پرش به محتوا

ناتو در حال تدارک عملیات بسیار گسترده گمراه‌سازی است

منبع: سايت ولتر
نويسنده: تری ميسان
١١ ژوئن ٢٠١٢
برگردان: احمد مزارعی

تارنگاشت عدالت
ناتو در حال تدارک عمليات بسيار گسترده گمراه‌سازی است

هم‌اکنون مسؤولان برخی کشورهای وابسته به پيمان ناتو و «شورای همکاری خليج» در صدد آماده ساختن يک کودتا و راه‌اندازی يک کشتار دسته‌جمعی زير نام مذهب در سوريه هستند. شما اگر مايل هستيد در مقابل اين جنايت بزرگ مقاومت کنيد، هم‌اکنون بايد اقدام کنيد: اين مقاله را در شبکۀ اينترنت پخش کنيد و مسؤولان منطقۀ خود را پيرامون آن آگاه سازيد.

در چند روز آينده و شايد از روز جمعه ١۵ ژوئن، مردم سوريه که قصد تماشای برنامه‌های تلويزيونی داخلی را دارند، برنامه‌های جايگزين توسط «سيا» را بر روی صفحه‌های تلويزيونی خود مشاهده می‌کنند. آن‌ها در فيلم‌های ساختگی در استوديو، صحنه‌هايی از جنايت‌های دولت؛ تظاهرات عطيم توده‌ای؛ وزيران و ژنرال‌هايی که استعفای خود را اعلام می‌دارند؛ پرزيدنت الاسد که در حال فرار است؛ شورشيانی که در قلب شهرهای بزرگ جمع شده اند؛ و يک دولت جديد که در کاخ رياست جمهوری جايگير می‌شود را نشان خواهند داد.

اين عمليات، که زير نظر «بن رودس» Ben Rhodes، معاون امنيت ملی ايالات متحده مستقيماً از واشنگتن هدايت می‌شود، هدف تضغيف روحيۀ سوری‌ها و تدارک اجرای يک کودتا را در پيش دارد. ناتو که با وتوی روسيه و چين مواجه شده است، می‌خواهد از اين طريق و بدون آن‌که به تهاجم خود شکل غيرقانونی بدهد، سوريه را تصاحب کند. هر قضاوتی هم که ما در مورد حوادث جاری در سوريه داشته باشيم، با يک کودتا هرگونه بارقۀ اميد پيرامون روند دمکراتيک در سوريه از ميان خواهد رفت.

اتحاديۀ عرب با ارسال نامه‌ای رسمی از شبکه‌های ماهواره‌ای «عرب‌سات» و «نيل‌سات» درخواست نموده که پخش و انتشار برنامه‌های رسانه‌های دولتی و خصوصی سوريه (تلويزيون سوريه، الاکربيه، اد دنيا، تلويزيون شام و …) را متوقف کنند. اتحاديۀ عرب بنا به درخواست پيمان ناتو، همين برنامه را در جريان جنگ با ليبی به اجرا درآورد و دولت وقت را از داشتن برنامه‌های تلويزيونی محروم کرد. در سوريه شبکۀ تلويزيونی بی‌سيم وجود ندارد، زيرا تلويزيون‌ها برنامۀ خود را تنها از طريق ماهواره دريافت می‌کنند. اما اين وقفه موجب از کار افتادن صفه‌های تلويزيون‌ها نخواهد شد.

در واقع نيز اين تصميم‌ها سر کوه يخ را به ما نشان می‌دهند و بر اساس اطلاعاتی که در اختيار داريم، اين هفته چندين نشست و ديدار در سطح جهانی برگزار شده است تا راه‌اندازی پارازيت‌ها را هماهنگ کنند. دو ارتباط نخستين در دوحه، پايتخت قطر برگزار شد تا جنبه‌های تکنيکی برنامه را بررسی کنند و ارتباط سوم در رياض عربستان سعودی برقرار شد، که جنبه‌های سياسی برنامه را بررسی کردند.

نخستين جلسه برخی از افسران متخصصين هدايت جنگ روانی را که در شبکه‌های ماهواره‌ای، از جمله در العربيه، الجزيره، بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، فوکس، فرانسه- ٢۴، فيوچر تی‌وی و ام‌تی‌وی، «مستقر» هستند، گرد هم آورد. ديگر از سال ١۹۹۸ آشکار شده است که افسران واحد عمليات روانی (PSYOP) متعلق به ارتش ايالات متحده در هيأت تحريريۀ سی‌ان‌ان نفوذ کرده اند. اين عمل، از همان زمان از سوی ناتو به ديگر مراکز استراتژيک گسترش داده شد. آن‌ها بر اساس شيوۀ «داستان‌سرايی» اخبار جعلی درست می‌کردند که توسط تيم «بن رودس» در کاخ سفيد آماده می‌گرديد. يک سيستم متقابل خبری تدوين گرديد و توسعه داده شد که بر اساس آن هر رسانه‌ای دروغ‌های ديگر رسانه‌ها را تکرار کرده تا اعتبار و صحت آن اخبار را در چشم بينندگان ارتقاء دهد. شرکت‌کنندگان هم‌چنين تصويب کردند که برای پخش برنامه‌های خود، تنها از فرستنده‌های وابسته به «سيا» برای سوريه و لبنان (Barada, Future TV, MTV, Osten News, Syrien Chaab, Syrien Alghad) استفاده نکنند، بلکه ۴٠ فرستندۀ مذهبی وابسته به وهابيون را نيز در اختيار بگيرند، که به کشتار فرقه‌ای در خلال اين شعار فرا می‌خوانند: «مسيحيان به بيروت، علوی‌ها در تابوت!»

دومين جلسه متخصصين و مهندسان را گرد هم آورد تا توليد تصاوير ساختگی را فراهم سازند که در آن‌جا تصاوير استوديويی با تصاوير ساختگی ترکيب می‌شدند…

در ملاقات سوم، ژنرال جيمز ب. اسميت، سفير ايالات متحده و نمايندۀ عربستان و امير بندر بن سلطان حضور داشتند، که وظيفۀ آن هماهنگی فعاليت‌های رسانه‌ها و «ارتش آزاد سوريه» بود، ارتشی که مزدوران امير بندر بخش عمدۀ افراد آن را تشکيل می‌دهند.

«سيا» به اين روند، که از ماه‌ها پيش در دست تهيه است، پس از آن‌که پرزيدنت پوتين مخالفت خود را با حملۀ نظامی غيرقانونی ناتو به سوريه ابراز داشت، شتاب بخشيد.

اين عمليات از دو بخش موازی تشکيل شده است: پخش و انتشار اخبار جعلی و دروغ و از سوی ديگر اعمال سانسور، که از امکان هر گونه پاسخ‌گويی جلوگيری شود.

توقيف تلويزيون‌های ماهواره‌ای چيز جديدی نيست. به همين‌گونه بود که بر اساس فشار اسرائيل، ايالات متحده و اتحاديۀ اروپايی پشت سر هم، فرستنده‌های لبنانی، فلسطينی، عراقی، ليبيايی و ايرانی ممنوع شدند.

انتشار اخبار دروغ نيز بی‌سابقه نيست، در عين حال چهار مرحلۀ مهم در هنر تبليغ رسانه‌ای در دهۀ گذشته پشت سر گذاشته شده اند:

• سال ١۹۹۴، راديوی آزاد Milles Collines، يک ايستگاه راديويی موسيقی پاپ در روآندا، رمز شروع عمليات نسل‌کشی را به گوش مجريان با اين جمله رسانيد: «سوسک‌ها را نابود کنيد!»
• در سال ٢٠٠١ ناتو از رسانه‌ها استفاده کرد تا تفسير خود را از حملات ١١ سپتامبر به جهان تحميل کرده و حمله به عراق و افغانستان را توجيه نمايد. در آن زمان نيز همين «بن رودس» بود، که از طرف دستگاه بوش مأمور تهيۀ گزارش کميسيون «کين-هميلتون» در بارۀ حملات شد.
• در سال ٢٠٠٢ «سيا» از پنج فرستنده به نام‌هایTeleven, Globovision, Meridiano, ValeTV  و CMT، استفاده کرد تا مردم را متقاعد کند که تظاهرات عظيم توده‌ای هوگو چاوز را مجبور به کناره‌گيری کرده است، در حالی که او همان موقع قربانی يک کودتای نظامی شده بود.
• در سال ٢٠١١ کانال فرانسه- ٢۴ بر اساس قراردادی که با «شورای ملی ليبی» به امضا رسانيده بود، در عمل به شعبۀ اطلاعاتی اين شورا تبديل شده بود. ناتو به هنگام درگيری‌های طرابلس فيلمی را مونتاژ کزد که در آن شورشيان به ميدان اصلی شهر وارد می‌شدند و آن را از طريق کانال‌های الجزيره و العربيه به نمايش گذاشت، در حالی که در آن زمان شورشيان فاصلۀ زيادی تا مرکز شهر داشتند. بدين طريق ساکنان طرابلس باور کردند که جنگ مغلوبه شده و هر گونه مقاومت ديگر فايده‌ای ندارد.

از اين پس برای رسانه‌های گروهی ديگر پشتيبانی از جنگ کافی نيست، بلکه آن‌ها جنگ‌ها را می‌سازند.

اين وسيله اصول بنيادين حقوق بين‌الملل را نقض می‌کند؛ از جمله مادۀ ١۹ اعلاميۀ جهانی حقوق بشر را، که بر اصل: «دريافت و نشر اطلاعات و انديشه‌ها از طريق هر رسانه و بدون توجه به ‏مرزها» اشاره می‌کند و به ويژه قطع‌نامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل پس از جنگ دوم جهانی را که بر: «جلوگيری از وقوع جنگ» تأکيد دارند. قطع‌نامه‌های ١١٠، ۳۸١ و ۸١۹«ايجاد موانع بر سر نشر آزاد اخبار و ايده‌ها» (مانند مورد از کار انداختن و تخريب فرستنده‌های سوريه)، «آن نوع تبليغاتی که تهديدی برای صلح يا ناقض صلح و پشتيبان يا محرک تجاوزگری باشد» را ممنوع می‌کنند.

تبليغ جنگ‌افروزی قانوناً جنايت بر ضد صلح محسوب می‌شود؛ آن هم شديدترين و خشن‌ترين جنايت، زيرا جنايات جنگی و نسل‌کشی را امکان‌پذير می‌سازد!

۱ دیدگاه »

  1. ولی در طرحی که داشتند، موفق نشدند. متأسفانه از نظر فنی از جزئیات عملیات حمله و ضد حمله خبری ندارم. مطمئنا مطالبی در این مورد نوشته شده و یا نوشته خواهد شد. بد نیست که از نظر فنی بدانیم چگونه ترفند ناتو و شورای همکاری خلیج (فارس) نگرفت

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: