خطر تروریسم هسته‌ای درکجاست؟

ک.ابراهیم 

دومین کنفرانس دو روزه ی «امنیت هسته ای» در روزهای 7 و 8 فروردین امسال(26 و 27 مارس 2012) درسئول پایتخت کره جنوبی تشکیل شد. نمایندگان 53 کشور برای شرکت در این کنفرانس به سئول دعوت شدند. نماینده ای از ایران دعوت نشد و کره شمالی نیز درآن حضورنداشت. گوئی کنفرانس اساسا برای انجام حمله به این دوکشور سازمان داده شده بود.

هدف از برگزاری آن، «کاهش تهدید تروریسم هسته‌ای» اعلام شد و پیدا کردن شیوه هایی برای حفاظت از مواد و امکانات هسته ای و ممانعت از قاچاق مواد هسته ای.

«نشریه آلمانی «دی‌ولت» در گزارشی که عصر دوشنبه، ۲۶ مارس در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد نوشت موضوع محوری کنفرانس امنیت هسته‌ای که دو سال پیش به پیشنهاد اوباما برای نخستین بار تشکیل شد، بحث در مورد راهبردهای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای و افتادن چنین سلاح‌هایی به دست گروه‌های تروریستی است.

به نوشته‌ی «دی‌ولت» گرچه موضوع برنامه‌ی هسته‌ای کره شمالی و ایران رسما در دستور کار اجلاس سئول قرار ندارد، سایه‌ی خطری که از جانب این دو کشور احساس می‌شود بر فضای کنفرانس سنگینی می‌کند.»(به نقل از سایت بی بی سی ـ سه شنبه 27 مارس 2012)

درست درهمین روزها خبری انتشاریافت دایر براین که دولت آمریکا 3 کیلوگرم پلوتونیوم بسیار غنی شده را از دولت سوئد خریده و این محموله ی خطرناک درکمال مخفی کاری از طریق دریا به آمریکا برده شده است. پس از آن که این خبر درمطبوعات آورده شد دولت آمریکا «اطمینان» داد که این محموله درخدمت ساختن سلاحهای هسته ای قرار نخواهدگرفت.

به مصداق «خودگوئی و خودخندی، عجت مرد هنرمندی!» دربرابرانظارجهانیان و درجریان تشکیل «کنفرانس امنیت هسته ای»، قاچاق رسمی مواد هسته ای که یک جانب آن امپریالیسم آمریکاست، صورت می گیرد و هیچ اعتراضی هم نمی شود و هیچ ارگانی جهانی هم درفکر کنترل این جابه جائی ماده رادیو آکتیو دراین ابعاد نیست ولی درمورد کشورهای دیگر نظیر کره شمالی و ایران ـ همان طور که درعراق انجام گرفت که قصرهای صدام حسین را نیز بازرسی نمودند ـ فرستاده های آژانس بین المللی انرژی هسته ای باید به تمام سوراخ سُمبه های این دو کشور سربکشند و اگر چیزی هم نیافتند، به بهانه ی عدم شفافیت درگزارشات دولتی این کشورها ازجمله دولت ایران، تحریم اقتصادی ضدانسانی را برمردم بی گناه ایران تحمیل کنند و سایه ی خفاش خون آشام جنگ و بمباران ایران را دائما تکرار نمایند تا مبادا از یاد کسی بیرون برود!!

دراین کنفرانس خشم نسبت به آمادگی برای فرستادن یک ماهواره توسط کره شمالی تحت بهانه ی این که هدف ازاین امر آماده نمودن شرایط توسط کره شمالی برای یافتن توانائی در فرستادن موشکهای قاره پیما و غیره است، دامن زده شد. دراین مورد ازجمله درکنفرانس  این موضوع به صورت زیر بزرگ نمائی شد:

«این کنفرانس تاکنون با موضوع طرح پرتاب یک راکت از سوی کره شمالی تحت الشعاع قرار گرفته است.

کره شمالی پیشتر اعلام کرده بود که قرار است در ماه آینده راکتی را به منظور فرستادن یک ماهواره به مدار زمین پرتاب کند.

این کشور مجددا امروز سه شنبه (۲۷ مارس) اعلام کرد که طرح پرتاب موشک را اجرا خواهد کرد و پرزیدنت اوباما را برای ابراز مخالفت با این طرح به داشتن «روحیه تهاجمی» متهم کرد.

کره شمالی می گوید که این موشک را به منظور فرستادن یک ماهواره به مدار زمین پرتاب خواهد کرد و این اقدام گامی ضروری در جهت توسعه اقتصادی این کشور است.

اما آمریکا و متحدانش در آسیا می گویند که پرتاب این موشک ناقض مقررات سازمان ملل خواهد بود و هدف کره شمالی از آن، آزمایش موشکی نظامی است.»(همان جا)

درمورد ایران نیز اوباما اظهارداشت:

«در اشاره به برنامه هسته ای ایران، آقای اوباما گفت، هنوز فرصت برای حل دیپلماتیک انسدادی که بر سر برنامه هسته ای ایران پیش آمده، وجود دارد، اما او هشدار دارد که «فرصت محدود است.»

او گفت ایران باید با جدیت و حس اضطرار این موقعیت، برای حل این بحران اقدام کند.»(همان جا)

جالب این که نه تنها به فعالیتهای تسلیحاتی، فضائی، موشکی و غیره آمریکا، هیچ اعتراضی از جمله توسط سازمان مفلوک «ملل متحد» نمی شود، بلکه حتا از گسیل هواپیماهای بدون سرنشین که روزانه دهها نفر از مردم بی گناه پاکستان را درمناطق مرزی اش با افغانستان قتل عام می کنند و حتا سربازانش در افغانستان با خون سردی تمام وارد خانه مردم شده و زن و بچه را به رگبارمسلسل می بندند، یک قطعنامه ی خشک و خالی هم درمحکومیت این جنایات توسط سازمان ملل و شورای امنیتش صادرنمی شود!

هر روز اخبارمربوط به این که «دولت اسرائیل صبرش به آخر رسیده و آماده بودن نقشه بمباران مراکز اتمی ایران که برخی از آنها در جوارشهرها نیز می باشند، مرتبا تبلیغ می گردد و تهدیدات ازجمله توسط رئیس جمهور آمریکا در کنفرانسی بین المللی با بی شرمی تمام ابراز می شود. گوئی امپریالیسم  آمریکا و متحدانش تافته های جدابافته ای هستند که حق دست زدن به هرعمل جنایتکارراداشته و آنها را به اجرا نیز درآورند و بقیه جهانیان باید دربرابر بت اعظم امپریالیست و بت اصغر صهیونیست بی قید و شرط سرتسلیم فرودآورند‍!

دراین کنفرانس برای این که به سرمردم جهان شیره دیگری مالیده شود، اوباما اعلام داشت که جهانی بدون سلاحهای اتمی را طالب است و مایل به مذاکره با پوتین رئیس جمهورجدید روسیه درمورد محدود کردن زرادخانه های اتمی شان می باشد، که فعلا هرکدام 15500 موشک مجهز به بمب اتمی را دارند و بعد از بیش از 40 سال مذاکره رهبران این دو کشور، هنوز هم در کار ازبین بردن سلاحهای هسته ای شان دوره ابتدائی را تمام نکرده اند!!لاف و گزافه گوئیها درکنفرانسها ارزشی بیشتر از «لاف درغربت» ندارند. اعلام جهان بدون سلاحهای هسته ای ازجانب راس امپریالیسم شرورآمریکا نشان از حقانیت کمونیستها و نیروهای آزادی خواه دارد که بیش ازنیم قرن است دائما بیان کرده اند و اکنون اوباما تلاش می کند از آن شعاربه سود نظام امپریالیستی که به آن خدمت می کند، بهره بگیرد!.

اگر امروز «تهدید تروریسم هسته ای» وجود دارد، این تهدید دردرجه ی اول و عمده تا ازجانب امپریالیستها و صهیونیستهاست که بدون هیچ تردیدی درسالهای اخیراستفاده از اورانیوم تضعیف شده در ساختن گلوله های توپ گرفته تابه کاربردن شان درعمل ـ به ویژه درعراق ـ و تهدید بمباران مراکز اتمی که می توانند فاجعه ی بزرگ زیست محیطی ازجمله درایران به وجودآورند، صحبت می کنند و بدین ترتیب چنین تهدیدی از جانب «تروریسم دولتی» اعمال می شود. اما امپریالیستها و صهیونیستها به بهانه ی وجود خطر چنین تهدیدی، سیاست پیشگیرانه ی فاشیستی بوش را درصدر سیاستهای خود قرارداده و با برچسب زدن به این یا آن گروه و یا کشور، بلائی را که بر سرمردم عراق آورده اند، درمورد دیگرکشورهانیز می خواهند تکرارکنند و ازاین طریق سلطه ی شوم خود را برمناطق وسیعی ازجهان اعمال نمایند.

خطر تروریستی اعم از دولتی و خصوصی زمانی ازبین خواهد رفت که مناسبات ناعادلانه ی استثماری حاکم زیرلوای مالکیت خصوصی بروسایل تولید و مبادله، نابودشوند که مشتی انسان را براکثریت عظیم کارگران و زحمت کشان ملل جهان حاکم نموده و فقر این اکثریت را زمینه ساز انباشت ثروت و سرمایه ی خودساخته و برای دفاع از این «موهبتشان» تروریسم دولتی را روش مناسب خود درجهان ساخته اند. درنتیجه تنها راه چاره، داغان کردن این مناسبات ضدبشری و ایجاد مناسبات سوسیالیستی است که درآن اولین گامها درجهت نابودکردن این نوع مالکیت و ازبین بردن استثمارانسان ازانسان برداشته شده و بدین ترتیب ملل جهان نه دشمنان یک دیگر بلکه درتعمیق دوستی و همکاری باهم پیش رفته و کلیه ی نابرابریهای نظامهای طبقاتی استثماری را به زباله دانی تاریخ بریزند. درچنین صورتی ازمیان برداشتن سلاحهای هسته ای نه 40 سال و حتا یک قرن و یا هرگز، بلکه دریک روز میسرخواهدشد.

برای تحقق چنین دنیای زیبا و عادلانه علیه امپریالیسم ، سرمایه داری و کلیه ی مناسبات ارتجاعی مبتنی بر استثمار و ستم انسان ازانسان، به پاخیزیم.

ـ 10 فروردین 1391