بحث کاهش ارزش پول در ونزوئلا

منبع: Venezuelanalysis.com


گزارشگر: ایوان روبرتسون

تارنگاشت عدالت
 

بحث کاهش ارزش پول در ونزوئلا و ناروشنی پیامد آن

 

در ونزوئلا بحث زیادی پیرامون علل و پیامدهای احتمالی کاهش ارزش پول در جمعه گذشته جریان دارد، در حالی‌که باید منتظر تأثیر سیاسی و اقتصادی آن ماند.

تصمیم دولت ونزوئلا برای کاهش ٣٢ درصد از ارزش بولیوار، از ۴٫٣ بولیوار به ۶٫٣ بولیوار برای یک دلار، اقدامی بود که اقتصادانان بسیاری پس از سقوط ارزش بولیوار به یک چهارم ارزش رسمی آن در بازار سیاه، آن‌را پیش‌بینی می‌کردند.

علاوه برای این تصمیم، که پنجمین کاهش ارزش پول از شروع کنترل ارزی در سال ٢٠٠٣ است، دولت همچنین تشکیل یک نهاد جدید برای نظارت بر تخصیص دلار به شهروندان و بنگاه‌های اقتصادی را اعلام کرد.

تحلیل‌گران در ونزولا گفتند که تأثیر سیاسی کاهش ارزش پول به موفقیت کارزار رسانه‌ای هم دولت و هم اپوزیسیون بستگی دارد، که سعی دارند تعبیرهای خود را از تعدیل ارزی با کشور درمیان بگذارند.

با این وصف، عوامل اقتصادی مانند تأثیر آن بر واردات و تولید داخلی، افزایش تورم و قیمت‌ها، و اقدامات تکمیلی دولت مانند افزایش حداقل دستمزد و کارآیی کنترل قیمت‌ها، نیز تأثیر سیاسی کاهش ارزش پول را تعیین خواهند کرد.

انتقادات اپوزیسیون
اپوزیسیون کارزاری برای حداکثر کردن تأثیرات منفی احتمالی کاهش ارزش براه انداخته است، که بخشاً درصدد است در انتخابات ریاست جمهوری تازه در صورت عدم توانایی هوگو چاوز برای انجام وظایف خود، حمایت از نیکولاس مادرو، معاون رئیس‌جمهور را کاهش دهد.

رامون آولیدو، از ائتلاف اپوزیسیون «میزگرد اتحاد دمکراتیک» دولت را بخاطر کاهش ارزش پول مثیر دانست و گقت «این نیتجۀ بی‌مسؤولیتی و عدم انسجام نگران‌کننده دولت است

رهبران و هواداران اپوزیسیون به حرکت لقب «سرخ» با «بسته کوبایی» داده اند و سعی دارند کاهش ارزش پول را همگامی با بسته تعدیل ساختاری نئولیبرالی صندوق بین‌المللی پول معرفی کنند.

حولیو بورگس، یک رهبر حزب دست راستی «اول عدالت» گفت که کاهش ارزش پول «تنها بر مردم ونزوئلا، که دولت به‌برداشتن پول از جیب آن‌ها ادامه می‌دهد، تأثیر می‌گذارد

او به افزایش تورم و قیمت‌ها طی دو ماه گذشته اشاره کرد، و تقصیر این و کاهش ارزش پول را به گردن هزینه‌های عمومی بالا انداخت. وی اعلام کرد «امروزه [دولتی‌ها] می‌خواهند ما بابت پیامدهای بی‌کفایتی، اصراف و مدیریت ضعبف آن‌ها بپردازیم

در پی کاهش ارزش پول، یک افزایش کوتاه مدت در تورم محتمل است، زیرا واردات گران‌تر خواهند بود، که بطور هم‌زمان موجب بالا رفتن قیمت‌ها خواهد شد. از سوی دیگر، چون تولیدات وارداتی بسیاری به قیمت‌هایی که منعکس کننده نرخ مبادله ارز در بازار سیاه است بفروش می‌رسند، ممکن است تئورم بعلت کاهش ارزش پول زباد بالا نرود.

با این وجود، گرچه منابعی مانند رویترز یک «جهش» در تورم سالانه به ٢٢٫٢ درصد برای ۶ هفته اول سال جاری را اعلام کرده‌اند، اما افزایش تورم طی ایام کریسمس و بعد از آن در ونزوئلا غیرعادی نیست و تورم سالانه هنوز زیر نرخی است که سال پیش تجریه شد.

موضع دولت
در عین‌حال، دولت مزایای احتمالی کاهش ارزش پول، مانند درآمد بیشتر از نفت برای هزینه‌های اجتماعی، کمک به‌تقویت تولید داخلی، و امکان بالقوه مقابله با فرار سرمایه را برجسته کرده است.

الیاس جائوا، وزیر امورخارجه و معاون پیشین رئیس‌جمهور گفت که تعدیل بعلت فعالیت‌های یک «طبقه سوداگر» در داخل ونزوئلا، که دلار را به نرخ رسمی می‌گیرد و سپس آن‌را در بازار سیاه می‌فروشد یا تولیدات وارداتی را در بازار سیاه می‌فروشد، لازم بود.

بدین دلیل، جائوا از کاهش ارزش پول و تشکیل یک نهاد جدید نظارت بر مبادلات ارزی برای مقابله با سوداگری و فرار سرمایه دفاع کرد.

او همچنین اقدامات را بعنوان بخشی از «گام‌های برداشته شده برای حمایت از ثروت ما در مبادلات ارزی، اجتناب از افتادن در سیلاب حرص‌و‌آز سرمایه‌داری، و حفظ منابع پولی ما برای بقای نظام سوسیالیستی مزابای اجتماعی که هوگو چاوز رئیس‌جمهور ما بنا نهاده است» توصیف نمود.

عیسا فاریدا، اقتصاددان و قانون‌گذار هوادار دولت گفت که کاهش ارزش پول واردات را گران‌تر و صادرات را ارزان‌تر خواهد کرد، و نتیجتاً توانایی رقابتی تولید داخلی را بالا خواهد برد

او گفت که قبل از کاهش ارزش پول در جمعه گذشته، «بعلت ارزان شدن شدید واردات و گران شدن شدید صادرات، یک نارسایی در نرخ مبادله ارزی وجود داشت که می‌باید تصحیح می‌شد

مارک وایزبروت، اقتصاددان آمریکایی نیز پیش‌بینی کرد که کاهش ارزش پول تأثیر مثبت خواهد داشت. او نوشت «کاهش ارزش پول، با گران‌تر کردن واردات موجب تقویت صنایع رقابت کننده با واردات خواهد شد و بدین دلیل، و به علت کاهش سود در بازار سیاه و کاهش فرار سرمایه، حرکت رویهم‌رفته برای اقتصاد خوب خواهد بود

اتهامات این‌که کاهش ارزش پول یک «بسته» نوع صندوق بین‌المللی پول را نمایندگی می‌کند، با توجه به این‌که حرکت با اقدامات همراه با اقتصادیات نئولیبرالی مانند خصوصی‌سازی، عدم افزایش دستمزدها، یا حذف یارانه‌ها همراه نبود، در بیرون از محافل اپوزیسیون رد شد.

با این وجود، در درون اردوی هوادار چاوز انتقاداتی از حرکت شده است، و برخی فعالین گفته‌اند که کاهش ارزش پول در تضاد با اقتصاد سیاسی جنبش قرار دارد، و این‌که برای مقابله با سوداگری با بولیوار گام‌های دیگری می‌توانست برداشته شود.

نیچمر ایوانز، کارشناس چپ‌گرای علوم سیاسی گفت که حرکت «ابداً سوسیالیستی نیست»، زیرا «اقدامی است که بر فقیرترین و ثروتمندترین افراد تأثیر یک‌سان دارد

او در صفحه توئیتر خود نوشت «کاهش ارزش پول و مالیات بر ارزش افزوده چون پس‌رفت کننده‌اند، اقدامات سوسیالیستی نیستند

http://venezuelanalysis.com/news/7733