یک سازمان خیریه بین‌المللی کودکان از شورای امنیت سازمان ملل خواست برای حفاظت از دو میلیون کودک سوری که با توجه به ادامه ناآرامی‌ها به کمک نیاز دارند، اقدام کند

سازمان بین‌المللی «کودکان را نجات دهید»، روز گذشته در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان اصلی ترین قربانیان جنگ در سوریه هستند هشدار داد با توجه به ادامه سوء استفاده شبه‌نظامیان، کودکان به طور مستقیم از ناآرامی‌های این کشور آسیب می‌بینند.

این گزارش پس از  آن منتشر می شود که هفته گذشته “تلگراف” در گزارشی از جبهه معارضین، کودکی به نام احمد را نشان داد که پس از کشته شدن پدر و مادر، توسط عموی خود در نبرد به کار گرفته شده است؛ وی با وجود سن کم اسلحه به دست گرفته و در حالی که سیگار دود می کند در برابر عکاس این نشریه قرار می گیرد.

در همین حال سازمان «کودکان را نجات دهید» در گزارش خود هشدار داده است، کودکان و نوجوانان با توجه به ادامه سوء استفاده شبه‌نظامیان معارض دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه مبنی بر استخدام اجباری آنان به طور فزاینده در معرض آسیب‌های مستقیم قرار گرفته‌اند.

این مؤسسه همچنین از انتشار گزارش‌هایی خبر داد که نشان می‌دهند، شبه‌نظامیان مخالف دولت در سوریه از افراد کم سن و سال به عنوان نگهبان، جاسوس، جنگجو و در برخی موارد سپر انسانی سوء استفاده شده است.

این گزارش یک روز پس از ابراز نگرانی «یونیسف»، صندوق کودکان سازمان ملل متحد از به وجود آمدن «نسل گمشده کودکان» در سوریه منتشر شد.

«یونیسف» در گزارش ماه مارس خود اعلام کرد، کودکان سوریه نمی‌توانند سالی دیگر در برابر درگیری‌ها دوام آورند.

این سازمان ضمن ابراز نگرانی درباره تاثیر بحران سوریه در ایجاد نسل گمشده کودکان در این کشور هشدار داد، میلیون‌ها کودک در سوریه درحالی بزرگ می‌شوند که چیزی جز خشونت نمی‌بینند، آنها همچنین از آموزش محروم مانده و با ضربه‌هایی رو به رو شده‌اند که در تمام عمر همراه آنها خواهد بود.

عکس های زیر که گزیده گزارش های تصویری خبرگزاریه ای رویترز، اسوشیتدپرس و فرانسه از جنگ در سوریه هستند شرایط وخیم کودکان سوری را نشان می دهد.