سياسی, سرتیتر

“آفتاب آمد دلیل آفتاب”


مترجم:احمد مزارعی

تایپ و ویرایش:آمادور- اشتراک

   گزارشی از مطبوعات اسرائیل: مصریها مخالف رابطه با اسرائیل و علاقمند رابطه با ایران هستند

   تقریبا در تمام شهرهای بزرگ اروپا «گتو» بشکل کامل یا مخروبه وجود دارد.اروپائیها در هزار سال گذشته هر بلائی بر سر یهودیان آورده اند و آخر کاری هم عده ای از آنها را در دوران جنگ جهانی دوم بطرز فجیحی سوزاندند.بنا بعلل مختلف یهودیان در اروپا تبدیل به مشکل و معضلی برای اروپائیان شده بودند. در اواخر جنگ جهانی دوم ٬ نه از سر لطف بلکه از این دیدگاه که از مشکل آنها رها شوند٬ برایشان دولتی در سرزمین غصب شده فلسطینیها درست کردند و در مقابل سران آنها متعهد شدند که حافظ منافع استعمارگرانه آنها- غربیها باشند و بهمین دلیل هم قدرت سیاسی را در اسرائیل بدست یهودیان سفید پوست اشکناز و خاخامهای صهیونیست شده متعصب سپردند تا اینان نمایندگان و حافظان منافع استعمارگران سفید پوست در میان کشورهای اسلامی باشند که الحق و الانصاف هم تاکنون دولت اسرائیل این وظیفه «نمک شناسی» را بخوبی انجام داده است. برای مثال بنا به آماری که سازمان الفتح در رام الله انتشار داده٬ در دهسال گذشته یکمیلیون و سیصد هزار اصله درخت زیتون ثمری متعلق به کشاورزان فلسطینی را از ریشه قطع و قلع کرده تا باعث گرسنگی و فقر بیشتر آنان و یا فرار آنها شوند تا زمینهایشان را به مهاجران تازه ایکه از رومانی٬ اکرائین٬ روسیه و… به «سرزمین موعود» میآیند٬ بدهند.بگذریم که در ابتدای تشکیل دولت اسرائیل در سال ۱۹۴۸ ٬ بقول دکتر ایلان پاپیه٬ استاد تاریخ در دانشگاه حیفا که البته خود از خانواده «هولوکاست» است٬ ارتش تازه تأسیس اسرائیل نزدیک به هشتصد هزار نفر فلسطینی را یا قتلعام کرد و یا از شهرها و روستاهایشان با زور آتش و خون اخراج نمود و املاکشان را صاحب شد.

کتاب نسل کشی فلسطینیها٬ تألیف : ایلان پاپیهEthnic Cleansing Of Palestinian People

با وجود وضعیتی که بوده و اکنون نیز ادامه دارد٬ بسیار طبیعی بنظر میرسد که ملل خاورمیانه نه فقط علاقه ای باین دولت ساختگی و پوشالی که در سرزمین دیگران و با زور و قتلعام و کشتار و توطئه استعماری علم کرده اند٬ نداشته باشند٬ بلکه خواستار این باشند که این مهمانان ناخوانده به موطن اصلی خود در اروپای شرقی بازگردند و مردم این منطقه بویژه فلسطینیها که صاحبان اصلی سرزمین اشغال شده هستند را نیز خوشحال کنند.

   برای مثال ٬ دو سال پیش بود که مطبوعات فلسطینیها گزارش دادند که مالک قطعه زمینی که نتانیاهو٬ نخست وزیر اسرائیل آنرا غصب کرده و خانه ساخته٬ به آنجا میرود و کلید خانه خود را نشان میدهد که «اینجا خانه من بوده و شما غصبش کرده اید».قابل توجه اینکه هزاران فلسطینی کلیدهای خانه های تخریب شده خود را حفظ کرده اند و اخیرا در جلوی بیشتر اردوگاههای فلسطینیها مجسمه های بزرگی از کلید ساخته اند تا فراموش نکنند که خانه هایشان غصب شده است.

   و اما ادامه گزارش افکار عمومی در مورد موقعیت اسرائیل در میان کشورهای خاورمیانه:

    طی یک نظرسنجی که بتوسط  یک موسسه آمریکائی – اسرائیلی انجام گرفته ٬ نشاندهنده آنست که اکثریت قریب به اتفاق مردم مصر خواستار داشتن اسلحه اتمی هستند.همچنین اکثریت در مصر خواستار روابط و نزدیکی میان مصر و ایران هستند و برعکس مخالفان داشتن رابطه با اسرائیل بسیار زیاد است.

   این نظرسنجی بتوسط تشکلی بنام «پروژه اسرائیل» که مراکزی در قدس و واشنگتن دارد و هدف آن٬ زیباسازی و مقبول نشاندادن چهره اسرائیل در جامعه جهانی است٬ با همکاری موسسه دیگری بنام «گرین برگ» انجام گرفته و امروز یکشنبه در روزنامه اسرائیلی «گلوبوس» انتشار یافته است. ۷۴ درصد مردم اظهار داشته اند که از رابطه میان مصر و اسرائیل  ناراضی هستند. ۷۷  درصد مردم اظهار داشته اند که مخالف صلح میان مصر و اسرائیل بوده و قرارداد صلح باید لغو شود.تنها ۳۰ درصد خواستار حل مشکلات میان اسرائیل و فلسطین بوده اند.

  اما آنچه در این آمارگیری برای مجریان فاجعه بار بوده٬ اینستکه غالب مردم مصر خواستار برقراری و بهبود رابطه میان تهران و قاهره هستند (۱). در این نظرسنجی ۶۵ درصد خواستار برقراری رابطه با ایران و ۶۱ درصد موافق برنامه انرژی هسته ای ایران هستند (۲). ۶۲ درصد مردم موافق این سئوال بوده اند: «آیا دولت ایران واحمدی نژاد٬ دوستان مردم مصر هستند؟».

   معاون وزیر دفاع ایران اخیرا اظهار داشته بود که دولت ایران خواستار همکاری و نزدیکی بیشتر با مصر میباشد و گفته بود که ما میتوانیم به مصر کمک کنیم تا ایستگاههای هسته ای برای مقاصد مسالمت آمیز تاسیس کرده و همچنین بتوانند اقمار مصنوعی تولید کنند.در همین نظرسنجی  ۸۷ درصد مردم اظهار داشته بودند که امیدوارند مصر به اسلحه اتمی مجهز شود(۳). آقای جاش بلوک مدیر کل «پروژه اسرائیل» گفت: «مرسی ٬ رئیس جمهور مصر خواستار همکاری و همدلی با ایران است و این امر خطرناکی برای اسرائیل بحساب میآید».

زیرنویسها از مترجم است:

(۱)- حمدبن صباحی٬ کاندید ناصریستهای مصر که ، پنج میلیون و ششصد هزار رای  5600000   رأی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بدست آورد٬ چند هفته پیش در یک سخنرانی حزبی در میان طرفدارانش خواستار رابطه تنگاتنگ مصر و ایران شد. وی یکبار نیز به ایران مسافرت کرده است.محمد مرسی از وی خواست که به سمت معاون یا وزیر در کابینه وی شرکت کند٬ اما وی تصمیم گرفت که بعنوان اپوزیسیون دولت فعالیت کند.

(۲)- دو نفر از مدیران سابق سازمان بین المللی انرژی اتمی٬ مسئولان بخش ان پی تی٬ مصری بوده اند و هر دو بکرات از برنامه هسته ای ایران و مسالمت آمیز بودن آن دفاع کرده و اتهامات وارده به ایران را دروغ و ناروا دانسته اند.

(۳)ـ بطور عمده مردم مصر بسیار مخالف دولت صهیونیستی اسرائیل هستند.سال گذشته تلویزیون اسرائیل فیلمی از زمان آخرین جنگ مصر و اسرائیل نشان میداد.در فیلم نحوه زنده بگور کردن یعنی در گودالهای شنی صحرای سینا خاک کردن سربازان تسلیم شده و بیدفاع مصر را بنمایش گذاشته بود.علیرغم اینکه این فیلم خشم و غضب ملت مصر را در آنزمان برانگیخت ولی دولت مصر هیچ عکس العمل و اعتراضی نسبت به دولت اسرائیل نشان نداد.