تصمیم قاطع سوریه برای مذاکره با اپوزیسیون

ریانوستی –  اشپیگل آنلاین – ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آینده ما

واقعیت و نگرانی برای مردم سوریه حکم می کند که خشونت در این کشور بدون قید وشرط قطع گردد.

این نظر  سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه است که روز پنجشنبه در گفتگو با تلویزیون لبنانی المیادین شرکت کرده بود. در آستانه کنفرانس بین المللی برای سوریه که قرار است در اواسط ماه ژوئن برپا شود لاوروف به انتقاد از رفتار اپوزیسیون پرداخت که نسبت به   نظر مشترک روسیه و آمریکا برای تشکیل کنفرانس سوریه پاسخی مبهم داده اند: آنها (اپوزیسیون ) از هر ابتکاری استقبال می کنند مشروط بر آن که ( پرزیدنت) بشار اسد در صحنه نباشد.

لاوروف گفت پیش شرط های دلبخواه قائل شدن دایره شیطانی خونریزی را تنگتر می کند. من یک روز پیش از دیدار با جان کری، وزیرخارجه آمریکا (در مسکو) تلفنی از «ولید معلم» وزیرخارجه سوریه پرسیدم آیا کمیته ای  که تحت ریاست نخست وزیر است  برای مذاکره با اپوزیسیون اختیار دارد؟ پاسخ او این بود: «آری». حال باید صبر کنیم و ببینیم طرف دیگر (که اپوزیسیون گوش به سخنش می دهد) می تواند واکنش مشابهی از اپوزیسیون بدست آورد و تیمی  برای مذاکرات  بفرستد که مورد تایید همه نیروهای اپوزیسیون و دارای اختیارکامل برای تصمیم گیری باشد؟ این نخستین وظیفه ای است که باید صورت گیرد، وظیفه ای که تا کنون عملی نشده است.

«ما از اپوزیسیون سیاسی سخن می گوئیم، حتی اپوزیسیون مسلح، و فرض ما اینست که تروریست ها نباید اجازه شرکت در کنفرانس را داشته باشندوزیرخارجه روسیه بعنوان مثال از جبهه النصرت نام برد که از شبکه تروریستی القاعده دستور می گیرد. لاوروف در باره کنفرانس آتی سوریه گفت همه کسانی که در 30 ژوئن  سال گذشته درکنفرانس ژنو  شرکت داشتند باضافه دو بازیگر مهم دیگر که آنجا نبودند، ایران و عربستان، باید در این کنفرانس حضور داشته باشندما از شرکت اردن، لبنان و دیگر همسایگان سوریه نیز خوشحال خواهیم شد

بنظر لاوروف تمام شرکت کنندگان در کنفرانس باید دولت سوریه و اپوزیسیون را برای دست یافتن به توافق ترغیب کننداو گفت «سوریه ای ها باید خود تصمیم بگیرند. این کاریست بسیار دشوار. ولی فقط در این صورت است که می توان به یک توافق دراز مدت امید داشت

 اوباما روز پنجشنبه پس از مذاکره با اردوغان نخست وزیر ترکیه در واشنگتن گفت آمریکا خواستار آنست که همرا با دیگر کشورها مسئله سوریه را حل کند. وی بر سخنان خود افزود من امکانات برای برداشتن گامهای دیپلماتیک و هم چنین نظامی را محفوظ نگاه می دارم –  زیرا سلاحهای شیمیائی سوریه امنیت ما، همپیمانهای ما و همسایگان سوریه را تهدید می کند.ولی این یک مسئله بین المللی است. و من امیداوارم همکاری با با تمام کشورهای ذیعلاقه ادامه یابد

روزنامه نیویرک تایمز از قول یکی از افسران ارشد اسرائیل گزارش داد که اسرائیل    بازهم به سوریه حمله خواهد کرد تا مانع از آن گردد که این کشور گذرگاهی برای رساندن سلاحهای ایران به حزب الله لبنان گردد..

اگر ارتش سوریه به ضربات اسرائیل پاسخ دهد اسرائیل ضربات نابود کننده ای به سوریه وارد خواهد آورد.

 کارشناسان بعید نمی دانند که در چنین صورتی   جنگی بزرگ میان اسرائیل و سوریه در گیرد.

روز 5 ماه مه نیروی هوائی اسرائیل   دو انبار اسلحه در نزدیکی دمشق را که موشک های فتح 110 ساخت ایران در آن نگاهداری می شدند بمبارن کرد. فیصل  المقداد معاون وزارت خارجه سوریه  در آن زمان گفت او این عمل را اعلام جنگ می داند و هشدار داد که ارتش سوریه حمله بعدی اسرائیل را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

اکثر کشورهای سنی مذهب عربی  درگیری اسرائیل و سوریه را با سکوت خود تایید کرده اند  و از قرار آن را شیوه ای برای از بین بردن  ایران، همپیمان اصلی و شیعی مذهب سوریه می دانند. رسانه های عربی نیز آتش بیار معرکه هستند. در روز های گذشته روزنامه پان عربی الحیات نوشت مقامات ایرانی بشار اسد را متقاعد کرده اند که به حزب الله اجازه دهد  در طول خط جدائی در ارتفاعات گلان یک جبهه ضد اسرائیل ایجاد کند.

اشپیگل آنلاین نوشت : نیویورک تایمز روز جمعه از قول نمایندگان دولت آمریکا گزارش داد که  : موشک های ضد کشتی روسی دارای یک سیستم هدایتی بسیار پیشرفته هستند. سوریه می تواند با کمک این موشک ها مانع ایجاد منطقه پرواز آزاد  و یا محاصره دریائی سوریه گردد.

منبع دوم ریا نوستی