اقتصاد چین، قدرتمندتر به پیش می رود

 

ترجمه بیتا صفی پور

کشورهای غربی، روزبه روز با بحران اقتصادی شدیدتری روبه رو می شوند.

رشد اقتصادی در کشورهای توسعه یافته خیلی کم یا ضعیف بوده و بیشتر این کشورها بدهکاری هایی در سطوح بالا و بعضا ملی دارند؛ این در حالی است که رشد اقتصادی چین پیشتاز است. اما به راستی آیا چین از بحران اقتصادی می گذرد؟

واقعیت این است که چین نسبت به بیشتر کشورها در وضعیت بهتری قراردارد. چین بحران اقتصادی را با رشد اقتصادی ۸درصد در سال۲۰۰۹ پشت سر گذاشته و اگر بتواند با استفاده از تقاضای بالای مصرف کنندگان غربی، خودش را با اقتصاد جهانی هماهنگ سازد، قادر خواهد بود از بحران اقتصادی قوی تر بیرون آید.

هیچ کشوری از بحران اقتصادی ای که در سال۲۰۰۷ در آمریکا آغاز شد در امان نبود اما از آنجا که اقتصاد کشور چین در سطح وسیعی از بازارها فعالیت می کند، توانست از تخریب های اقتصادی ناشی شده از آمریکا و کشورهای پیشرفته اروپایی بگریزد.

چین نه تنها کمبود اعتبار را تجربه نکرد بلکه مجبور نبود با تضمین های مصنوعی که ترازنامه های مالی را در بانک های کشورهای توسعه یافته به هم ریخت، رقابت کند.

برخی از بانک های بزرگ دولتی چین از بستانکاران شرکت سرمایه گذاری لهمن برادرز در بورس وال استریت بودند که شکست آن شرکت در سپتامبر۲۰۰۸ تقریبا باعث وحشت این بانک ها شد. بانک های وابسته به دولت که تخمین زده شده بود زیانی در حدود بیلیون ها دلار داشته باشند، زیانی را تجربه نکرده و از دستکاری پیشرونده در ترازنامه هایی که سابقا زیان ده بود خودداری کردند اما با این روند چین همچنان با مرحله دوم بحران روبه رو است.

● نخستین یکپارچگی با تجارت جهانی

صادرات چین که بیش از ۳۰درصد حجم تولید ناخالص داخلی اش و چیزی حدود یک سوم رشد اقتصادی سالانه اش را دربرمی گیرد در اواخر سال۲۰۰۸ افت کرد. سقوط سنگین تجارت، سبب کاهش ۳ درصدی نرخ رشد در سال۲۰۰۹ و یک درصد در سه ماهه اول این سال شد و تزریق بودجه حمایتی از طریق گروه جی۲۰ اقتصادهای ابرقدرت، اقتصاد تجاری را حمایت کرد اما صادرات هنوز به عنوان موتور بزرگ اقتصادی به حال اول برنگشته است.

● پاسخ چین به بحران

با وجود بحران و سقوط های مالی، چین به جای آنکه روی صادرات متغیر و بی ثبات خود تکیه کند تقاضای داخلی را مهم می شمارد، بنابراین چین از طریق بودجه حمایتی ۵۸۶بیلیون دلاری خود (معادل ۴تریلیون یوان ) توانست در بهار سال۲۰۰۹ نسبت به بحران واکنش نشان دهد.

دولت چین در حالی که با کاهش تقاضای جهانی روبه رو بود به تزریق بودجه حمایتی خود در سال ۲۰۱۰ ادامه داد. بانک مردمی چین (PBOC) زودتر اقدام کرد و نرخ بهره بانکی را زمانی که ۴۷/۷درصد بود در آگوست ۲۰۰۸ کاهش داد و نرخ بهره را تا ۳۱/۵درصد در دسامبر ۲۰۰۸ پایین آورد که تا ژوئن۲۰۱۰ نیز ادامه داشت.

ترکیب بودجه حمایتی و نرخ بهره پایین در چین، جرقه ای بود که در جهت رشد اقتصادی در سه ماهه دوم سال۲۰۰۹ اتفاق افتاد و رشد اقتصادی تا حدود ۶درصد در سه ماهه پایانی سال۲۰۰۸ و ۳ماهه آغازین ۲۰۰۹ ادامه داشت که در سال۲۰۰۹ به ۷/۸درصد به صورت کلی رسید و در سه ماهه پایانی ۲۰۰۹ تأثیرگذاری ای تا حد ۷/۱۰درصد داشت. در نتیجه در سه ماهه اول ۲۰۱۰ جهش رشد مالی به ۹/۱۱درصد نسبت به سال قبل رسید. رشد ادامه دار اقتصاد چین به موفقیت گسترده مالیاتی این کشور بستگی دارد که به صورت وسیعی بر زیربنای اقتصادی این کشور تمرکز دارد.

زیربنای اقتصادی روی پروژه های وسیع حمل ونقل و برنامه ۵ ساله یازدهم که از سال۲۰۰۶ آغاز شده، بنا نهاده شده است. برنامه مذکور سبب شد هزینه کردن، هرچه سریع تر اجرایی شده و مشاغلی در زمینه راه و راه آهن جهت کارگران اخراج شده از کارخانه هایی که در زمینه صادرات فعال بوده اند، به وجود آید. در واقع به نظر می رسد اشتغال زایی موجود نتیجه بودجه حمایتی چین است.

● رشد اعتباری

چین همانند نظام های اقتصادی بزرگ جهت مقابله با بحران اقتصادی از سیاست مالیاتی تهاجمی و سیاست پولی آزاد استفاده کرد اما برخلاف آن کشورها، دولت مرکزی تنها یک چهارم بودجه حمایتی را سرمایه گذاری کرد و مابقی بودجه را بانک های دولتی بهره برداری کردند؛ در نتیجه موجودی به سرعت رشد کرد. در سال ۲۰۰۹ بیش از ۴۶/۱تریلیون دلار ( ۹۵/۹تریلیون یوان) به صورت وام اعطا شد و ۰۹/۱تریلیون دلار (۵/۷تریلیون یوان) در سال۲۰۱۰ در بخش اعتباری جریان پیدا کرد؛ درنتیجه عرضه پول نزدیک به ۳۰درصد رشد کرد. با این وجود قیمت کالا های مصرفی تنها در انتهای سال۲۰۰۹ پس از ۹ماه انقباض مالی افزایش پیدا کرد. به نظر می رسد که نقدینگی به طرف دارایی ها سوق پیدا کرده است. این رشد اقتصادی، سبب می شود که سرمایه گذاری ها به صورت وسیعی به سمت سرمایه گذاری داخل کشور سوق پیدا کند که در نتیجه احتمال بالا رفتن سهام دارایی ها در بازارهای داخلی به صورت سراب گونه و کاذب افزایش می یابد.

● صندوق بودجه چین

شرکت سرمایه گذاری چین، اخیرا سهام بانک های دولتی بیگ فور (Big Four) شامل نیمی از بانک کشاورزی چین را خریداری کرد. اما برای دستیابی به هدف رشد ۸درصدی، زمانی که این احتمال وجود ندارد تا صادرات به سطوح قبلی برسد، چین باید روند جایگزینی سرمایه دولتی در تجارت را ادامه دهد که منجر به رشد نقدینگی در اقتصاد می شود.

