پرش به محتوا

32 سال در زندان اسرائیل


زری عرفانی
نقدی بر نوشته مناشه امير

دنیا بشنود و خود قضاوت کند!
نوشته: منشه امیر

» بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که اسرائیل خواهان صلح با فلسطینیان است و خود او و دولت وی برپایی کشور مستقل فلسطینی را تأیید می کنند، منتها این مهم باید از راه گفتگو بین طرفین عملی گردد و نه آن که جانبی بخواهد خواسته های خود را بر جانب دیگر تحمیل کند» …

بايد پاسخ داد که آن جانبی که تا بحال خواسته خود را تحميل کرده، جانب اسرائيلی بوده و همه هم انتظار دارند که اين تحميل ديگر انجام نپذيرد.

» محمود عباس در سخنرانی خود در سازمان ملل می گوید که او هم خواهان صلح است، او هم می خواهد در کنار اسرائیل در آرامش و صفا زندگی کند، منتها حاضر نیست گفتگوهای صلح بدون قید و شرط باشد – بلکه پیش از آغاز مذاکرات اصرار دارد که همه خواسته های فلسطینیان تأمین گردد – یعنی اسرائیل تعهد کند که حاضر به بازگشت به پشت مرزهای سال 1967 است، اسرائیل همه آبادی خود را در کرانه باختری برچیند (زیرا محمود عباس به صراحت گفته است که پس از اعلام استقلال، حتی یک یهودی یا اسرائیلی نباید در سرزمین فلسطینی ساکن باشد)، و اسرائیل باید بپذیرد که سه میلیون نفر در سراسر دنیا که خود را فلسطینی و یا فرزندان فلسطینیان می دانند، اجازه داشته باشند به اسرائیل مهاجرت کنند و در این سرزمین ساکن شوند.
اگر چنین است، پس چه لزومی دارد که کشور مستقل فلسطین برپا شود؟ از یک سو آن ها می گویند که حتی به یک اسرائیلی، پس از استقلال، اجازه اقامت در سرزمین فلسطینی را نخواهند داد، و همزمان خواستار آن هستند که سه میلیون فلسطینی یا بیشتر، که پدرشان یا پدر بزرگشان در این سرزمین می زیسته، اجازه داشته باشند به خاک اسرائیل مهاجرت کنند و از حقوق کامل شهروندی در این کشور برخوردار گردند «… 

مناشه امير فراموش کرده که در باره سرزمين فلسطين صحبت می کند و فراموش کرده  که فرزندان همين مردم که در خاک کشور خود بيگانه به حساب می آيند، مجبور شده اند به کشور های ديگر مهاجرت کنند و البتّه که حق دارند به کشور شان  که اشغال شده باز گردند. به گفته صدای موساد، راديو اسرائيل:» جمعیت یهودی اسرائیل 5 میلیون و 874 هزار نفر اعلام شد…» مناشه امير فراموش کرده که خودش که در ايران بدنيا آمده و بقيه 5 ميليون و 873 نفر اسرائيلی هم که مانند او زاده جائی ديگرند، کشور هايشان را در سراسر دنيا ترک کرده و به خاک فلسطين رفته و آنجا را نه تنها مال خود دانسته اند بلکه مردم بومی آنجا يعنی فلسطينيان را هم فراری داده اند با اين ادّعا که در زمان موسی مردمی آنجا زندگی می کردند که پيرو دين موسی بودند ! و حالا با وقاحت تمام می گويند که فلسطينيان حّق برگشت به کشورشان را ندارند، کسانی که پدر و مادرشان در حال حاضر آنجا زندگی می کنند.

…» یعنی، پناهنده و آواره بودن یک امر موروثی است و شصت و سه سال پس از پایان جنگ اعراب علیه اسرائیل، هنوز هم افرادی هستند که ادعا می کنند بی خانمان مانده اند و می خواهند در اسرائیل ساکن شوند. » …

عجبا! چگونه بعد از گذشت قرن ها يهوديان متوجه شدند که خاک فلسطين مورث آنهاست و از سراسر دنيا از نژاد های مختلف که اکنون يک نژاد شده اند به نام نژاد يهود! گويا بايد از بعد از جنگ جهانی دوّم مذهب مشترک را هم جز نژاد مشترک شناخت! با داشتن ثروت های بيشمار راهی خاک فلسطين شدند، ثروت هائی که در کشور های زادگاهشان بدست آورده بودند و بايد در همانجا ها خرج می کردند ولی در سرزمين اشغال شده به نام اسرائيل خرج کردند. کسانی که اگر از ثروتمندان آن کشور ها نبودند از » بی خانمان » ها هم نبودند، که همه ما می دانيم ثروتمند ترين ها حتّی در کشور ايران يهودی بودند.

 …»یعنی، کشورهای عرب در ظرف شصت سال و اندی نگذاشته اند که این افراد سر و سامان بگیرند و جذب جامعه شوند – و این در حالی است که در جنگ هند و پاکستان بیش از نیم میلیون نفر آواره شدند و پس از مدتی اسکان یافتند و در جنگ یوگوسلاوی پیشین و چنگ های آفریقا و آسیا نیز میلیون ها نفر آواره شدند و کمتر از یک دهه توانستند خانه و کاشانه خود را از نو بنا کنند.»
«اگر فلسطینی در 62 سال پیش آواره شد، به خاطر آن بود که رهبران خود اعراب علیه اسرائیل نوپا، اسرائیلی که تنها چند ساعت از اعلام موجودیت آن می گذشت، اعلام جنگ کردند و فریاد برآوردند که «ما همه شما را می کشیم و یا به دریا می ریزیم و برپایی کشور اسرائیل را منتفی می کنیم». ..
مناشه امير بار ها اين جمله بی محتوا را تکرار کرده که فلسطينی ها قرار است اسرائيلی ها را به دريا بريزند!!
اسرائيلی که جواب پرتاب هر سنگ را با بمب پاسخ می دهد و بيشترين درآمد دنيا را از فروش تسليحات جنگی دارد از بدريا ريخته شدن توسّط فلسطينيان نگران است!

اخيرا در راديو اسرائيل نتانياهو ادّعا کرد که در جريان حمله وحشيانه به کشتی ماوی مرمره ، … «آنها از حقوق مردم اسرائيل دفاع کردند و 9 نفر مدافع حقوق بشر ترکيه ای «وحشيانه به سربازان اسرائيلی حمله کردند!!!»… اگر فيلم حمله وحشيانه سربازان اسرائيلی تا بن دندان مسلّح را نديده بوديم ، شايد فرد ساده لوحی می توانست اين ادّعای سخيف را باور کند ولی همه می دانيم که سربازان اسرائيلی چه خونخوارانه با انسانهای  شريف برخورد کردند که آنها جانشان را از دست دادند. خاطرم می آيد زمانی که اوجلان با حّقه به دام افتاد، کرد های طرفدار او از  سر غم و اعتراض به 3 سفارتخانه که در اين ماجرا دست داشتند، يورش بردند و تنها سفارت اسرائيل بود که در دم 3 تن را درو کرد. خاطره ای را برايتان  تعريف می کنم از زمانی که بنده تازه به کشور سوئيس پناهنده شده بودم؛ بيشتر از 25 سال پيش، در فروشگاهی مشغول کار بودم که يک پسر 16 ساله سوئيسی آنجا به عنوان کارآموز با من همکاری می کرد، در اين هنگام يک گروه تور مسافر اسرائيلی وارد فروشگاه شد ، او بسوی من نگاه کرد و گفت اين ها اسرائيلی هستند، پاسخ دادم که خب باشند، گفت ولی اينها اشغالگر فلسيطن هستند، از آگاهی اين نو جوان بسيار شگفت زده شدم و گفتم تو از کجا اين را می دانستی، پاسخ داد که پدر و مادرم تحصيل کرده هستند و به منهم آموزش داده اند، به آن پدر و مادر درود فرستادم و بايد خدمت مناشه امير عرض کنم که آنها از وجودخامنه ای و احمدی نژاد هم خبر نداشتند و پای منبر آنها ننشسته بودند، تاريخ را نمی توان خيلی عوض کرد!  نتانياهو اضافه کرده بود که «هر چه ايران عليه اسرائيل صحبت کند، جامعه جهانی بيشتر اسرائيل را درک خواهد کرد» !  راستش جامعه جهانی از خود خواهی و زياده خواهی های اسرائيل به تنگ آمده و مناشه امير و نتانياهو خبر ندارند و در همين کشور سوئيس انسانهای آزاده خريد محصولات اسرائيل را بايکوت کرده اند.

…» پافشاری محمود عباس برای قبولاندن خواسته های حکومت خود بر اسرائیل، به عنوان پیش شرط آغاز گفتگوهای صلح، و در کنار آن مراجعه یک جانبه و خود خواهانه عباس به مجمع عمومی سازمان ملل برای به دست آوردن شناسایی این نهاد بین المللی، نشان می دهد که آنان حاضر به صلح واقعی نیستند، نسبت به خواسته ها، نیازها و آرمان های اسرائیل تفاهم ندارند و نمی خواهند با این کشور کنار آیند و یک صلح واقعی، بادوام و پایدار پایه ریزی کنند.
نگاهی به شش دهه نزاع فلسطینیان با اسرائیل نشان می دهد که رهبران آن ها هرگز به این باور واقعی نرسیده بودند که باید با اسرائیل کنار آیند و در جوار آن زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند.
یک مرور کوتاه بر شش دهه اخیر نشان می دهد که رهبران فلسطینی ها و اعراب هرگز به این اعتقاد قلبی نرسیده اند که باید با اسرائیل صلح کنند، با این کشور به توافق و آشتی برسند، تا دو قوم و دو ملت بتوانند در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.» 

عجبا! محمود عباّس بايد از دولت اسرائيل اجازه بگيرد تا مردمش مثل بقيه مردم دنيا بتوانند از حّق برخورداری از خاک کشورشان استفاده کرده و در سازمان ملل(!؟!) از حقوق انسانيشان دفاع شود!  صلح واقعی يعنی هر چه اشغالگر ان می گويند بايد همان شود؟ از کدام صلح سخن می گوئيد، شما کی خواهان صلح بوديد؟ هر کس که برای صلح قدمی برداشت که سرش را زير آب کرديد، اسحاق رابين را هم کشتيد!  زندانهايتان از فلسطينی پيرو جوان انباشته شده و جا کم می آوريد! بعد از فروپاشی ديوار برلين،  بدور فلسطينی ها ديوار آنچنانی می کشيد که موجب بيماری های فراوان روحی و جسمی می شود! خانه و کاشانه و درختان زيتون آنها را از بين می بريد! با استقرار افراد خودسر و  خانه سازی خاک آنها را بيشتر و بيشتر به توبره خود میکشيد! اين چگونه خواهان صلح بودن است و در کنار هم زندگی انسانی کردن!؟ طنز تلخيست.

«بارها گفته ایم، و تردید نداریم، که اگر اسرائیلی و فلسطینی ها با هم صلح کنند، این منطقه از جهان را می توان به بهشت خاورمیانه مبدل ساخت – زیرا فلسطینیان مردمان سخت کوشی هستند و اسرائیلیان اهل ابتکار و دانش و فن آوری – که این دو هنگامی که در هم آمیخته شود، قدرتی به وجود می آورد که شکوفا کننده و رفاه آور است. تازه، یهودی و عرب، اسرائیلی و فلسطینی پسر عموی یکدیگر هستند – و هر دو از نسل حضرت ابراهیم. » 

حتما منظورتان اين است که فلسطينی ها فقط «سخت کوش هستند » و فرمان ببرند و اسرائيلی ها  «اهل ابتکار و دانش و فن» و فرمان بدهند، آنوفت می شود بهشت خاور ميانه البّته با پول امريکا.  بچّه فلسطينی که از همه چيز محروم شده و حتّی مادرش هم که يک وکيل است دست به خود کشی می زند، چگونه می شود در اين فضا شکوفاشد!؟

عجبا! تا بحال که از نژاد يهود صحبت می کرديد ، به ناگهان چطور شد که مسلمان و يهودی فاميل از آب درآمدند!؟

… » به پرتقال صادراتی اسرائیل جیوه تزریق کردند تا هر کس آن را می خورد بمیرد و صادرات مرکبات اسرائیل متوقف گردد.»… 

بايد خدمت مناشه امير عرض کنم که به علّت تجاوز اسرائيل به خاک فلسطين مردم مترقّی دنيا  و همچنين در سوئيس جنبش و سايت بايکوت وجود دارد و محصولات اسرائيلی خريداری نمی شود.

در حال حاضر شرايط در اسرائيل هم تغير کرده و نتانياهو مجبور شده که در مقابل آزادی سرباز اسرائيلی گيلعاد شاليط،  1027 فلسطينی بی گناه را آزاد کند. امروز سه شنبه 18 اکتبر،  آزادی 477 فلسطينی آغاز شده که هنوز بسياری از آنها اجازه ندارند به خانواده خود ملحق شوند و بايد در تبعيد به سر برند. اين نشان دهنده آن است که در برابر هر اسرائيلی که اسير و يا کشته شده، اسرائيل هزاران فلسطينی را کشته ويا اسير کرده است!  افرادی آزاد شده اند که تا 32 سال از بهترين سال های عمرشان را در زندان های اسرائيل پشت ميله ها گذرانده اند ، چه کسی بايد پاسخگوی اين زندگی های تباه شده باشد. به چه حقّی اسرائيل به خود اجازه داده که 10 هزار فلسطينی بی گناه را از زندگی ِ آزاد برای سال ها محروم کند. آنها که عمل انتحاری کردند، جان خود را هم از دست دادند ، پس اين افراد از زن و مرد و جوان و سالخورده به چه جرمی در زندان بسر می برند؟

مناشه امير ادادمه می دهد : …»سخنرانی های بنیامین نتانیاهو و محمود عباس را شنیدیم و حالا دنیا قضاوت کند که چه کسی واقعاً صلح می خواهد و کدام طرف است که تنها خواست ها و آرمان های خود را می جوید و به نیازها و خواست های طرف مقابل اعتنایی ندارد… دنیا قضاوت کند! 

اورشلیم: شنبه دوم مهر ماه 1390 – 24 سپتامبر 2011 ( تاريخ نوشته شدن نامه  مناشه امير)    

البّته بنده هم شنيدم که نتاياهو اظهار کرد که سعی خود را می کند که فلسطين نتواند در سازمان ملل(!؟!) کرسی داشته باشد و به رسميت شناخته شود! گويا خاک فلسطين و سرنوشت مردم فلسطين ارث پدری آنهاست و اسرائيلی ها بايد برای آنها تعين تکليف کنند.

در خاتمه مناشه امير خواهد فهميد که دنيا به درستی قضاوت خواهد کرد و اسرائيل را به جهت جناياتش محکوم می کند. اگر ما جنايات حکومت آخوندی را بخشيديم و فراموش کرديم، فلسطينی ها هم می توانند جنايات اسرائيل را ببخشند و فراموش کنند.

زری عرفانی  اکتبر 2011
www.radiopars.org
za.erfani@gmail.com

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: