بابک پاکزاد, سرتیتر

‫95 درصد عاملان خشونت خانگی مردان هستند‬

لوسيندا مارشال‬

برگردان: بابک پاکزاد‬

 

در ماه اكتبر اخبار خشونت خانگي ماه (DVAM) منتشر شد. درست همان‌طور كه اخبار سرطان سينه ماه (NBCAM) منتشر شد و مراسم هالوين برگزار شد. اخبار خشونت خانگي اما كم‌تر از روبان‌هاي صورتي و صورتك‌هاي ديو و اشباح‌‌ اذهان را به سوي خود جلب كرد. اين در حالي است كه خشونت خانگي اغلب جنايتي ناپيداست و ديده نمي‌شود. با وجود خشونتي كه زن‬ان به طور معمول در زندگي خود تجربه مي‌كنند، در ايالات متحده تنها 20 درصد تجاوزها و سوء‌استفاده‌هاي جنسي و 25 درصد ضرب و شتم‌ها به مقامات پليس گزارش مي‌شود.

خشونت خانگي؛ از خشونت فيزيكي و سوء‌استفاده جنسي از تجاوز گرفته تا مزاحمت و تجاوز به حريم روحي و رواني را در بر مي‌گيرد. در حالي كه مردها نيز مي‌توانند قرباني خشونت خانگي باشند، 85 درصد قربانيان، زنان را شامل مي‌شود و 95 درصد عاملان خشونت خانگي عليه مردان و زنان و هم‌چنين كودكان، مردان هستند. خشونت خانگي معمول‌ترين شكل خشونت عليه زنان است، نه فقط اين‌جا در ايالات متحده بلكه در سطح جهان.

مطالعه سازمان بهداشت جهاني نشان داده است كه ميزان خشونت از سوي شريك زندگي خصوصي در سراسر جهان از 15 درصد در يوكوهاماي ژاپن تا 71 درصد در اتيوپي متغير است. اين‌جا در ايالات متحده، از هر چهار زن يك نفر توسط شريك زندگي خود مورد تعرض قرار مي‌گيرد.

هزينه‌هاي اقتصادي ناشي از خشونت خانگي نيز بسيار بالاست. بر اساس آخرين آمارها، هزينه‌هاي خشونت خانگي و تبعات آن در ايالات متحده سالانه 8.3 ميليارد دلار برآورد شده است. اين هزينه‌ها شامل هزينه درمان آسيب‌هاي فيزيكي و رواني و ساعات كاري از دست رفته است. تخمين زده مي‌شود كه قربانيان خشونت‌هاي خانگي حاد معادل هشت ميليون روز دستمزد خود را از دست مي‌دهند.

متاسفانه خشونت خانگي، جنايتي است كه هيچ‌كس نمي‌خواهد درباره آن صحبت كند. به دليل اين‌كه اين اقدامات درون بافت روابط خصوصي و زناشويي رخ مي‌دهد، معمولاً به جاي آن كه به مثابه نقض حقوق بشر در نظر گرفته شود به عنوان يك موضوع خصوصي از آن صرف‌نظر مي‌شود.

هنگامي كه پوشش رسانه‌اي خشونت خانگي با موضوع سرطان سينه در ماه اكتبر مورد مقايسه قرار گيرد گستره‌اي كه در آن خشونت خانگي ناديده گرفته مي‌شود مشخص مي‌شود؛ در زماني كه ضرورت ايجاب مي‌كند كه ما درباره هر دو موضوع آگاه‌تر شويم از هفت مجله عمومي مربوط به زنان كه موضوع سرطان سينه را به شكل گسترده پوشش داده‌اند هيچ يك درباره خشونت خانگي عبارتي ذكر نكرده‌اند.

در حالي كه هنوز روشن نيست چه ميزان اطلاع‌رساني بر ريشه‌كن كردن سرطان سينه اثرگذار خواهد بود، مي‌دانيم كه‌‌ اطلاع‌رساني در عمل ابزاري مهم براي ريشه‌كن كردن خشونت خانگي است و در حالي كه هنوز نمي‌دانيم چگونه سرطان سينه را ريشه‌كن كنيم، كارهاي مهمي است كه مي‌توانيم براي ريشه‌كن كردن خشونت خانگي انجام دهيم. در حالي كه اقدامات فردي مهم هستند، يكي از مهم‌ترين نيازها تامين بودجه است.

در حالي كه اين اصل به رسميت شناخته مي‌شود كه «خشونت خانگي جايي در جامعه ما ندارد و ما تعهد اخلاقي داريم تا از بروز آن جلوگيري كنيمبودجه سال 2007 جورج بوش اقدامات مربوط به قانون خشونت عليه زنان (VAWA) را كاملاً تامين مالي نكرده است و در حالي كه كنگره بودجه‌هاي نظامي و هزينه‌هاي امنيتي كشور را پيشاپيش تصويب كرده، تامين مالي كامل VAWA تا پس از انتخابات مدنظر نيست. متاسفانه براي بسياري از زنان ايمن‌تر كردن كشور هنگامي كه در خانه خودشان مورد تعرض و ترور قرار مي‌گيرند چندان فايده‌اي ندارد. ما توانايي متوقف ساختن خشونت خانگي را نداريم مگر آن كه ايمني خصوصي و شخصي زنان به مثابه يكي از اجزاي تفكيك‌ناپذير حقوق بشر قلمداد شود و دفاع از آن از اولويت‌هاي اصلي مخارج و هزينه‌هاي كشور در نظر گرفته شود.