حادثه کشتار کلرادو بحران هویتی یا تنش اجتماعی عمیق در جامعه بحران زده آمریکا


جیمز هلمز جوانی که جامعه جهانی را تکان داد

حادثه کشتار  کلرادو بحران هویتی یا تنش اجتماعی عمیق در جامعه بحران زده آمریکا

م. راد

 

جیمز ایگن هلمز (James Eagan Holmes) جوان 24 ساله سفید پوست آمریکایی شاگرد ممتاز دانشگاه متولد 13 دسامبر 1987 متهم بقتل 12 نفر و زخمی کردن 50 نفر در یک سینماتئاتر در شهر آورورا(Aurora) در کلرادوی آمریکا است . این حادثه در تاریخ 20 ژولای 2012 اتفاق افتاد که مثل توفان سهمگین جامعه آمریکا را یکسره بلرزه در آورد . تا جایی که تمامی خبر گزاریها طی چند روز گذشته با آب و تاب فراوان به این مسئله پرداختند که نشان میدهد چقدر مسئولات سیستم آمریکا از چنین حوادثی در این کشور وحشت دارند جامعه ای که به ادعای آنها برای دیگر کشورهای جهان مدل و ایدئال است .

 حادثه که در کلرادو اتفاق افتاد چندان عجیب وغریب بنظر نمیرسد چون سالیانه هزاران نفر در گوشه و کنار این کشور مسلحانه و غیر مسلحانه کشته میشوند و همواره کوشش شده بود آنها را به مجرمین بالفطره نسبت دهند که اساسا مجرم زاده شده و جای آنها یا در زندان است و یا در گوشه و کنار خیابانها که تعداد آنها در سال گذشته از مرز 45 ملیون نفر هم گذشته است  کشوری که بیش از دوملیون و نیم زندانی دارد و بهمین اندازه هم در نوبت ایستاده اند تا با اتهامات مختلف از جمله ورود غیر قانونی به کشور و یا بجرم سیاه پوست بودن که در جامعه آمریکا بشدت مورد تحقیر قرار دارند  و هر خلافی که در جامعه صورت گیرد انگشت اتهام بسوی آنها نشانه می رود دوران زندان را که مصادف با پایان یک زندگی با امنیت اجتماعی است سپری کنند.

 90 % زندانیان آمریکا را سیاه پوستان و آمریکای لاتینی ها تشکل میدهند و تنها 10 % سفید پوست هستند .این شوک آنهم از طرف  یک تحصیل کرده بر جسته معلوم است که سران حکومت آمریکا را در منگنه قرار داده است  و ترس از آن دارد که نکند این نوع وقایع در سراسر آمریکا تکرار شود و جامعه را به آشوب بکشاند .

 سال گذشته در همین موقع حادثه  ای شبیه آن در شهر اسلو نروژ اتفاق افتاد که اروپا را شوکه کرده بود ولی باز تاب آن به اندازه حادثه آرورا کلرادوی آمریکا نبود تا جایی که باراک اوباما مسافرت خود را نیمه تمام گذاشته و تحت عنوان اینکه قصد همدردی با خانواده های قربانیان  را دارد چند ساعتی وارد این شهر شد که خود  نشانه تاثیر غیر قابل انکار شکستگی  سیستم آمریکاست که در آن ملیونها نفر مسلح به انواع سلاحها سالیانه صدها نفر را تحت عنوان دفاع از خود با اسلحه می کشند  که بخشی از آنها شامل اعضاء خانواده خودشان میشود جالب این است که قانون هم همواره طرف  استفاده کنندگان اسلحه را میگیرد.

 جیمز در شهر سان دیگو متولد شد و در سال 2006 بعنوان شاگرد ممتاز دبیرستان را بپایان رساند و در سال 2010 تحصیلات دانشگاهی خود را با نمره عالی یا شاگرد ممتاز در دانشگاه کالی فرمیا (University of Califorma)  در شهر  ریور ساید (Riverside) با موفقیت کامل پشت سر گذاشت .

