سياسی

بازی ناتانیاهو در زمین خودی

دیدار نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهور امریکا

یونگه ولت

ترجمه رضا نافعی

بنیامین نتانیاهو  نخست وزیر اسرائیل به آمریکا فشار می آورد که بوضوح موضعی علیه ایران اتخاذ کند . نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در امریکا، در کنگره سالانه لابی هوادار اسرائیل موسوم به آیپاک سخن خواهد گفت. در این سفر او با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز دیدار خواهد کرد. این سفر برای بازی در زمین خود است: اسرائیل می داند که اکثریت قاطع نمایندگان کنگره پشتیبان او هستند. زیرا جمهوریخواهان این ادعا را که روش اوباما در برابر ایران بسیار ملایم است تبدیل به موضوع مرکزی مبارزات انتخاباتی کرده اند.

بنا به گزارش روزنامه هاآرتص در روز چهارشنبه نتانیاهو خواستار آنست که آمریکا علنا اعلام کند که اگر ایران از «خط سرخ» عبور کند، خود را آماده عملیات نظامی خواهد کرد. این که این «خط سرخ » از نظر دولت اسرائیل کجاست هنوز روشن نیست. بنظر کارشناسان احتمالا توانائی فنی ایران برای تولید «سلاح اتمی «  ــ که ایران مانند 40 یا 50 کشوردیگر دارد، کافی باشد. نمایندگان لابی هوادار اسرائیل در سنای آمریکا  قطعنامه ای تهیه کرده اند که این موضع را مورد تایید قرار می دهد.

کاخ سفید به نوشته ها آرتص، روز سه شنبه به دولت اسرائیل پیشنهاد کرده است پس از دیدار اوباما و نتانیاهو اطلاعیه مشترکی منتشر گردد. هدف اصلی باید برطرف کردن اختلاف نظر میان دو دولت   و بعنوان نشانه تهدید در برابر ایران: نشان دهنده یک » جبهه متحد» باشد.

در هفته گذشته سناتور جمهوریخواه » جان مک کین » در دیداری از تل آویو گفت تحلیل ها و نتیجه گیری های دو دولت آمریکا و اسرائیل هرگز نباید بصورت علنی  مخالف هم باشند.

بنوشته هاآرتص نتانیاهو از سیاستمداران و نظامیان آمریکائی  به مک کین شکایت کرده است که با حمله به ایران در لحظه حاضر مخالفت کرده اند.

بویژه اظهارت سرفرمانده ستاد ارتش آمریکا ژنرال دمپسی خشم انگیز بوده است. توم دونیلن مشاور اوباما در باره امنیت ملی ، که او نیز همزمان با مک کین در اسرائیل بوده است ، به نتانیاهو اطمینان داده است ک آنچه دمپسی گفته نظر اوباما نیست و  اوباما از اظهار نظر ژنرال بسیار ناراحت است.

چند خبرگزاری و  روزنامه روز دوشنبه  گزارش دادند که اسرائیل مصمم است حمله احتمالی خود را به ایران  قبلا به اطلاع دولت آمریکا نرساند. چنین تصمیمی  ـ که احتمالا موجب برافروخته شدن آتش جنگ در سراسر منطقه خواهد شد و پای آمریکا را هم به آن خواهد کشید » مسئله داخلی اسرائیل است» و هیچکس اجازه ندارد » در آن دخالت کند».

۱ دیدگاه

  1. در این که همه گزینه ها روی میز است تردیدی نیست! اما به نظر می رسد که شمشیر دامکلس که به دست اسراییل داده شده است برای بالا بردن هزینه های حاکمیت اسلامی است تا تمامی درآمدهای نفتی خود را صرف میلیتاریسم کوری کندکه سرانجام اقتصاد کشور را خفه خواهد کرد!تردیدی نیست که اگر وضعیت اقتصادی کشور به همین ترتیب پیش رود، سال آینده با بیکاری، تورم و ورشکستگی دهشتناکی مواحه خواهد شد که ممکن است عواقب امنیتی سنگینی را برای رژیم به ارمغان آورد! در آن زمان است که ممکن است شمشیر دامکلس فرود آید

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.