واقعیات گزارش آژانس اتمی – خلاف اخبار جنجالی است که منتشر شد


یونگه ولت

ترجمه رضا نافعی

چهارمین گزارش سه ماهه آژانس بین المللی هسته ای( IAEA ) در باره برنامه اتمی ایران اعلام شد. این بار نیز چون گذشته  واکنش بسیاری از رسانه های معروف به » مین استریم » ( خط عمده ) پخش این خبر با  سرخط های هیجان انگیز و مضمون تحریف شده  بود. مثلا عنوان خبر  خبرگزاری فرانسه این بود: ایران در صدد است تولید مواد را دو برابر کند، تا بتواند بسرعت آن را برای سلاحهای اتمی به کار بندد.»  در حالی که خبر مندرج  در متن  اصلی می گوید از این طریق   زمانی که ایران   برای تولید اوران تسلیحاتی به آن  نیاز دارد حداکثر سه ماه  کمتر خواهد بود.

در گزارش 13 صفحه ای مقامات، که احتمالا  هیچ یک از خبرنویسان آن را نخوانده اند، چنان مطلبی که متکی بر حدس و گمان هائی با انگیزه های سیاسی باشد نوشته نشده است. گمانه زنی  و توهم پروری هم از وظائف مقامات اتمی ساکن وین نیست. بنا  به دستور رئیس آژانس سالی چهار بار چنین گزارشی تهیه می شود و تقریبا دو هفته قبل از تشکیل اجلاس حکام  بدست آنها می رسد.  اعضای اجلاس حکام 35 نفر از نمایندگان کشورهای عضو هستند  که   هرساله تغییر می کنند. طبق نظامنامه مقامات گزارش ها تا زمانی که اجلاس حکام انتشار آن را  تایید نکرده، محرمانه است. ولی در عمل  سالهاست که گزارش های مربوط به ایران بلافاصله پس از آن که تهیه شد  قبل از طی این مراسم به بیرون درز می کند و منتشر می گردد. اکثرا هم نخست در صفحه موسسه آمریکائی

Institute for Science and International Security (ISIS) . اجلاس بعدی و چند روزه حکام روز 29 نوامبر آغاز خواهد شد. سیر اجلاس می تواند نشان دهد که مذاکرات در باره برنامه اتمی ایران چگونه باید ادامه یابد.

غلظت اورانیومی که ایران غنی می سازد 3،5 یا 19،75 درصد است. اورانیوم 3،5 درصدی برای تولید میله های سوختی در نیروگاه اتمی است. اورانیوم 19،75 در صدی برای بکار انداختن راکتور اتمی در تهران است که آن را آمریکا در سال 1967 برپا کرد و مصرف پزشگی دارد، برای درمان بیماران مبتلا به سرطان. برای تولید سلاح اتمی  باید اورانیوم 90 درصدی در اختیار داشت. ایران تا کنون بارها اعلام کرده و اطمینان داده است که بدلائل اخلاقی، مذهبی، سیاسی و نظامی مطلقا علاقه ای به تولید سلاحهای اتمی ندارد. ایران حتی خواستار غنی ساختن اورانیوم در حد   19،75 در صد نیز نبود . اما پس از آن که در اثر فشار کشورهای غربی، نتوانست در بازار بین المللی موفق به خرید میله های سوختی برای رآکتور پزشگی گردد، خود دست به تولید آن زد. مجموعه برنامه اتمی ایران بشدت  زیر کنترل دائمی مقامات بین المللی قرار دارد و هر گامی که در راه غنی سازی اوران   برای مقاصد تسلیحاتی برداشته شود فورا مشاهده خواهد شد.

در گزارش کنونی مقامات تصریح شده است که تعداد سانتریفوژ های تاسیسات زیرزمینی فردو  در سه ماه گذشته از 2140    به 2784  دستگاه ارتقاء یافته و به تعداد پیش بینی شده قبلی که 3 هزار دستگاه است نزدیک شده است. این  سنتریفوژها در 16 ردیف قرار دارند که امروز هم چون گذشته  فقط چهار ردیف آن واقعا فعال است. چهار ردیف آن دوران آزمون را می گذرانند. و هشت ردیف دیگر نه   وصل شده و نه حتی کامل هستند. تصویری که از گزارش مقامات بدست می آید این است که ایران مخصوصا با تمام توان دست به غنی سازی نزده  تا دست یابی به حل سیاسی مسئله را آسان تر ساخته باشد. موید این نظر آنست که سانتریفوژهائ   فعال از    نوع  IR-1   هستند  که دهها سال از عمرشان می گذرد، زود عیب پیدا می کنند و بازدهی آنها نیز اندک است، برغم آن که   سانتریفوژهای آزمایشی که  تحت نظر مقامات دوران آزمون را می گذرانند   4 مدل جدیدتر هستند و با آنها  می توان غنی سازی را دست کم سه برابر افزایش داد.

 http://www.jungewelt.de/2012/11-19/028.php

 

.