 در ژوئن 2011 در دانشگاه کلرادو تحت عنوان دکترای بر نامه ریزی ثبت نام کرد و به ادعای این دانشگاه مدتی بعد با قرمز کردن رنگ موی خود دانشگاه را ترک کرد این گزارشی است که پلیس ادعا میکند از طریق مسئولان دانشگاه دریافت کرده است که البته جای سئوال فراوان دارد که چرا این مسئله اینقدر برای مسئولان این دانشگاه مهم بوده که بلادرنگ آنرا به دپارتمان پلیس استان کتبی گزارش کرده اند  آیا سیستم پلیسی آمریکا همه مسئولان را وادار به کنترل افراد کرده و غیر مستقیم آنها را اجبارا وادار به همکاری با سیستم امنیتی کرده است که حتما چنین است وگرنه  بر طبق گزارش پلیس جیمز فقط یک تخلف رانندگی داشته که نشان میدهد سرعت مجاز را رعایت نکرده است .

 پلیس ادعا میکند که جیمز دوماه قبل چهار قبضه اسلحه  بهمراه 6000 فشنگ خریداری کرده که یکی از  اسلحه ها  نیمه خودکار بوده  گزارش  پلیس نشان میدهد  که جیمز در شروع قسمت دوم فیلم  که نامش طلوع شب تاریک بوده شروع به تیر اندازی کرده وموجب حادثه ای شده است که حیثیت و اعتبار آمریکا را بر باد داده است.

 این مسئله آنقدر برای حاکمین آمریکا از اهمیت بر خوردار بوده که تنها پس از سه روز جیمز را بدادگاه کشانده و اولین جلسه محاکمه اورا بر گزار کردند آنهم در شرایطی که چهره جیمز نشان میداد چه بلایی طی این سه روز بر سرش آورده اند تا جایی که در خود دادگاه عکسهای کشته شده گان و مجروحان را به اتفاق خانواده های آنها عمدا برای فشار بیشر روحی برای تاثیر گزاری در جامعه آمریکا در جلو او قرار داده بودند  . از عکسهای دادگاه اینطور استنباط میشود که جیمز بسیار عصبی است  خبر گزاریها از ارتعاش دائمی بدن جیمز گزارش کرده اند ضمن آنکه مدام بیک نقطه خیره شده و توجهی به عکسها نکرده است. 

به عکسها ، نوشته ها و ترجمه مطالب  روی آن کمی مکس کنید تا دریابید جامعه آمریکا به چه منجلابی گرفتار آمده است و چگونه مردم این کشور برعلیه دیگر ملیتها و کشورها  تحریک میشوند تا جنایات خود را در چه در داخل آمریکا و چه در خارج آن  توجیح کند . شوکی که سینما تئاتر در کلرادو در جامعه آمریکا ایجاد کرده هرچه را که سیستم پلیسی نظامی آمریکا ریسیده بود پنبه کرده و سالها طول خواهد کشید و شاید هم بسیار دیر شده باشد که بشود مردم را دوباره قانع کرد که این فقط یک حادثه بوده است.  در جامعه پوسیده آمریکا  ملیونها تحصیل کرده وجود دارند که این سیستم را قبول ندارند و با عملکرد آن مخالفند . رفتن اوباما به کلرادو این پیام را تداعی میکند که آمریکا در آینده نمیتواند بدو قشر مطیع تکنو کرات و بوروکراتها  کاملا تکیه کند .

 

 

 

–         اگر سیاه پوست بودم اتهامم مشارکت و همکاری با گروه های مواد مخدر بود

–         اگر آمریکای لاتینی بودم اتهامم یک مهاجر خطرناک بود که اجازه ورود به آمریکا را ندارد

–         اگر یک مسلمان بودم اتهامم تروریست بودنم بود و نه چیز دیگر

–         من متعلق بهر سه گروه فوق هستم پس محکوم به مرگ

 

 

 

–         من  12 نفر را کشتم و 71 نفر را زخمی کردم اگر مسلمان بودم آنها مرا تروریست خطاب میکردند

 

–         اگر یک عرب بودم تیر اندازی من  حتما یک اقدام  تروریستی است

–          اگر سیاه پوست بودم یک جنایتکار و کانگستر بودم

 ولی من یک سفید پوستم

بله من یک سفید پوستم

 آیا بیماری من هویتی نیست ؟

 

 م. راد (23.07.2012)

m.rad@gmx.net

 

2 Comments

 1. متن فارسی آقای خواجه ای

  با درود
  25 سال است که در آمریکا زندگی میکنم اعقاد دارم که آمریکا سرزمین رقابت است و عامل رقابت هم مقایسه مقایسه با همدیگر که عامل حسادت میشود و بجان هم افتادن میشود . این شامل کسانی میشود که در آمریکا زندگی میکنند و یا کسانی که تازه وارد آمریکا شده اند که کم کم در این محیط استحاله میشوند و هیچ راه گریزی از آن ندارند چون در وحله اول نگاه آنها به آمریکا بعنوان سرزمین طلایی است که بعدش به سرب و گلوله تبدیا میشود
  25 سال پیش یادم می آید که اکثر کارمندان پست در آمریکا از کسانی بودند که از جنگ ویتنام بر گشته بودند هر ماه دست کم یک تیر اندازی در اداره پست در بین کارمندان صورت میگرفت و حتی چندین نفر هم کشته میشدند . جالب است که اکثر کسانی که در تیر اندازی شرکت داشتند ویتنامی های مهاجر در اداره پست بودند در آن زمان خیلی کم به سیاه پوست ها اجازه داده میشد در پست کار کنند تا جایی که کمتر آنها را میشد دید
  آمریکا پس از جنگ جهانی دوم مدام در حالت جنگ است جنگ در جنوب شرقی آسیا ، جنگ 11 سپتامبر ، جنگ عراق و بدنبال آن فیلمهای سینمایی که مدام از جنگ دم میزنند و جوانان را دیوانه روانی برای کشت و کشتار میکنند . سینمای آمریکا در این سالها حضور مستقیم و گسترده در این جنگ روانی داشته و باعث شده است که مردم بجان هم بیافتند
  یادم می آید وقتی بدیدن دوستان آمریکایی میرفتم میدیدم که مدام دارند فیلمهای جنگی را مشاهده میکنند و چه کیفی هم از کشت کشتار میکنند و لشان می خواهد مثل آنها باشند
  این فیلمها نشان میداد که سربازان آمریکایی چگونه در افغانستان با مردم رفتار میکنند و آنها را می کشند و یا مردم و دوستان من با خوردن آبجو ضمن بازی بسکتبال هم چه هورایی برای جنگ در کویت و عراق درزمان بوش پدر و پسر می کشیدند بسیاری از مهاجران پس از سالها سعی میکنند ادای آمریکایی ها را در بیاورند و مثل آنها رفتار کنند شاید از نظر روانی تصور میکنند که باید مثل آنها باشند و هر کاری که آنها میکنند تکرار کنند شاید هم تعد د ملیتهای موجود در آمریکا باعث آن شده که همه بترتیبی در خشونت های روانی در این کشور شرکت کنند . سئوال این است که آیا واقعا آنها در سرزمین طلایی خود زندگی میکنند که در انتظارشان بودند اگر چنین است پس اینهمه جنگ و جدال و آدم کشی و روانی شدن از کجا سر چشمه میگیرد .

 2. سلام
  علی سالکی هستم، نوشته ی شما را در مورد قتل در کلرادو خواندم، از شما
  بابت اطلاعات و محتوای درست نوشته تان متشکرم، “طلوع شب تاریک” میلیون ها
  دلار خرج، میلیون ها انسان را افسون، و شوکه می کند، بالاخره گنداب، خودش
  را از مهتاب رویای آمریکایی- سرمایه داری بیرون می اندازد، قاتل یک
  قربانی است در اینجا قربانی وحشتی که در جانش افتاده و آن را بر سر
  تماشاچیان مسخ این فیلم خالی می کند، بازیگر قبلی این فیلم هم خودکشی
  کرد، اینها یک زنجیره اند، واقعا تروریسم و وحشت آوری رواج پیدا می کند
  بعد حاکمان سرمایه می گویند: چی شد که اینجوری شد؟ …. در تمام اتفاقات
  دنیا خود را به مانند پدر دنیا و سرور دنیا دخیل می کند، به خاک و خون می
  کشد، بعد سربازانش در ویتنام و عراق و افغانستان و بعد ها در سوریه
  دیوانه می شوند…به هر حال از شما ممنون
  این مسائل باید بیشتر شکافته شوند
  با تشکر
  علی سالکی

Comments are closed.