‫جنگ،فلسطین و انرژی پاک


تدگلیک‬

برگردان: بابک پاکزاد‬

منبع: Znet‬

 

یک بیانیه عمومی حاوی این عبارت بود: «فراخوان کمیته سیاست‌گذاری حزب دمکرات برای جمع‌بندی تلاش‌های صورت گرفته در عراق و جلسه استماع برای شناسایی تحولات ضروری برای پیش‌برد امور در این کشور» و به این ترتیب دوشنبه 25 سپتامبر، یک کلنل و دو ژنرال بازنشسته ارتش، که همه‌ی آن‌ها از کهنه سربازان جنگ عراق بودند در برابر کمیته شهادت دادند؛ در ای‬ن جلسه که از طریق تلویزیون پخش می‌شد دموکرات‌ها تنها استماع کنندگان کنگره بودند.

درباره این‌که جنگ تا چه اندازه بد برنامه‌ریزی شد و ادامه پیدا کرد کلنل و دو ژنرال اظهارات جالب توجهی داشتند. شنیدن این گزارش از آن‌ها که طیف قابل توجهی از مقامات سطوح بالای ارتش ایالات متحده از بوش، رامسفلد و چنی بسیار عصبانی هستند، بسیار جالب بود.

با این حال، وقتی هیلاری کلینتون با آن‌ها پرسش نهایی را مطرح کرد: «نظر شما برای تعیین تاریخ خروج نیروهای آمریکایی چیست؟» هیچ یک از آن‌ها حرف جالبی برای گفتن نداشتند. طی جلسه استماع، کلنل گفته بود ما باید برای ماندن در عراق برای مدت 10 سال دیگر برنامه‌ریزی کنیم. اگر چه ژنرال‌ها از عدد خاصی استفاده نکردند اما روشن کردند که آن‌ها فکر می‌کنند ایالات متحده مجبور است تا هر زمان که لازم باشد در عراق بماند تا یک دولت باثبات عراقی با روابط خوب با ایالات متحده بر سرکار آید.

هیچ یک از سناتورهای دموکرات پاسخی ندادند، هیلاری آخرین سخن‌ها را گفت و هنگامی که جلسه استماع رسماً به پایان رسید و پوشش رسانه‌ای جلسه کمیته تمام شد صدای زنی از میان شنوندگان به گوش رسید که گفت: «هیچ راهی برای صلح جز از طریق صلح و پایان جنگ وجود ندارد

آیا این صحنه‌ی آخر از دفاع حزب دموکرات از جنگ به معنای آن است که همان‌طور که چپ‌ها بر این باورند، وقتی نوبت به موضوع جنگ برسد فرقی نمی‌کند که دموکرات‌ها در 7 نوامبر ببرند یا جناح اکثریت کنگره؟

تفاوت‌هایی میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود دارد. در قدم اول، جمهوری‌خواهان کسانی هستند که در پیش‌برد برنامه سرکوب‌گرانه و جنگ‌طلبانه‌ی خود بسیار بی‌شرم و گستاخ هستند. دموکرات‌ها معمولاً با بخش اعظم این برنامه همراهی می‌کنند و سعی می‌کنند لبه‌های تیز آن را نرم کنند مگر آن‌که از سوی نیرویی مستقل، رادیکال و قوی تحت فشار قرار گیرند تا به گونه‌ای متفاوت عمل کنند.

شما می‌توانید روی این که حزب جمهوری‌خواه همیشه بدترین اقدامات را صورت می‌دهد حساب کنید. هم‌چنین شما می‌توانید روی این که حزب دموکرات در فقدان فشار از سوی مردم و گاهی علی‌رغم آن در حفظ مواضع خود در بسیاری از موضوع‌های عمده ضعیف عمل می‌کند نیز حساب کنید.

به این دلیل است که ما باید کار روی ساختن یک جنبش قوی با مضمون «بوش باید برود» و هم‌چنین یک جنبش سیاسی مستقل موضوع محور را تداوم بخشیم و بتوانیم در طول زمان آن را به یک آلترناتیو قوی با شعارهای روشن در برابر هر دو حزب مدافع امپراطوری، جنگ و بی‌عدالتی بدل کنیم.

 

اما جنبش صلح ایالات متحده به چیزی بیش از فراخوان ارتش آمریکا به کشور، انهدام پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و کمک‌های اقتصادی برای بازسازی کشور تخریب شده نیازمند است. این جنبش هم‌چنین باید در صدد پایان بخشیدن به حمایت از اشغال‌گری غیرقانونی دولت اسرائیل و حمایت ایالات متحده از رژیم‌های سرکوب‌گر عرب و برداشتن گام‌های سریع به‌سوی انقلاب انرژی پاک باشد.

 

هیچ راه‌حل نظامی تحمیلی از سوی آمریکا در خاورمیانه صلح را به ارمغان نخواهد آورد. تا زمانی که ایالات متحده سیاست‌های امپریالیستینفتی‌اش را که دهه‌ها است آن را در کنار بی‌عدالتی و استضعاف قرار داده تغییر ندهد پایانی بر خشم گسترده برعلیه آمریکا نمی‌توان متصور شد.

 

ما باید به کسانی که می‌گویند اقتصاد ما به تمام آن نفت و گاز طبیعی نیاز دارد بگوییم که اشتباه می‌کنند. اشتباه می‌کنید زیرا سوزاندن نفت، گاز و ذغال سنگ به شکل خطرناکی کره زمین ما را گرم می‌کند و باید مصرف این سوخت‌ها را هرچه سریع‌تر پایان بخشید. شما اشتباه می‌کنید زیرا برای این کار آلترناتیو‌های عینی موجودند.

 

انرژی باد از نظر اقتصادی با ارزان‌ترین سوخت فسیلی، ذغال سنگ، رقابت می‌کند و ایالات متحده چندین برابر ظرفیت مورد نیازبرای فراهم کردن تمام برق مصرفی خود از این انرژی برخوردار است. فن‌آوری انرژی خورشیدی به سرعت درحال پیشرفت است و ضمن کیفیت بالا قیمت آن نیز پایین آمده است. اتلاف انرژی وحشتناکی وجود دارد؛ تخمین زده می‌شود که با حفظ انرژی و اقدامات برای بهره‌وری بهینه، می‌توانیم استفاده از آن را بین 30 تا 50 درصد بدون هیچ‌گونه ایجاد کمبود در عرصه اقتصادی کاهش دهیم.

 

در عمل،انقلاب جهانی انرژی پاک شامل چندین مایل سلول جمع‌آوری انرژی خورشیدی خواهند بود که می‌توان آن‌ها را در بیابان‌های خاورمیانه راه اندازی کرد و انرژی‌ پاک فراهم کرد و وابستگی به نفت در بخش دولت‌های عرب را نیز کاهش داد.

 

هیچ گزینه دیگری وجود ندارد. موضوعات با هم پیوند درونی دارند. پایانی بر جنگ، شکنجه و سرکوب بی‌پایان تنها با خواست عدالت برای فلسطینیان و استفاده از انرژی خورشیدی و باد و هم‌چنین بیرون کشیدن ارتش آمریکا از عراق و بستن پایگاه‌های آمریکا ممکن خواهد شد.