قتل عام در «تریمسه»

کارین لویکنفلد – دمشق

یونگه ولت

محمد مدنی -ترجمه برای مجله هفته 

قتل عام دیگری در سوریه، دولت سوریه تروریست های مخالف را مسئول قتل عام خواند و اپوزیسیون مسلح ،نیروهای شبه نظامی وابسته به دولت سوریه را عامل کشتار دانست.

پنج شنبه گذشته در جریان درگیری های داخلی سوریه بار دیگر با کشتار غیر نظامی ها مواجه شده ایم، به احتمال بسیار زیاد بیش از ۲۰۰ نفر در این قتل عام در ده ترمیسه به قتل رسیدند.

بر اساس گزارش رسانه های داخلی سوریه، تروریست های مسلح با حمله به روستای ترمیسه در نزدیکی حاما دست به کشتار و زخمی کردن شهروندان سوری زده اند.

«عارف الخلیل» یک شاهد عینی در گفتگوی تلفنی با تلویزیون دولتی سوریه در حالی که گریه می کرد این گونه شهادت می دهد:

«مردان مسلح با حمله به این روستا بی هدف دست به ویرانی ساختمان ها و  کشتن ساکنان روستا زدند و نزدیک به ۵۰ نفر را به قتل رساندند ، خانه های مردم را منفجر کردند حتی خانه یکی از آشنایان وی را نیز منفجر نمودند. این شاهد عینی قتل عام تاکید می کند که سربازان دولتی در محل حاضر نبودند و اگر نیروهای دولتی در محل مستقر شده بودند چنین فاجعه ای رخ نمی داد» ساکنان روستا سپس بوسیله تلفن دستی با نیروهای نظامی تماس برقرار کردند و از آنها تقاضای کمک می کنند که بلافاصله نیروهای ارتش با تانک و هلی کوپر خود را به محل رساندند در درگیری ها مابین نیروهای ارتشی و نیروهای مسلح مخالف دولت نزدیک به ۱۵۰ نفر از نیروهای مسلح کشته و تعدادی نیز دستگیر شدند، دستگیر شدگان با خود سلاح های ساخت اسرائیل حمل می کردند.(مسلسل های معروف یوزی) رسانه های دولتی اعلام کردند که در این درگیری ها ۳ سرباز دولتی نیز کشته شدند.

سازمان دیده بان «حقوق بشر سوریه» که مرکز اش در لندن قرار دارد (سازمانی کاملا وابسته به اپوزیسیون مسلح سوریه و سازمان های اطلاعاتی غرب – مترجم) در اطلاعیه ای بر اساس ادعاهای«فعالین» سوری، این نیروهای شبه نظامی سوری بوده اند که دست به کشتار زده اند آنها ادعا کردند لیستی حاوی نام ۳۰ نفر شهید این در گیری ها را در اختیار دارند، بر اساس ادعای این سازمان بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ نفر قربانی این کشتار ها هستند. این در حالی است که بنگاه سخن پراکنی دولتی بریتانیا بی بی سی اعلام می کند لیستی از یک صد کشته را در اختیار دارد.

از سوی دیگر گزارشی در روزنامه گاردین (صفحه اینترنتی این موسسه) منتشر شده که بر اساس ادعای «شورای انقلابی حاما»(جریان ناشناسی که به سلفی های قطر نزدیک است – مترجم) صبح روز پنج شنبه نیروهای دولتی روستا را محاصره و مورد حمله قرار می دهند و سپس شبه نظامیان دولتی وارد روستا شده و دست به کشتار زنان و کودکان می زنند.

ژنرال موود رئیس نیروهای نظاره گر آتش بس در سوریه در یک نشست مطبوعاتی در صبح جمعه ابراز کرد که دیروز درگیری هائی در این روستا مشاهده شده و تردد تانک ها و هلی کوپتر ها هم مشاهده شده ولی از فاصله ۵ تا ۶ کیلومتری امکان بررسی حقایق نیست و اگر آتش بسی صورت گیرد این نیروها قادر خواهند بود برای روشن شدن حقایق به محل مراجعه کنند و خبرنگاران نیز می توانند آنها را همراهی کنند.

کوفی عنان نماینده سازمان ملل و کنفرانس عربی در گفتگوئی این کشتار را محکوم کرد و تاکید کرد با توجه به مذاکرات آتش بس و  اینکه قطع نامه ی اخیر سازمان ملل و تلاش های وی برای رسیدن به یک راه حل برای پایان دادن به درگیری ها به نفع دولت سوریه است که درگیری ها متوقف و پایان یابد.(لازم به یاد آوری است این قتل عام بلافاصله پس از سفر عنان به تهران و دمشق و استقبال دولت سوریه از پیشنهادات عنان و روسیه برای پایان دادن به درگیری ها و مصاحبه اخیر اسد با تلویزیون دولتی آلمان قبول قطع فوری درگیری ها و آمادگی برای مذاکره با اپوزیسیون مسلح و خانم کلینتون و ترکیه و قطر و عربستان صورت می گیرد – مترجم)

تلویزیون دولتی سوریه تروریست های مرتبط با غرب و کشور های عربستان و قطر را مسئول این کشتارها و بمبگذاری ها خواند(کشتار قبلی که توسط تروریست ها صورت گرفته و امروز کمتر کسی در این مورد شک دارد در عین حال مسئولیت بمبگذاری های متعدد در سوریه را نیز اپوزیسیون سلفی و وهابی و القاعده به عهده گرفته اند – مترجم) و تاکید کرد این اعمال غیر انسانی برای انجام تحریکات در دوران حساسی صورت می گیرد تا زمینه حمله نظامی و اشغال سوریه را فراهم آورداین اولین بار نیست که نیروهای مسلح در آستانه تصویب قطع نامه های سازمان ملل به تحریکات خود برای تحت تاثیر نهادن افکار عمومی جهانی دست میزنند.

مترجم- در حالیکه رئیس نیروهای نظاره گر آتش بس آشکارا هنوز از ناروشن بودن این واقعیت که هنوز معلوم نیست کدام طرف به این کشتا ر دست زده صحبت می کند و این شخص خود در سوریه ساکن است بد نیست به تیتر های مطبوعات«آزاد و بی طرف» غربی در این مورد نظری افکنیم.

رویترز:آمریکا خواستار انتقام از سوریه شد

تسایت آنلاین: کلینتون اسد را به کشتار متهم کرد

فوکوس: اپوزیسیون خواستار حمله نظامی به سوریه شد

بان کی مون تهدید کرد این قتل عام دولت سوریه بی پاسخ نمی ماند!!

دی پرسه: بی عملی به معنی اجازه به قتل عام های بعدی است.

ولت: اپوزیسیون خواستار حمله به سوریه بدون مصوبه سازمان ملل شد