پرش به محتوا

نوام چامسکی: امریکا مسئول همه شرارت ها از جمله بمب گذاری هاست.

20130523-113847.jpg

به گزارش شبکه تلویزیونی روسيه امروز، نوام چامسکی، نویسنده ى منتقد آمريكائي با بیان این مطلب كه «امریکا مسئول همه شرارت ها از جمله بمب گذاری هاست.» افزود: پلیس پس از انفجارهای بوستون منطقه را تبدیل به منطقه نظامی کرد تا مظنون را پیدا کند اما به نظر می رسد یک شهروند پس از رفع مقررات منع آمد و شد مظنون را پیدا کرد. دو روز بعد از انفجارهای بوستون، هواپیماهای بدون خلبان امریکا یمن را بمباران کردند اما ما از این موضوع مطلع نبودیم . یک جوان روستایی از یمن که آسیب دیده بود در سنا در این زمینه شهادت داد. آنچه که این جوان گفته بود بسیار جالب بود؛ وی گفت: هواپیماهای بدون خلبان ابزار تروریستی هستند، حمله هواپیماهای بدون خلبان باعث می شود افرادی در خیابان کشته و زخمی شوند و این واقعا ابزار تروریستی است.
این جوان گفته است گروه جهادی سالها تلاش کرده اند تا مردم این روستا علیه آمریکایی ها شوندکه موفق نشدند اما یک حمله هواپیمای بدون خلبان امریکا همه این روستاییان را علیه امریکا کرد.شاید صدها نفر برای انتقام به گروه تروریستی بپیوندند. بنابراین هواپیماهای بدون خلبان ماشین ایجاد تروریست ها هستند.
نوام چامسکی گفت : براساس اصولی که متعلق به 800 سال قبل است، افراد با هر بهانه ی نمی توانند بدون محاکمه مجازات شوند. این مجازات های بدون محاکمه پیامدهای جدی دارد. معروف ترین مجازات بدون محاکمه ماجرای کشته شدن بن لادن است. گروه عملیات ویژه به پاکستان یورش بردند و بن لادن را در حالی که بدون دفاع و در کنار همسر خود بود، گرفتند و کشتند و جسد وی را به اقیانوس انداختند.
نوام چامسکی گفت: دادگاه نورنبرگ 70 سال پیش به وجود آمد؛ این دادگاه بخشی از گروه نظارت بر قوانین بین الملل است و تهاجم را جرم بزرگ بین المللی معرفی کرده است.
حمله انگلیس و امریکا به عراق نمونه این تهاجم به شمار می آید و در حقیقت ما مسئول همه شرارت ها مانند بمب گذاری هستیم.
درگیری در سوریه اکنون در حال گسترش به همه منطقه است؛ این بخشی از شرارت هایی است که ما مسئول آن هستیم.
وی گفت: هیچ قدرت بزرگی به شرارت های خود توجه ندارد. تا یک کشور شکست نخورد، مانند شکستی که آلمان در جنگ جهانی دوم خورد، نمی تواند متوجه شرارت های خود شود. افرین ریوس مونت دیکتاتور گواتمالا به اتهام نسل کشی محاکمه شد اما امریکا که در این نسل کشی نقش داشت از روند محاکمه کنار گذاشته شده بود که سرانجام امروز از نقش امریکا نیز صحبت شد و این خبر خوبی برای من بود. دیوان بین المللی کیفری سیاهپوستان آفریقایی را محاکمه می کند و دوست ندارد غربی ها محاکمه شوند. بوش و بلر به خاطر حمله به عراق محاکمه نشدند. جنایتی بدتر از حمله به عراق وجود ندارد. قانونی در امریکا هست که به رئیس جمهور اجازه می دهد برای نجات هر شهروند امریکایی در لاهه از زور استفاده کند.
نوام چامسکی گفت: همانطور که خبرنگار نظامی وال استریت ژورنال گفته است تکنیک بوش این بود که افراد را بازداشت و شکنجه کند اما تکنیک اوباما بهتر شده است و فقط آنها را می کشد. نظرسنجی اخیر از افکار عمومی جهان عرب نشان می دهد که آنها ایران را خطرناک نمی دانند و یا خطر ایران را بسیار کم تلقی می کنند اما امریکا را خطر جدی می دانند. مردم مصر ، عراق و یمن بزرگ ترین خطر را امریکا می پندارند. پرسش این است، چرا این کشورها امریکا را بزرگترین تهدید می دانند.
نوام چامسکی گفت: قانون دفاع ملی در امریکا فراتر از دادگاه است و اجازه بازداشت شهروندان امریکایی را بدون محاکمه می دهد. این نقض اصول 800 ساله است. در فهرست افراد تروریست تجدید نظر نمی شود. اسم نلسون ماندلا تا همین سه یا چهار سال پیش در فهرست اسامی تروریست ها بود.علتش این بود که دولت ریگان از رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی حمایت می کرد و به این ترتیب کنگره ملی آفریقا در فهرست گروه تروریستی در جهان قرار گرفت.
البته در سال 1982 زمانی که عراق به ایران حمله کرد، امریکا از عراق حمایت کردو صدام حسین از فهرست تروریست ها خارج شد.
درسیاست کشتن افراد به جای بازداشت و شکنجه، به مردم گفته شود که این افراد در نظر داشتند به شما صدمه بزنند. امریکا مدتهاست به خاطر این مسئله در هراس است؛ ما به خیال این که برخی از افراد می خواهند به ما صدمه بزنند در حال کشتن آنها هستیم.
وی گفت: در جامعه آزاد تبلیغات نیز بسیار پیشرفته شده است. آنها درک می کنند که مردم آزادی بیشتر می خواهند و نمی توان به زور بر آنها کنترل داشت به همین جهت به تبلیغات روی آوردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: