تدارک مسلحانه دور تازه یورش به سوریه

یونگه ولت – رضا نافعی

منتشر شده در آینده ما

واشنگتن 200 نیروی زبده به  اردن می فرستد. زیر فشار آمریکا اردن باید  مرزهای خود را برای عبور سلاح و افراد مسلح  به سوریه باز نگه دارد. این تصمیم را «چاک هاگل» وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه به کمیسیون دفاع کنگره آمریکا اعلام کردهاگل که انتظار می رود روزهای شنبه و یکشنبه در اردن و اسرائیل باشد، گفت واحد های نیروهای زبده جای 150 سربازی را خواهند گرفت که از سال 2012  در اردن حضور دارند. ستاد برنامه ریزی نیروهای زمینی نیز در اردن تشکیل خواهد شد. پنتاگون برای آموزش و مسلح کردن نیروی نظامی اردن  70 میلیون دلار در اختیار اردن  می گذارد. بنا بگفته هاگل تخصص های واحد های جدید عبارتند از هدایت واحد های رزمنده، گردآوری گزارشهای اطلاعاتی و ارسال آنها، تامین تدارکات لجیستیک. Conn Hallinan   پژوهشگر وبسایت ّForeign Policy in Focus  به فرستنده خبری  روسیه امروز گفت که این اقدامات او را به یاد اقداماتی می اندازد که  آمریکا در سال 2003 قبل از حمله به عراق در عربستان سعودی انجام  می داد.

ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا، در همان اجلاس کنگره ، نسبت به  وضع سوریه  ابراز شک کرد و گفت خطر آن هست  که چالش با  بن بست روبرو شود، او در سال 2012 از مسلح کردن شورشیان حمایت می کرد ولی امروز وضع تغییر کرده است. امروز وضع مخالفان «بمراتب آشفته تر از شش ماه پیش است». باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تا کنون دخالت مستقیم در سوریه را مطرح نکرده است.

کارل لوین و جان مک کین سناتور های آمریکائی، اخیرا از اوباما خواستند برای پناهندگان و اعضای گروههای مخالف دولت سوریه یک منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه ایجاد کند. راکت های پاتریوت هم که در ترکیه مستقر شده اند باید این منطقه را محافظت کنند. هاگل گفت باید به موفقیت کاری که می خواهیم بکنیم کاملا مطمئن باشیم. اگر پا به پیش گذاشتیم دیگر نمی توانیم پا را پس بکشیم. نمی توان راحت گفت: نه، چون  کار آنطوری که من می خواستم پیش نمیرود،  ما بر می گردیم

بنا به نوشته نیویورک تایمز اظهارات جان کری وزیرخارجه آمریکا  در برابر کمیسیون خارجی کنگره خوش بینانه  تر بود. همکا ری با گروه موتلف ملی بسیار بسیار نزدیک است،  نیروهای مسلح آنها بدلیل دریافت سلاح هائی که کنترل شده در اختیار آنها گذاشته شده  وضعشان بهتر شده است» . سیاست آمریکا  سیاست کمک به کشتن نیست ولی ما خود را   با آنها این کار را می کنند،بسیار هماهنگ  می کنیم».

بشار اسد رئیس جمهور سوریه، روز چهارشنبه، از اردن، کشورهمسایه سوریه، خواست تا دیگر اجازه ندهد از مرزهای آن کشور سلاح و افراد مسلح به سوریه وارد شوند. او در تلویزیون سوریه گفت: «صدها تن با سلاحهای خود از اردن به سوریه می آیند». «اردنی ها باید بپذیرند که آتش فقط تا مرز ما را نمی سوزاند». مقامات برجسته اطلاعاتی اردن در همین اواخر آمریکا را مسئول دانستند زیرا اردن را زیرفشار می گذارد تا عبور غیر قانونی از مرزهای خود را نادیده بگیرد. احمد وحیدی وزیردفاع ایران، روز پنجشنبه نسبت به دخالت نظامی در سوریه هشدار داد. او گفت اگر یک قدرت خارجی وارد سوریه شود خاورمیانه «منفجر» خواهد شد. ساکنان القنیطره (شهر مرزی سوریه نزدیک به اردن ) در یک گفتگوی تلفنی به نماینده یونگه ولت گفتند افراد مسلح زیادی از اردن به سوریه وارد شده اند. آنها برای ورود به سوریه از منطقه میانگیر میان سوریه و اسرائیل که سازمان ملل ایجاد کرده  و ارتش سوریه اجازه حضور و عملیات در آن را ندارد، وارد سوریه می شوند.

http://www.jungewelt.de/2013/04-19/053.php