محصولات شرکت هائی که در تحریم مردم ایران شرکت می کنند را تحریم کنیم

بیژن چهررازی

شرکت آمریکائی اپل سال هاست نه فقط به دلیل فروش موفق تلفن های دستی آی فون و یا کامپیوتر های تبلت آیپد در صدر پر فروش ترین شرکت های آی تی قرار دارد ، بلکه به خاطر رفتار غیر انسانی با کارگران چینی شرکت های تولید کننده سخت افزار های اپل نیز در صدر اخبار رسانه های جهان جا خوش کرده، از دیروز شرکت استیو جابز بدنام مدال جام دیگری بر جام های «افتخارش»افزود.

رسانه اشپیگل آلمان در گزارشی به قلم «ونداد سهرابی» خبر از رفتار نژادپرستانه و توهین آمیز با خریداران ایرانی محصولات این کشور می دهد، بر اساس این گزارش خانم «سحر ثابت» از ایالت جورجیا آمریکا که با دائی ایرانی خود برای خریدن یک تبلت آی پد به یک نمایندگی فروش محصولات اپل مراجعه می کند در ناباوری با مخالفت فروشنده این محصول به خریدار ایرانی می شود.

کارمند شرکت اپل مدعی می شود که بر اساس محاصره همه جانبه ای که از سوی آمریکا بر علیه ایران صورت می گیرد فروش محصولات اپل به ایران و ایرانی ها ممنوع است.

خانم ثابت دارای تابعیت آمریکائی بوده و دانشجو ی دانشگاه جورجیا است. ایشان قصد هدیه این کامپیوتر به یکی از آشنایانش را داشته و بر اساس ادعای خانم ثابت، فروشنده فروشگاه اپل هیچ سوالی در مورد اینکه این آی پد را به چه منظوری خریداری می کند نکرده و تنها به این دلیل که خریداران به زبان فارسی باهم صحبت می کردند از فروش این وسیله به آنان خودداری نموده است، این نشان آشکار از این دارد که برای اپل مهم نیست که این کالا با قصد صدور به ایران خریداری می شود و یا در همان کشور مصرف می شود، مهم این است خریدار ایرانی است و ایرانی حق خرید محصولات این شرکت را ندارد.

این بدین معنی است که ایرانی ها آشکارا از سوی شرکت اپل دسته جمعی مورد سوظن هستند، همانطور که کوبائی ها سال هاست با این رفتار غیر انسانی در آمریکا دسته پنجه نرم می کنند.

کار به جائی میرسد که خانم ثابت و فامیل ایشان مجبور به ترک فروشگاه می شوند، خانم ثابت رفتار کارمندان اپل را توهین آمیز  خوانده و گریان آن محل را ترک می گوید.

رفتار نژادپرستانه و توهین آمیز شرکت اپل با مشتریان ایرانی تنها شامل حال خانم ثابت نشده و یک انتخاب آگاهانه مدیران این شرکت است.

موارد دیگری از این برخوردها با ایرانیان مقیم آمریکا نیز گزارش شده است، آقای جعفر زاده نیز که قصد داشته برای یک دانشجوی ایرانی تلفن دستی آی فون خریداری کند با همین رفتار روبرو می گردد. او تجربه خود را با کانال تلویزیونی «دبلیو .اس. بی »در میان می گذارد و این رسانه در تماسی با شرکت اپل آمریکا خواستار پاسخگوئی این شرکت می گردد.پاسخ اپل روشن و در تائید سیاست عمومی شرکت اپل است:

«اگر ما به خریدار سوظن پیدا کنیم که ایشان قصد دارند این وسیله را به ایران وارد کند و به دلیل پی روی شرکت اپل از سیاست محاصره ایران ما از فروش محصول به متقاضی معذوریم»

رفنار اپل با مشتریان ایرانی اش در چارچوب سیاست های این کشور مبنی بر حمایت کور کورانه از سیاست های دولت آمریکاست، اپل از پی گیر ترین شرکت های آمریکائی در رعایت تحریم های کشورش بر علیه کوبا، جمهوری دمکراتیک خلق کره و ایران است.

شورای روابط آمریکا و مسلمانان از اپل خواسته تا سیاست خود را در قبال ایرانی ها تغییر دهد. مدیر این شورا «نیهاد آواد» در این مورد می گوید«شرکت اپل باید سیاستی را بر گزیند که هیچ مشتری به دلایل نژادی، مذهبی و یا ملی مورد تبعیض و توهین قرار نگیرد». این در حالیست که اگر اپل واقعا به سیاست ضد ایرانی خود ادامه دهد می بایست از فروش هر وسیله ای به مشتریان اسپانیای زبان خود نیز دست بکشد، چرا که فروش هر وسیله ی ساخت اپل به آنان ممکن است موجب سر درآوردن این وسیله  از کوبا شود.!!

آقای جعفر زاده که قصد خرید آی فون را داشت احساس خود را پس از این تجربه چنین بیان می کند«آدم احساس می کند با وی رفتاری راسیستی  و نژادپرستانه می کنند» فروشنده بی گناه اپل به آقای جعفر زاده پیشنهاد کرده بهتر است آی فون را در اینترنت خریداری کند.

حالا سوال اینجا است آیا ما ایرانی ها که این چنین مورد توهین و رفتار نژاد پرستانه قرار می گیریم، می توانیم یکبار هم شده متحدا در برابر این رفتار های غیر اخلاقی و غیر انسانی از خود همتی نشان دهیم و رسما خرید محصولات این شرکت وقیح را تحریم کنیم؟

تحریم ایران تحریم مردم ماست، وسایل اپل یا هر شرکت  آمریکائی  مشابه مانند مایکروسافت از اهمیت جدی برای مردم ما برخوردار نیست، آنها به بهانه تحریم رژیم جمهوری اسلامی مردم ما را ، بیماران و کودکان بی دفاع ما را به گروگان گرفته اند.

مد تهاست تحریم ها شامل سوخت، وسایل تولید مواد غذائی، داروها، وسایل پزشکی ، وسایل یدکی هواپیما ها و کشتی سازی و… شده است.

زحمتکشان و اقشار کم درآمد کشورمان و خانواده هایشان زیر فشار تحریم ها خرد می شود و اپوزیسیون ایران یا سکوت کرده و یا حتی کشور های غربی را با وقاحت تشویق به این کار می کند.

آمریکا و متحدانش به بهانه تحریم رژیم ملایان مردم ما را به گروگان گرفته اند، این در حالیست که ملایان و سرمایه داران حاکم از آب کره می گیرند و با ورود غیر قانونی اقلام و فروش چند برابر اجناس جیب خود را پر می کنند.

مردم ایران قربانیان تحریم ها هستند و اکنون رفتار های توهین آمیز و نژادپرستانه نیز به آن افزوده شده.

من شرم از ایرانی بودنم دارم نه به این خاطر که ای فون و آی پد را باید از پشت شیشه نگاه کنم و یا در فرودگاه ها با من و فرزندانم مانند جنایت کاران رفتار می کنند، من شرم دارم که بخش قابل توجهی از هموطنان چنین زبون و خوارند که صدای اعتراضشان گوش جهان کر نمی کند، شرم دارم چون سرنوشت عراق و افغانستان و لیبی  در انتظار ماست و ما می دانیم و بازهم سکوت می کنیم.

در برابر سیاست های غیر انسانی آمریکا و متحدانش در اروپا باید از خود مقاومت نشان دهیم، رژیم ایران از این تحریم ها نه تنها آسیبی نمی بیند که از آنها به عنوان بهانه ای برای توجیه سیاست های غیر انسانی خود در برابر مردم  و بر علیه آنان سود می جوید.

از خود همت نشان دهیم خواستار قطع فوری تحریم ها شویم.

رفتار نژادپرستانه و ضد بشریی اپل و دارودسته های آمریکائی را بی پاسخ نگذاریم، اجناس اپل را تحریم کنیم.

4 Comments

  1. کاملا موافقم!

    امریکا و متحدانش توان مقابله با حکومت را ندارند، چوبش را مردم بی گناه و بی دفاع می خورند.

    همت کنیم و کمپینی راه بندازیم. راه اندازی این کمپین هم از مجله هفته انتظار می رود.

    با تشکر

  2. خبر خیلی تکان دهنده ی ای بود ولی از قدیم گفتن از ماست که بر ماست .خودمون خواستیم که اینطوری باما رفتار میکنن.

  3. با سپاس از چهررازی گرامی، با تمام وجود باید افکار انساندوستانه و میهن پرستانه اش را بکار بست و بهر طریق ممکن در تحریم کالاهای نه اپل، همه تحریم کنندگان مردم ایران فعالانه شرکت جست.

Comments are closed.