گروگانگیری در سوریه بهانه ای برای دخالت نظامی آمریکا و اسرائیل در این کشور؟

در شرایطی که درگیری ها در سوریه بار دیگر اوج گرفته و با توجه به وسعت عملیات گروه های افراط گرا و گروگان گرفته شدن نیروهای سازمان ملل، ابعاد گسترده تری نیز پیدا کرده است، ائتلاف بین المللی ضد سوری فرصت یافته اند تا به این بهانه، یک نیروی مشترک با فرماندهی واحد را جهت عملیات در سوریه ایجاد کنند.

سایت «دبکا فایل»، وابسته به محافل امنیتی رژیم اسرائیل گزارش داده یک نیروی مشترک جدید بین المللی به رهبری ایالات متحده برای عملیات احتمالی در سوریه ایجاد شده است. هدف این مرکز فرماندهی جدید که از نیروهای آمریکایی، اسرائیلی، اردنی و ترکیه ای تشکیل شده، آمادگی برای انجام عملیات در سوریه در صورت وقوع حمله شیمیایی یا بیولوژیک در این کشور عنوان شده است.

توافق برای ایجاد این مرکز فرماندهی جدید، در جریان سفر ایهود باراک، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به آمریکا و دیدار وی با «چاک هیگل»، همتای آمریکایی خود در پنتاگون در روز پنجم مارس انجام شده است.

دبکا فایل می نویسد در این دیدار، هیگل از موضوع جنگ شمیایی در سوریه با عنوان یک واقعه کاملاً محتمل و واقعی نام برده است. به اعتقاد واشنگتن، این احتمال وجود دارد که شورشیان سوری با دستیابی به سلاح های شیمیایی، دست به آغاز چنین جنگی بزنند و ارتش سوریه نیز با همین ابزار به آن ها واکنش نشان دهد.

بر این اساس، نگرانی آمریکا از آن است که چنین جنگی به سرعت از حریم مرزهای سوریه خارج شده و به دیگر کشورهای منطقه سرایت کند. منظور از کشورهای دیگر اسرائیل است

به نوشته این سایت، گروگان گیری 21 نیروی حافظ صلح سازمان ملل که روز چهارشنبه انجام شد، تلاشی جدید از سوی گروه های شورشی افراط گرا به رهبری «جبهه النصره» است تا بتوانند کنترل خود بر منطقه جولان و شرق سوریه تثبیت کنند.

تحلیل دبکا فایل آن است که هدف نهایی نیروهای تحت رهبری جبهه النصره، تشکیل حکومت القاعده در مناطق شرقی سوریه است و این گروه در راه دستیابی به هدف خود، از هیچ راهی، حتی استفاده از سلاح های شیمیایی و بیولوژیک صرف نظر نخواهد کرد.

لازم به تذکر است این گروه با توافق آمریکا مقدار قابل توجهی اسلحه سبک و سنگین از عربستان سعودی به واسطع اردن و توافق آمریکا از انبار های کرواتی دریافت نموده بود

به این ترتیب و با توجه به این ارزیابی ها، کشورهای مذکور به ابتکار آمریکا و رژیم اسرائیل تصمیم به تشکیل فرماندهی عملیاتی مشترک گرفته اند. از آنجا که بر اساس تحلیل واشنگتن، حملات شیمیایی احتمالاً در بیش از یک نقطه انجام خواهد گرفت، این نیروها در مناطق مرزی اردن، ترکیه و اسرائیل مستقر خواهند شد. نیروهای دریایی آمریکا مستقر در منطقه نیز برای مشارکت در این عملیات احتمالی در آماده باش به سر می برند.

به هر حال، با وجود همه این مباحث، بهانه مطرح شده برای تشکیل این فرماندهی جدید، از یک بعد بسیار مهم، جالب توجه به نظر می رسد. در واقع، تا پیش از این ادعای آمریکا درباره سلاح های شیمیایی بر این امر مبتنی بود که از آنجا که ممکن است دولت سوریه از این سلاح ها علیه مخالفان استفاده کرده و یا آن ها را به متحدان خود در لبنان منتقل کند، لزوم انجام عملیاتی برای جلوگیری از این امر احساس می شود.

اما اکنون که مشخص شده دولت سوریه – مطابق تضمین های مکرر پیشین – قصد انجام چنین کاری را ندارد، آمریکا برای توجیه حمله نظامی احتمالی به این کشور دست به دامن بهانه ای جدید شده و احتمال استفاده گروه های افراط گرا از این سلاح ها را مطرح می کند. این در حالی است که بر کسی پوشیده نیست عملیات احتمالی این فرماندهی مشترک در سوریه، علیه هیچ کسی به جز دولت مرکزی این کشور نخواهد بود.

بر این اساس، در شرایطی که انتظار می رفت با گروگان گرفته شده نیروهای سازمان ملل توسط شورشیان سوری که بیش از پیش ماهیت این گروه ها را برای جامعه جهانی روشن کرده، رویکرد بین المللی نسبت به بحران سوریه تغییر یابد، مشخص می شود این رویکرد نه تنها در مسیری سازنده تغییر نکرده، بلکه موضوع گروگانگیری به بهانه ای جدید برای مداخله در سوریه تبدیل شده است.

در انتشار خبر گروگانگیری نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در بلندی های جولان بی بی سی فارسی شاهکار جدیدی زد و در تیتر خبری اش از این گروگانگیری به عنوان «بازداشت» نیروهای سازمان ملل نام برد!