پرش به محتوا

پهپادهای ایالات متحده و جنگ مخفیانۀ زیر دریائی علیه ایران

نوشتۀ ژولیا لوسک

مرکز مطالعات جهانی سازی 3 اکتبر 2012

منطقه : ایالات متحده، خاورمیانه

موضوع : جنگ ایالات متحده ناتو، امور نظامی

گزارش مرتبط به : ایران

گاهنامۀ هنر و مبارزه/پاریس/ ترجمه توسط حمید محوی/14 سپتامبر 2012

http://g-honar-v-mobarze.blogfa.com/post/299

با مخفی نگاه داشتن تأثیرات ویرانگر پهپادهای ایالات متحده، مسئول مرگ شهروندان و غیر نظامیان در سراسر جهان، شرکت مشاور امور نظامی(1)، اخیرا در مقاله ای تحت عنوان «پهپادهای بی سرنشین به دریا انداخته می شوند»(2) با طنز و شور و شوق بی مناسبتی دربارۀ خصوصیات بارز زیر دریائی های جدید بی سرنشین در نیروی دریائی ایالات متحده می نویسد :

«بنظر می رسد که خلبا نهای پهپادها باید درس شنا بیاموزند. نیروی دریائی ایالات متحده اکنون در حال آزمایش نوعی پهپاد زیر دریائی در آبهای نزدیک نیوپورت در «رود ایسلاند» است. نیروی دریائی ایالات متحده امیدوار است که این پهپادها در زیردریائی آیندۀ به شکل مستقل نخستین گام های خود را پشت پر بگذارند. کریستوفر اگان، مدیر برنامۀ [مرکز ناوگان جنگ زیر دریائی] تأیید کرده است که این پهپادها، که به زبان فنی به نام وسیلۀ نقلیه زیر دریائی بی سرنشین شناخته شده است، می تواند «محاسبات را تغییر دهد» هر یک از وجوه برتر پهپادهای هوائی می تواند برای پهپادهای زیردریائی نیز به کار برده شود

(Dabney B., Unmanned Drones Take to the Seas, Strike Fighter Consulting Inc, 19 septembre 2012.)

از چه نوع کارکرد مؤثر حرف می زنند؟

بر اساس بررسی های دانشگاه های استانفورد و نیویورک، کارکرد مؤثر پهپادهای جنگی عموما منحصر است به کشتار غیر نظامیان بی گناه به انضمام کودکان : بر اساس بررسی های جدید، در چهارچوب برنامۀ حملات «هدف گیری شده» توسط سیا با به کار بستن پهپاد در مناطق قبیله نشین پاکستان، تنها یک کشته از پنجاه کشته به جمع مبارزان مسلح تعلق داشته است. بین ژوئن 2004 و اواسط سپتامبر همین سال شمار افراد کشته شده در پاکستان بین 2562 تا 3325 نفر بوده که 474 تا 881 نفر از آنها غیر نظامی بوده اند که 176 نفر از آنها از بین کودکان بوده اند.

(The News International (Pakistan), Pakistan. CIA Annihilation From The Air: Drone Warfare’s Invisible Dead, 26 septembre 2012.)

دربارۀ کارکردهای این پهپادهای زیر دریائی می گویند که برای نقشه برداری از کف اقیانوس ها، ردیابی می نهای دشمن، حفاظت و یا کمک در جنگ زیر دریائی به کار بسته می شود و نیروی دریائی ایالات متحده بر آن است که این زیردریائی بی سرنشین کاملا برای سامانه های دشمن نامرئی باشد». (همان مرجع پیشین)

مجلۀ «آویاسیون ویک»(3) پیش از این، در سال جاری مقاله ای دربارۀ وسیلۀ نقلیه زیردریائی با سیلندر بزرگ و بی سرنشین نوشته بود که تکنولوژی پهپاد زیر دریائی راه اندازی شده است و پیش بینی کرده بود که تا سال 2014 عملیاتی خواهد شد :

وسیلۀ نقلیه زیر دریائی با سیلندر بزرگ و بی سرنشین، بزرگ و مستقل خواهد بود، و مأموریت های دراز مدت را در فاصله های زیاد، طی ماه ها به عهده خواهد داشت. مانند یک سفینۀ مادر عمل خواهد کرد، و با گیرنده های ثابت و متحرکی که تحت فرمان دارد نظارت بر آبهای ساحلی را به عهده خواهد داشت. این زیر دریائی احتمالا می تواند مسلح باشد. طرح این زیردریائی بی سرنشین بلند پروازانه به نظر می رسد و بخش مهمی از تکنولوژی را به آزمون گذاشته است.

[…]

نیروی دریائی در حال حاضر روی حراست دائمی تکیهد ارد. با این وجود اهمیت معنی دار این پهپاد زیردریائی بی سرنشین در جنگ (تهاجمی و دفاعی) برای مقابله با مناطق مین گذاری شده است.

آیا از این زیردریائی های بی سرنشین برای مین گذاری مخفیانه در خلیج فارس علیه ایران استفاده خواهد شد؟ در پاسخ به این پرسش، گزارشات تأیید می کند که تمرین های نظامی در نزدیکی آبهای ایران در شرف تکوین است و هدف از آن «نمایش مجازی واکنش ایران به حملۀ ایالات متحده و اسرائیل، و به همچنین واکنش نیروهای متفقین در پاسخ به حرکات تلافی جویانۀ ایران».

نیروی دریائی ایالات متحده تأیید کرده است که قایق های سریع ایران می تواند تاکتیک هائی را به کار ببندد که بزرگترین خطرات را در بر دارد، در نتیجه «کینگ فیش» پهپادهای زیردریائی بی سرنشین به طرح فوری تبدیل شده است و می تواند پاسخی باشد به تندروهای ایران در سطح آبهای خلیح فارس.

مدیر تحقیقاتی گروه فکری نئوکنسرواتورهای واشینگتن انستیتوبه شکل ضمنی اخیرا در بیانه ای اظهار داشت که ایالات متحده باید ایران را به شکلی وادارد که نخستین تیر را شلیک کند.

پهپادهای زیردریائی در عین حال، سلاح بسیار مناسبی برای حرکات تحریک آمیز به نظر می رسد.

پی نوشت :

Strike Fighter Consulting1)

http://strikefighterconsultinginc.com/

Unmanned Drones Take to the Seas2)

Aviation Week3)

http://www.aviationweek.com/

Drones étasuniens et guerre sous-marine clandestine contre l’Iran

De Julie Lévesque

Global Research, octobre 03, 2012

Région : États-Unis, Moyen Orient

Thème: Guerre USA OTAN, Militarisation

In-depth report: L’IRAN

http://www.mondialisation.ca/drones-etasuniens-et-guerre-sous-marine-clandestine-contre-liran/5306916

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: