سياسی, سرتیتر

عفو بین‌الملل: ابزار تبلیغات جنگی؟

منبع: گلوبال ريسرچ
۸ اوت ۲۰۱۲
نويسنده: فلسيتی آربوتنات

تارنگاشت عدالت

عفو بین‌الملل تصاوير ماهواره‌ای «چاله»ها را در سوريه منتشر کرده و می‌نویسد: «استفاده از سلاح سنگين، از جمله در نزديکی مناطق مسکونی افزايش يافته است.»

بی بی سی به نقل از عفو بين‌الملل گزارش می‌دهد: «تصاویری از عنادان بیش از ۶۰۰ چاله را نشان می‌دهند که احتمالاً در اثر نبرد سنگين بین نيروهای نظامی سوريه و گروه‌های اپوزیسیون مسلح به وجود آمده اند.» (تأکيد از من است)

به علاوه، کریستف کواتی (Christoph Koettl) مدیر واکنش اضطراری برای عفو بین‌الملل ایالات متحده آمریکا بدون آن‌که بگوید کشتار غیرنظامبان به دست «ارتش آزاد سوريه» تحت‌الحمایه ایالات متحده-ناتو صورت می‌گیرد نه دولت سوريه، هشدار داد: «تبديل پرجمعیت‌ترین شهر سوریه به یک میدان نبرد پی‌آمدهای ویرانگری برای غیرنظامیان خواهد داشت.»

تصوير ديجیتال از جهان از طرف عفو بین‌الملل: «به گفته عفو بین‌الملل بیش از ۶۰۰ چاله‌ای که احتمالاً به علت شلیک توپخانه به وجود آمده اند و با نقاط زرد رنگ مشخص شده اند در عدنان در حوالی حلب قرار دارند.»

وی افزود: «نظامیان سوریه و جنگجویان اپوزیسیون هر دو باید قوانين بین‌المللی انسان‌دوستانه را رعايت کنند، که استفاده از تاکتیک‌ها و سلاح‌هايی را که بین هدف‌های نظامی و غیرنظامی تمایزی قايل نمی‌شوند، منع کرده است.»

بی‌طرفی عفو بین‌الملل در سال ۱۹۹۱، زمانی که اعلام کرد سربازان عراقی در کویت نوزادان را از رحم‌های مصنوعی (انکوباتور) خارج کردند و آن‌ها را در مرکز نوزدان زودرس روی زمین گذاشتند تا بميرند، ضربه مرگباری خورد. این تهاجم به عراق در سال ۱۹۹۱ را قطعی کرد. داستان این‌که دولت کویت به خاطر تأیید این بسته دروغ‌ها از طرف عفو بین‌الملل، به آن ۵۰۰٫۰۰۰ دلار پاداش داد فراموش نشده است و تا آنجا که من می‌دانم کسی آن را انکار نگرده است.

عفو بین‌الملل سال گذشته با سازمان‌دهی تظاهراتی در مقابل سفارت سوريه در لندن با «شورای تفاهم عرب-بریتانیا» (CAABU) که خواهان سرنگونی دولت مستقل سوریه شد، گُل دیگری به خود زد. این نقشه را سفارت ايالات متحده در دمشق در دسامبر ۲۰۰۵ طراحی کرده بود. این عمل تحت تعريف چهارم ماه مه ۲۰۱۲  شورای امنیت سازمان ملل متحد (SC/10636) از تحریک به تروریسم قرار می‌گیرد.

دولت سوریه کاری می‌کند که هر ملتی برای دفاع از کشور خود در مقابل حملات تروريست‌ها انجام خواهد داد، تروریست‌هايی که بسیاری از آن‌ها از خارج آمده اند و به گفته رورنامه‌نگاران بریتانیایی و هلندی که اخیراً فرار کردند، بسیاری نیز با لهجه انگليسی صحبت می‌کنند.

اما، برگردیم به ۶۰۰ چاله. شورشیان نیز به نظر می‌رسد خمپاره‌انداز دارند و درباره به غنیمت گرفتن تانک‌های دارای تسلیحات سنگین نیز لاف زده اند. بدون ترديد دست‌های آن‌ها آلوده است و مسؤولیت بسیاری از چاله‌ها با آن‌هاست.

به علاوه، من به خاطر ندارم که عفو بین‌الملل سربازان انگلیسی و آمریکایی را به خاطر کشتار، تجاوز، قتل تمام اعضای خانوادهای عراقی و افغانی که به طور ساده می‌خواهند کشور خود را پس بگیرند، و يا کلاً غیرنظامبان بی‌گناه بودند، مورد حمله قرار داده باشد.

بدون تردید همه این‌ها از طرف سرپرست جدید آمريکایی آن، مشاور سابق هیلری کلینتون هدایت می‌شود که به نظر می‌رسد از اکثریت جمعیت غیر غربی جهان، به ويژه جمعیت خاورمیانه و عمدتاً دارای میراث اسلامی، متنفر است.

عفو بین‌الملل مدت طولانی است که از اهداف خوب اولیه خود دور شده است.

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=32271