جنگ عراق چگونه آمریکا را تغییر داده است

منبع از سایت وزین دوستان لوموند دیپلماتیک

بر گرفته از The Christian Science Monitor – CSMonitor.com

نوشته هاوارد لافرانچی، عضو تحریریه

برگردان رضا میرصالحی

عملیاتی که قرار بود سریع به پایان برسد، تعارضی شد که نه سال به طول انجامید و تاثیری عمیق بر سیاستهای مداخله جویانه آمریکا برجای گذاشت.

 

در طی «ورای افق» که آن را عملیات نظامی از راه دور هم نامیدند هواپیماهای بدون سرنشین و موشکهای پرتاب شده از ناو، بدون آنکه قدم بر خاک بیگانه گذاشته شود جایگزین ماموریت سربازان می شوند.

در حالیکه پس از هشت سال جنگ و اشغالگری، نیرهای آمریکایی در حال ترک عراق هستند، به کار گیری روزافزون تاکتیکهای از راه دور و نیروهای ویژه عملیاتی سبک که در آن دیگر خبری از لشکرکشی و اشغال آنچنانی نیست، تنها یک نمونه از اثرات پابرجای جنگ سال 2003 عراق بر سیاستهای خارجی آمریکاست.

به گفته استفان والت ، استاد کرسی امور بین الملل در دانشگاه هاروارد، «خماری بعد از سر مستی جنگ عراق هر گونه طرحی را برای عملیاتی هر چند بسیار اندک مشابه آنچه که در عراق اجرا شد، تا مدتی مسکوت خواهد گذاشت. ما دیگر در پی هیچگونه اشغال نظامی بلند مدت یا تغییر سیاستهای داخلی کشوری دیگری نیستیم. به عبارت دیگر، در جنگهای آینده بر خلاف آنچه که در عراق روی داد، ایالا ت متحده بر روی اهدافی بسیار محدود تمرکز خواهند نمود. مانند آنچه که در پاکستان و یمن اجرا شد، ما بر روی کشتن «آدم بدها » متمرکز خواهیم شد، نه دگردیسی جوامع.»

اعلامیه اوباما در ماه اکتبر مبنی بر اینکه تمامی نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری خاک عراق را ترک خواهند کرد، نشان از پایان دادن به تلاش ده ساله ای بود که می خواست خاورمیانه را بر مبنای ذهنیت آمریکا باز-آرایی نماید و بغداد، نمونه تمام عیار چنان ذهنیتی و جنگ عراق تجسم بارز دکترین بوش بود ؛ یعنی سیاست شعله ور کردن جنگ پیشگیرانه بر علیه هر آنچه که تهدید انگاشته می شود.

ارتش آمریکا عراق را ترک می کند لیکن، هزینه های گزاف جنگی که قرار بود طی چند ماه به پایان برسد، تا مدتها گریبانگیر سیاستگزاران امنیت ملی و خارجی آمریکا خواهد بود. لئون پنتا، وزیر دفاع، با بیان اینکه نظامیان آمریکایی و خانواده هایشان بیشترین هزینه را در این جنگ متحمل شده اند، بر اعلامیه اوباما صحه گذاشت. بیش از 4500 نظامی آمریکایی در خاک عراق کشته شدند.

البته پنتا بایستی این مسئله را هم متذکر می شد که جنگ عراق در اوج بحران کسری بودجه، هزینه ای معادل 800 هزار میلیون دلار را به ایالات متحده تحمیل نمود که این رقم با اضافه نمودن آنچه که در افغانستان هزینه شده، بالغ بر 2/1 تریلیون دلار می شود.

به باور بسیاری از صاحبنظران سیاست خارجی، هزینه های گزاف مالی و جانی مهمترین دلایلی خواهند بود که آمریکا را از اجرای هر گونه طرح اشغالگری به سبک جنگ عراق، حد اقل در آینده نزدیک، باز خواهد داشت. برخی دیگر اما بر این باورند که سرمایه گذاری سنگین در عراق بنا بر بسیاری دلایل، از همان ابتدا مخاطره ای محکوم به فنا بود.

کنث پولاک، رئیس مرکز خاورمیانه موسسه بروکینگ در واشنگتن بر این باور است که » آمریکا تا مدتها سرهم بندی های صورت گرفته در بازسازی عراق را فراموش نخواهد نمود. اشغالگری بخش آسان کار است اما، بازسازی به مراتب مشکل تر بوده و کوشش بیشتری را می طلبد و اگر برای آن آماده نباشید، بدین معناست که اساسا در پی انجام آن نیستید.»

با محدود کردن گزینه های آمریکا برای پیشرفته کردن ارتش، هزینه های گزاف مالی جنگ عراق تا مدتها سیاستهای دفاعی واشنگتن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به گفته جیمز لیندسی، سرپرست هیئت مطالعات خارجی در واشنگتن، » جنگ عراق هزینه سنگینی را به خزانه تحمیل نمود و نقش بسیاری در بحران مالی که امروز در آن بسر می بریم داشت.

و پیامدهای پیچیده این امر در آینده ، به هنگام نیاز به سلاحها، هواپیماها و ناوهای جدید پرهزینه ، آشکار خواهند شد.

آقای لیندسی بر این باور است که گرچه هزینه های «مستقیم» جنگ عراق چشمگیر بود لیکن، عواقب هزینه های «غیر مستقیم» آن بر سیاست خارجی ایالات متحده پر رنگ تر است. عراق تمام توجه آمریکا را به خود جذب نمود ؛ خصوصا آنگاه که بایستی بر روی چین به عنوان قدرتی نو ظهور در جهان متمرکز می شد. «نمی خواهم جنگ عراق را منشا تمام ناکامی های سیاست خارجی آمریکا قلمداد کنم لیکن، این جنگ به عادت بدی که ما در چسبیدن به یک موضوع و غفلت از دگرگونیهای مهم جهان داریم دامن زد. »

نه تنها عراق بلکه از جنگ افعانستان که وارد دومین دهه آن شده است نیز می توان به عنوان موردی یاد کرد که ایالات متحده را در مناطقی که هیچ سودی برای آینده آن ندارد، بیهوده به خود مشغول نموده است. این موضوعیست که جان هانتسمن ، نامزد احتمالی حزب حمهوری خواه برای ریاست جمهوری ، چنین با اشتیاق به مخاطبانش یاد آور می شود: » ما هیچ آینده ای در کوه های هندوکش افغانستان نداریم.»

به اعتقاد لیندسی، ایالات متحده اکنون در پی جبران عقب ماندگی هایش در مناطقی از قبیل شرق آسیاست که نقش تعیین کننده ای در بهبود آینده اش دارند. فرسوده از جنگ ده ساله عراق، ایالات متحده به اعتقاد وی بایستی چنین راهی را در پیش بگیرد در حالی که با اقتصادی ضعیف دست به گریبان بوده و افکار عمومی آن خسته از مداخله جوئیها، خواهان کنار کشیدن از عرصه جهانی هستند. حتی پر و پا قرص ترین طرفداران اشغال عراق هم اکنون نگران آینده مسیری هستند که ایالات متحده در این عرصه در پیش گرفته است. به باور رابرت لیبر، استاد کرسی روابط بین الملل دانشگاه جورج تاون در واشنگتن، اشغال عراق ایده خوبی بود که در اجرا به بیراهه رفت چه آنکه، اگر صدام حسین را بیرون نمی کردیم حال بایستی با عراق به عنوان دومین قدرت اتمی منطقه در کنار ایران، دست به گریبان می بودیم.

دیگر هزینه غیر مستقیم جنگ عراق، لطمه ایست که به وجه ارتش آمریکا به عنوان ابزار موثر و لایزال سیاست خارجی اش وارد آمده است.

نشربه والت هاروارد با یادآوری نمونه های موفقی چون جنگ اول خلیج، اشغال کوزوو و نیز مراحل آغازین نفوذ به افغانستان ، چنین یادآور می شود که » پیش از این ارتش ایالات متحده را نیرویی جادویی می دانستند که قادر به انجام هر ماموریتی بود لیکن تمامی اینها پس از تحویل گرفتن عراق، در مواجه با مشکلات سیاسی نقش بر آب شد. حال بایستی در نحوه انتخاب زمان و مکان استفاده از ارتش دقت بیشتری به خرج دهیم.» این نشریه در ادامه به این موضوع اشاره می کند که دکترین بوش شاید که هنوز نمرده باشد چه آنکه هیچ رئیس جمهوری در ایالات متحده، گزینه جنگ پیشگیرانه را کلا کنار نخواهد گذاشت لیکن، بسیار بعید خواهد بود که رئیس جمهوری به شیوه جرج بوش از ارتش استفاده نماید.»

به اعتقاد تحلیلگر سابق وزارت خارجه در امور عراق و استاد کنونی دانشگاه لیهای در پنسیلوانیا، هنری بارکی ، » ایده جنگ پیشگیرانه به زباله دان تاریخ پیوسته است. حتی یک رئیس جمهور جمهوریخواه هم پیش از اجرای هر گونه عملیاتی مشابه جنگ عراق، حواسش را حسابی جمع خواهد کرد.»

نقش حمایتی و مشارکتی که آقای اوباما برای ایالات متحده در مداخله ناتو در لیبی انتخاب نمود، به اعتقاد آقای بارکی، بوضوح نشان از «سکوت جدید» ی دارد که آمریکا پس از عراق در پیش گرفته است.

اما به باور برخی دیگر از صاحینظران، لیبی در درجه دوم اهمیت برای ایالات متحده قرار داشت که این امر با رویکرد کلی اوباما همخوان تر بود. اثرات واقعی جنگ عراق بر سیاست خارجی آمریکا را بزودی می توان به محک ایران سنجید. به باور بسیاری از این صاحبنظران ، عواقب جنگ عراق را می توان بوضوح در واکنش محتاطانه دولت اوباما به اطلاعات فاش شده توسط بازرسان سازمان انرژی اتمی مشاهده نمود. گزارشی که در اواخر ماه نوامبر منتشر شد، شواهد دقیقتری را مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی افشا نمود.

به اعتقاد آقای پولاک » خراب کاریهای اطلاعاتی که در عراق بالا آوردیم حالا تاثیرش را در رویکرد محتاتانه اوباما به مسئله ایران نشان میدهد . این بار این آژانس انرژی اتمی هست که در مورد برنامه هسته ای ایران شواهد و ادعاهایی را مطرح کرده و واکنش ایالات متحده فقط این بودکه به آهستگی بگوید « این ما رو نگران می کنه » – این است عواقب جنگ عراق.»

پولاک، تجلیلگر سابق خلیج فارس در سیا و شورای امنیت ملی می گوید، اینکه جنگ عراق چگونه باعث مخالفت افکار عمومی با هر نوع مداخله در امور حهانی شده است ، برای وی نگران کننده تر از مسئله ایران است. علاوه بر این، محدودیت های بودجه هم که تا حدود زیادی از پروژه پرخرج عراق ناشی می شوند، آمریکاییها را نسبت به ایفای نقش در نقاطی که به اعتقاد پولاک غفلت از آنها کوته بینی خواهد بود، بی میل نموده است.

مصر نمونه ایست که پولاک از آن به عنوان » علاقه حیاتی آمریکا » یاد می کند. » ما می توانیم یک یا دو میلیارد دلار برای کمک به مصر صرفه جویی کنیم که این در مقایسه با میزان کسری، مبلغ بسیار ناچیزی است اما، چه میشود وقتی که مردمی ترین دولتی که قرار است در این کشور حکومت کند به خودش بگوید « آمریکاییها واقعا ما را تنها گذاشتن . خوب ما بدون آنها هم می توانیم کشور را اداره کنیم.

پولاک بحث خود را چنین بسط میدهد که » نگرانی من این است که خستگی بعد از عراق و جنون ما برای متمرکز شدن روی مسایل داخلی منجر به این بشود که ما در سیاست خارجی بمنظور صرفه جوییهای زیرکانه ، متحمل ولخرجیهای احمقانه بشویم. »