منتشر کرده اند صحت دارد. ولی معمر گولر وزیر کشور ترکیه اظهار داشت اسنادی که گروه «هک سرخ» منتشر کرده، برخلاف ادعای آن گروه، از طریق حمله به رایانه ژاندارمری و راه یافتن به آن بدست آنها نیفتاده، بلکه یک نفر نظامی اسناد را در اختیار آنها گذاشته است. این فرد نظامی بازداشت شده است. اسنادی که گروه «هک سرخ » روز چهارشنبه در اینترنت منتشر کرد برخلاف اظهارات رسمی دولت ترکیه در باره انفجاری است که در آن 51 نفر کشته شدند. سند منتشر شده حکایت از آن داشت که سازمان اطلاعات نظامی ترکیه  با خبر بوده که قرار است انفجاری صورت گیرد  و عامل انفجار را زیر نظر داشته، با وجود این مانع انفجار نشده استبلافاصله پس از انفجار ترکیه اعلام کرد که عامل این جنایت  سازمان اطلاعات سوریه بوده است. ولی در سند ژاندارمری ترکیه تصریح شده که عامل انفجار گروه اسلامی جبهه النصرت بوده است. این گروه اسلامی که آمریکا آن را یک گروه تروریستی می داند، متعلق به جنبش شورشیانی است که مخالف دولت بشار اسد هستند.

اما برغم اطلاعات تازه ای که انتشار یافته دولت ترکیه مصرانه رژیم دمشق را مسئول انفجار می داند. اردوغان نخست وزیر ترکیه، روز جمعه، از این هم فراتر رفت و پای  حزب  لائیک جمهوری را که هوادار نظرات آتاتورک است و در اقلیت قرار دارد، نیز بمیان کشید و آن حزب را نیز با انفجار مرتبط اعلام کرد. اردوغان طی سخنانی که در برابر اعضای حزب خود بیان می کرد گفت در پس این سوء قصد همان کسانی قرار دارند که در سال 2011  کمک کردند تا میان رهبران حزب جمهوری با اسد دیداری صورت گیرد. روزنامه انگلیسی زبان ترکیه بنام  » Today,s  Zaman  » به نقل از اردوغان نوشت » دست آنها درکار است» .

از سوی دیگر گروه «هک سرخ» در صفحه اینترنتی خود اعلام کرد افسر بازداشت شده بی گناه است. افزون بر این انتشار اطلاعات در باره کشته شدن مردم غیر نظامی جنایت نیست. برعکس، آن که دست به جنایت زده » دولت فاشیستی ترکیه » است که می توانست جلوی جنایت را بگیرد و نگرفت. » نخست وزیر اردوغان می گوید سازمان اطلاعات مشغول بررسی انفجار ریحانلی است و رسانه ها باید تا انتشار نتایج بررسی   صبر داشته باشند. اگر چنین است پس چرا در همان نخستین روز اعلام شد که  مسئول انفجار رژیم سوریه است ؟ «تفسیر گروه » هک سرخ » این است که اردوغان آن انفجار را برای دیداری که  با پرزیدنت اوباما در پیش داشت مناسب میدانست تا بتواند  موافقت آمریکا را برای یک جنگ علنی علیه سوریه بدست آورد.

روز جمعه روشن شد که ممکن است  مهمترین مانع برای مذاکرات جهت یاقتن راه حلی برای مسئله  چندین و چند دستگی مخالفان دولت اسد باشد. رو زجمعه سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مسکو اظهار داشت  دمشق موافقت اصولی خود را با شرکت در کنفرانس  صلح ابراز داشته است. ولی باید روشن شود که  » چه کسی و با چه اختیاراتی از سوی مخالفان سخن خواهد گفت. مخالفان اسد در استانبول گرد هم آمده اند تا در یک دیدار دوروزه برای اتخاذ خط مشی مشترک به توافق برسند. خالد شجاع نماینده » ائتلاف ملی» در گفتگو با  خبر گزاری فرانسه گفت کشورهای غربی و کشورهای عربی باید» کمک های نظامی  بیشتری » در اختیار » ارتش آزاد سوریه » بگذارند. تاریخ تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه هفته آینده به پایان می رسد. لندن و پاریس خواستار آنند که به   کشورها اجازه ارسال اسلحه به شورشیان داده شود.