نکاتی پیرامون هوشیاری جنبش کارگری

شهناز نيكوروان

فراخوان ودعوت لیبر استارت از بعضی فعالین کارگری برای شرکت در دومین کنفرانس لیبر استارت در استانبول بار دیگر چالشي را  پیش روی فعالین کارگری در ایران گشود. نوع ارتباط با نهادهاي كارگري سرمايه داري ،تشكل هاي اين چنين و بين المللي و شركت در جلسات آنان موضوعي است كه بايد به آن پرداخته شود.

 در مدتي كه از كنفرانس مي گذرد، بحث پیرامون ماهیت وضرورت وجودی لیبر استارت برای کارگران وتشکیل کنفرانس های به اصطلاح “اتحاد کارگری” از جانب وب سایت لیبر استارت بالا گرفته است. با توجه به فعالیت وامکانات گسترده لیبراستارت کاوشی پیرامون لیبر استارت وموسس آن و ضرورت وجود این نهاد به عنوان (باصطلاح بعضی از دوستان)  “ابزاری برای کمک به مبارزات کارگران در ایران وجهان” بپردازیم. پس ابتدا باید پرسید :

لیبراستارت کیست؟ یا چیست؟

لیبراستارت سرویس خبری آنلاین  براي انتشار اخبار جنبش بین المللی کارگری است که در مارس 1998 تاسیس شده است. اخبار لیبر استارت، ازطریق وب سایت آن منتشر واز سوی بیش از 730 وب سایت علاقمند مسائل کارگری در سراسر دنیا استفاده می شود. لیبراستارت خبرگزاری هایی برای کشورها، مناطق خاص و بعضی ایالت های امریکا و همه ایالت های کانادا دارد. خبرگزاریهای ویژه ای نیز برای مخابره اخبار کمپین های آنلاین، اخبارزنان کارگر و ایمنی و بهداشت دراختیار دارد.

شبکه ای متشکل از900 خبرنگار داوطلب لینک های خبری آن را جمع آوری می کنند. شبکه خبری به 27 زبان:انگلیسی،اسپانیایی، اسپرانتو، فرانسه، ایتالیایی، دانمارکی، هلندی، نروژی، پرتقالی، فنلاندی، سوئدی، ترکی، اندونزیایی، لهستانی، چینی، روسی، عربی، یونانی، گرجی، صربی، تامیل، بلغاری، یهودی، چکسلواکی، كربول وفارسی….

علاوه بر این ، لیبراستارت مجموعه ای ازتصاویر ویدئویی مربوط به اخبار کارگری را به صورت آنلاین،عکس هفته ، مسابقه سالانه عکس کارگری به نمایش می گذارد.(ازطریق تلویزیون لیبراستارت)و همه ساله یک کنفرانس همبستگی جهانی سالانه برگزار می نماید. اين كنفرانس هاي سالانه تا سال 2010 به صورت خصوصي وغير علني برگزار مي شد واز آن سال به بعد به صورت عمومي برگزار شده است. (سال 2009 در واشنگتن، سال 2010 در کانادا و2011 در ترکیه) (1)

لیبراستارت در مارس سال 1998 به عنوان قسمتی از وب سایت اریک لی شروع به كار كرد که در سال 1996 برای به روز کردن کتابش “جنبش کارگری واینترنت: بین الملل جدید ” تاسیس شده بود. مجری وب سایت لیبراستارت ابتدا Solinet (وب سایت،CUPE اتحادیه کارکنان دولتی کانادا )(2) بود و سردبیرآن  در Kibbutz Ein Dor (مزرعه اشتراکی در اسرائیل ) مستقر بود. در سال 1998 ، اریک لی به لندن نقل مکان کرد وازآن زمان تا بحال وب سایت در بریتانیا مستقر می باشد.

از سال 1998تا 2002 پروژه‌اي  موسوم به “کارگر وجامعه بین الملل” (LSI )، مشترك با یک سازمان غیر دولتی که مستقر در لندن بود، را آغاز كرد كه  به وسیله  Stirling Smith ،Arthur LipowوDavid Clement سرپرستی می شد. درپایان سال 2002 ،LSI اساسا کار خودش را متوقف کرد و لیبراستارت به وب سایتي کاملا مستقل تبدیل شد. هم زمان تعدادی از خبرنگاران لیبراستارت همدیگر را برای اولین بار در لندن ملاقات کردند و از آن پس ارتباط آنان  به صورت آنلاین ادامه دارد. تعدادی از این  خبرنگاران، خبرنگاران ارشد نامیده می شوند كه آنان لی را به عنوان سردبیر انتخاب کردند و روزانه این طرح را اداره می کنند.

لیبراستارت مدعی است منابع مالی اش کمک و یاری وهدایایی است که از اشخاص وخرید های آنلاین فروش کتاب واسپانسرهای موسسه های اتحادیه ها وکمپین ها ، بدست می آورد. (3)

***

حالا در بخش دوم باید پرسید این سایت خبری توسط چه کسانی با چه اهدافی تاسیس شد. موسس لیبراستارت اریک لی می باشد. پس باید پرسید:

اریک لی کیست؟(4)

اریک لی در سال 1955 در نیویورک به دنیا آمد. لی حدود چهل سال برای جناح چپ دموکرات ها فعالیت کرد. وي در جنبش ضد جنگ ویتنام شرکت داشت و در سال 1971 به شاخه جوانان حزب سوسیالیست پیوست. در سال 1975به ریاست (دانشگاه Cornell ) انتخاب شد وبه عنوان مدیر در کمیته اجرایی سازمان جوانان سوسیالیست خدمت کرد.

اولین فعالیت او با جنبش های کارگری، اتحادیه بین المللی فدراسیون اتحادیه معلمان جوان پروژه راي در1972بود. وي در سال 1974 وارد اتحادیه کارکنان نساجی امریکا شد، سپس برای مدت کوتاهی برای بخش جوانان سوسیال دموکرات های امریکا فعاليت كرد. کمی بعد دراواخر 1975، به ارگان سازمان سوسیال دمکرات ها که ریاست آن با مایکل هارینگتون بود، پیوست ویک سال بعد در دفتر کارخودش  کارمستقل  را آغاز كرد.

در سال 1976 برای کار و زندگی به اسرائیل به Kibbutz Beit Hashita رفت. درآنجا زبان عبری (یهودی) را یاد گرفت و فصلنامه The New International Review را منتشر کرد که تجزیه وتحلیل های تئوری پردازان سوسیال دمکرات در آن ارائه می شد. اين نشريه تا 1989 چاپ شد. او در این زمان عضو هیئت ملی کمیته ی سازماندهی سوسیال دموکرات ها در شهر نیویورک هم بود و به سازماندهی مخالفت هایی که در سال 1980 بین کمیته سازماندهی سوسیال دموکراتها وجنبش New America وجود داشت، کمک کرد که در نتیجه به شکل گیری سوسیال دموکراتها منتهی شد.

در زمان هايي كه در نیویورک زندگی می کرد با دفتر شهرداری SRO همکاری می کرد. در سال 1980  با دیدبان حقوق بشر نیز کار می کرد وهمچنین برای شماری از نشریه های مانند تایمز و…مطلب می نوشت.

در سال 1981 بار ديگر به اسرائیل رفت و به عضویتKibbutz Ein Dor درآمد و برنامه ریزی کامپیوتر را یاد گرفت وبطور مرتب در مرکزآموزشی Givat Haviva وابسته به مزرعه جمعي  اسرائيل در باره مسائل سیاسی سخنرانی می کرد و برای بسیاری از نشریات و روزنامه ها به زبان عبری وانگلیسی مقاله می نوشت.(داور،هاآرتض، جروزالم پست )

در سال 1990 به عضویت کمیته مرکزی حزب کارگران متحد انتخاب شد و در این سال کتاب از سایگون تا جروزالم (قدس) را در امریکا منتشر کرد که گفتگوهایی با سربازان اسرائیلی در ویتنام بود که با انتقادهای زیادی  مواجه شد.

در سال 1993 شروع به فعالیت برای فدراسیون بین المللی اتحادیه های آموزش کارگران کرد ودر این فدراسیون به عنوان سردبیر فصلنامه “آموزش کارگران” انتخاب شد.

از سال 1996 بلافاصله بعد از پیروزی بنیامین نتانیاهو در اسرائیل وب سایت محبوب خود BibiWATCH (بنیامین نتانیاهو) را راه اندازی کرد و به تبليغ براي رهبري نتانياهو پرداخت.

در سال 1998 به عنوان هماهنگ کننده سازمان کارگری وجامعه بین الملل شروع به کار کرد و وب سایت لیبراستارت را راه اندازی نمود. در سال 2000 به عنوان نامزد مستقل کارگران در اولین انتخابات هیئت مدیره ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) شرکت کرد وانتخاب شد.

مطالعه  بخشي از  سخنرانی اریک لی در دومین کنفرانس استانبول گوياي بسياري مطالب است :

عصر همگی بخیر. به دومین کنفرانس سالیانه اتحاد بین المللی لیبراستارت خوش آمدید، اسم من اریک لی است وسردبیر لیبر استارت هستم. در شروع دوست دارم از دوستانمان در ترکیه تشکر کنم بخاطر کار حیرت آور آنان برای سازماندهی این کنفرانس، تشکرویژه می کنم از Gokhan و مردم TAREM و دیگر کسانی که در سازماندهی کمیته کمک کردند، از نفت- ایش برای اجازه استفاده از این ساختمان شگفت انگیز، Eyup Ozer وMolly Mcgroth کسانی که خستگی ناپذیر هفته ها روی این کنفرانس کارکردند.

همچنین مایلم تشکر کنم از ITUC برای حمایتش و Sharan Burrow ، کسی که نتوانست اینجا باشد، اما یک پیام خیلی مهم ویدئویی برای ما فرستاد به همراه خوشامد ویژه به چهار فدراسیون (ICEM,IMF,ITF,IUF)که در اين آخر هفته  را با ماهستند.

وسپاس مان را از سولیداریتی سنتر ابراز می كنم که نقش بسیار حیاتی در برگزاری این کنفرانس وهمچنین در متقاعد کردن نمایندگان جدید اتحادیه های مستقل دنیای عرب به استانبول داشتند…”

وچند روز بعد طی سخنانی اعلام می كند: (5)

“…هفته گذشته، کنفرانس اتحاد جهانی لیبراستارت در استانبول نشان دهنده یک اتفاق فوق العاده بود. فعالان اتحادیه های جدید مستقل کشورهای ” بهار عربی ” با همکارانشان ازاتحادیه های تاسیس شده در  کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ملاقات کردند. 

اما، دراینجا سوءقصدی به وسیله فعالین ضداسرائیلی به منظور تخریب و منحل کردن اتحاد بوجود آمده، صورت گرفت.

به رغم این گونه ريسك هايي که پيش بيني مي شد و اتفاق افتاد، تصمیم گرفته شد که کنفرانس در استانبول برگزار شود. همه اتحادیه های عمده ترکیه حمایت کردند و یک کمیته فراگیر سازماندهی تشکیل دادند.

اما، اولین نشانه زمانی مشاهده شد که چند نفر از نمایندگان شمال آفریقا، در حین سخنرانی من و نام بردن از اسرائیل، جلسه را به اعتراض ترک کردند. اين حركت  به شدت اشتباه بود.

من توجه شما را به پیام ویدئویی  شان برو (Sharan Burrow )، منشی عمومی کنفدراسیون اتحادیه بین المللی جلب مي كنم ، کسی که مستقیم در باره درگیری فلسطین واسرائیل حرف زد، ITUC بر راه حلي تاکید دارد كه مورد قبول دو کشور باشد.

اولين وركشاپ (Workshop) کنفرانس با عنوان ” لیبراستارت چیست؟” بهم خورد و منشا آن درابتدا مداخله یکی از اعضا  اتحادیه فلسطینی بود که می خواست در مورد مقاله 2006 من بحث کند كه در مورد حمایت حق دفاع اسرائیل از خود بود، وقتی توسط حزب الله به نمايندگي از ایران مورد حمله قرار گرفت. (6) و در ادامه تکراراين اتهام مشابه بود كه: لیبراستارت یک پروژه صهیونیستی است وبه اين دليل بدنام است…این اشخاص با نشان دادن عکس من با لباس نظامی مدعی بودند که من در اشغال كرانه غربي شرکت داشتم.

کمپین بایکوت کشور یهودی نیز بود که اعلام کرد: اگر سخنران اسرائیلی عضوHistadrut (General Federation of Labour in Israel)باشد جلسه را ترك خواهند كرد. من سعي كردم جلسه را كوتاه كنم و به اين ترتيب از خراب شدن آن جلوگیری کردم. من به آنها گفتم وقتی من هم در اسرائیل زندگی می کردم، عضو Histadrut بودم وبه اعضاي آن براي آمدن به اینجا (کنفرانس) خوش مي گويم.

آنان با جنجال به پاكردن، ترک اتاق وبهم کوبیدن در، بحث را خراب کردند ، حتی یک عرب هم اتاق را ترک کرد و گفت وگوي بسيار مفیدي متوقف شد.

زمانی که ما در باره جنبش اشغال وال استریت ،اعتراضات اجتماعی در اسرائیل وشورش های طولانی 62 روزه کردستان عراق گفتگو می کردیم ، منزجران از اسرائیل مشغول چسباندن دست نوشته هایی در تمام ساختمان بودند ومی گفتند Histadrut صهیونیست نژاد پرست خوش نیامدی. مخصوصا  اين فعاليت هاعلیه فعالین معروف اسرائیل وهمچنین علیه من هم بود. زمان كه  تعدادی از یهودیان شرکت کننده سعی کردند یکی از آن نوشته ها  را بکنند و پاره کنند، شرايط سختی ايجاد شد، اما از خشونت جلوگیری شد.

در طی پنل  آخر فعالین طرفدار حماس قصد داشتند به جایی که نمایندگی کمیته سازماندهی کنفرانس بود حمله و برنامه را قطع کنند. ومدت طولانی به یاوه گویی علیه صهیونیست پرداختند، یک نفر به نمایندگی از شمال افریقا خواستار اجازه صحبت ضد اسرائیل شد …

یک روز بعد از پایان  کنفرانس، نمایندگان عرب از فلسطین، اردن، عراق، بحرین وافریقای شمالی با لیبراستارت و(AFL-CIO)ی سولیداریتی سنتر برای یک بخش خیلی ثمر بخش با هم جلسه داشتند. 

نهایتا ، کنفرانس موفقي بود. یک کمک وهمکاری واقعی برای ايجاد یک شبکه جدیدهمبستگی جهانی برای اتحادیه های کار بود.

فعالان ضد اسرائیلی نمی توانستند بی تاثیرباشند. تنها هدف آنها رساندن پیغام تنفر و عدم استقبال از اسرائیلی ها بود.

اما در پایان، آنها در تلاش خود برای از بین بردن این تلاش تاریخی برای گرد هم آوردن اعضای اتحادیه های کارگری بسیاری از کشورها با شکست روبرو شدند.  تلاش آنها برای انجام این کار نشان داد، فعالان BDS(تحريم، بايكوت و عدم سرمايه گذاري در اسرائيل) هیچ علاقه ای به عدالت اجتماعی یا همبستگی جهانی ندارند، انها صرفا به عنوان كساني كار مي كنند كه از یهودیان متنفرند…” 

این گونه استدلال راجع به فعالینی که با اسرائیل و صهیونیست مخالفند ،از طرف بنیان گذار لیبراستارت غیرعادی نمی باشد.

“اريك لي يكي از مخالفان سرسخت کمپین “تحریم، بایکوت وعدم سرمایه‌گذاری اسرائيل” است. وی اعمال اسرائیل را، حق طبیعی‌اش برای دفاع از کشور اسرائیل می‌داند و به هیچ وجه مسأله اشغال فلسطین را مطرح نمی‌کند و حتی فراتر از سایت و وبلاگ شخصی‌اش، در نشریات غربی نیز به مخالفت با این کمپین می‌پردازد. زمانی که کنفدراسیون کارگران انگلیس، قطعنامه “بایکوت، تحریم” را در کنگره‌شان به تصویب رساند، وی در مقاله‌ای در گاردین، به نمایندگان اتحادیه های کارگری یاد آور شد که باید از مبارزات کارگران ایران دفاع کنند نه آنکه اسرائیل را تحریم کنند!؟ وی در حقیقت، این دو را در برابر هم قرار می‌دهد.” (7)

اكنون اين قضاوت با فعالين كارگري است…. ، فردی که کشتار بیرحمانه مردم بی دفاع فلسطین را امری عادی تلقی کرده و در مصاحبه های متعدد رسما حمایت خود از دولت اسرائیل با افتخاراعلام می کند. از طرفی آموزش های لازم برای راه اندازی سایت لیبر استارت را در اسرائیل فرا گرفته، مي تواند چه  كار به جنبش کارگری و احقاق حق آنان  داشته باشد؟ کسی که مدعی است عضو Histadrut بوده، اتحادیه ای که كارگران فلسطینی را صاحب هیچ حق وحقوقی نمی داند، واز طرفی در کنفرانس های اتحاد بین الملل کارگران از سولیداریتی سنتر برای برگزاری و برنامه ریزی این کنفرانس ها سپاس گزاری های ویژه مي كند كه همواره در صدر اخبار اين كنفرانس هاست، طرفداري چنين فردي از جنبش كارگري چه معنایی می تواند داشته باشد؟

و اينكه اصولا نقش “بسيار حياتي” سوليداريته سنتر براي برگزاري چنين كنفرانس هايي چيست؟ آيا جز منابع مالي وامكانات است؟ آيا مي توان از امكانات چنين گروه هايي به نفع جنبش كارگري مستقل استفاده كرد؟ آيا با حساسيت هاي ِموسسان و سردمداران اين گونه كنفرانس ها مي توان در جريان آن دست به افشاگري موثر در باره ي شركت كنندگان و گروه هاي ضدكارگري مانند سوليداريته سنتر پرداخت كه در برگزاري همان كنفرانس “نقش بسيار حياتي” داشته اند؟ و آيا افشاگري هاي فلسطينيان و طرفداران بايكوت اسرائيل، در محل خود كنفرانس نقش روشنگرانه اي براي اتحاديه هاي شركت كننده داشته است ؟

 http://kanoonmodafean1.blogspot.com/2011/12/blog-post_22.html

زیرنویس:

 

  1. http://blog.aflcio.org/2009/08/19/labourstart-and-the-us-union-movement-making-connections
  2. SOLINET is a software and hardware development
    company based in Stuttgart, Germany and specializing in ready-to-run solutions for telecoms signaling and test requirements.
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/LabourStart

در افتتاح دومین کنفرانس كه در ده جولای 2010در شهر همیلتون کانادا برگذار شد، که دي ریک بلک ادر، مسئول آن بود، نيز از سولیدریتی سنتر تشکر کرد به خاطر حمایت مالی آن‌ها كه امكان برگزاري  کنفرانس هاميلتون را فراهم كرده است.

  1. http://www.labourstart.org/docs/en/000004.html) Frequently Asked Questions ((FAQ)
  2. http://www.workersliberty.org/story/2011/11/23/global-labour-conference-harmed-pro-bds

  1. اریک لی در مقاله‌ای در زمان جنگ اسرائیل و لبنان، می نویسد چپ باید از اسرائیل در این جنگ دفاع کند

http://www.ericlee.info/2006/07/the_left_should_be_supporting.html

  1. جنبش استقلال مردم فلسطين، كانون مدافعان حقوق كارگر، ۲۱ اوت ۲۰۱۰

http://kanoonmodafean1.blogspot.com/2010/08/blog-post.html

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/sep/23/israel-trade-unions-tuc-iran

1 Comment

Comments are closed.