در زمانی که چین در جهت تزریق بودجه حمایتی حرکت می کند به زحمت می توان به ترکیب سیاست مالیاتی آزاد و سیاست پولی مستحکمی دست یافت که برای کنترل افزایش کاذب دارایی ها لازم است. همچنین سیستم بانکی داخلی تنها منبع نقدینگی نیست. چین در سال۲۰۰۹ از طریق جریان ورودی ارزی به بیش از ۲۰۰بیلیون دلار دست یافت. بنابراین تصمیم اخیر چین برای آزادسازی حساب های دارایی و سرمایه ای از طریق جریان های خروجی سرمایه ای، خوشایند به نظر می رسد. اصلاحات در سطح وسیع، مرحله به مرحله و آرام صورت می پذیرد تا حامی سیاست جهانی شدن چین باشد و کارخانه های چینی را ترغیب به سرمایه گذاری در خارج از کشور کند؛ گرچه این معیار باید کمک کند تا اقتصاد چین تعادل دوباره خویش را بازیافته و التیام بخش نابسامانی های اقتصاد کلان جهانی باشد.

● سفارش جدید جهانی

برای کشورهایی مانند چین، سیاست پولی آزاد آمریکا می تواند از طریق نرخ برابری ارز ثابت نگه داشته شده و به این کشور انتقال یابد که این امر سبب می شود سرمایه از اقتصادهای با نرخ بهره پایین به اقتصاد های با نرخ بهره بالا جریان پیدا کند، بنابراین چین به تدریج می تواند نرخ برابری ارز خود را بهبود بخشد تا از به وجود آمدن حباب های بالارونده در دارایی های داخلی ( که از طریق جریان های ورودی نقدینگی به وجود می آیند) جلوگیری کند. افزایش انعطاف پذیری نرخ برابری ارز قبل از اجرای سیاست پولی سفت و سخت نیز می تواند بدین ترتیب مهم باشد.

افزایش نرخ بهره در چین هنگامی که نرخ بهره در آمریکا نزدیک به صفر است تنها جریان نقدینگی را تضعیف می کند و اثر سیاست های سختگیرانه را کاهش می دهد. تنوع و تبدیل دارایی های ذخیره ای چین نیز می تواند نابسامانی های مالی جهان را بهبود بخشد. صندوق بین المللی پول (IMF) پیش بینی می کند که اقتصاد جهانی که ۱/۱درصد افول کرده بود به ۴/۴درصد و بیش از آن در سال۲۰۱۰ رشد کند. این مقدار رشد، بالاتر از ۲/۳درصد رشد متوسط جهانی در بین سال های۱۹۸۰ تا ۱۹۹۷یعنی زمانی است که چین و دیگر اقتصادهای بزرگ توسعه سریع را تجربه کرده اند.

در آن زمان رشد اقتصادی چین ۹درصد در سال و تعادل بودجه این کشور بیش از امروز بود. به همین نسبت در مدت مشابه کسری بودجه آمریکا، حدود ۵/۱درصد از تولید ناخالص داخلی خود یا کمتر از ۵/۰درصد تولید ناخالص جهانی برآورد می شد در حالی که امروز این نرخ ۳درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا یا در حدود ۷درصد تولید ناخالص جهانی است. میزان کمتر مصرف محصولات صادراتی چین در اتحادیه اروپا و آمریکا بدین معنی است که رشد تجارت در چند سال آینده رو به افت خواهد گذاشت مگر آنکه بازارهای جدید درآمدزایی برای صادرات چین وجود داشته باشد که غیرمحتمل است.

اگر چین در نظر دارد که به بیشترین تعادل در حساب های مالی خود که در دهه۱۹۹۰ داشت برسد و نرخ رو به رشد خود را ادامه دهد باید برای تقاضای های داخلی خود بخش بزرگ تری از حجم تولید ناخالص داخلی را منظور کند.

● دو سوی یک پرسش

برای اینکه چین از بحران اقتصادی آتی جهان قوی تر بیرون آید باید اصلاحاتی را در جهت تقویت تقاضای داخلی انجام دهد. یکپارچگی جهانی به چین اجازه می دهد تا روند روبه رشد خود را ادامه داده و با اصلاح اقتصاد ضعیف جهانی موجود، چین به اقتصادی آزاد و بزرگ تبدیل شود و ثبات اقتصادی را در دوران گذار اقتصاد مسلم سازد که این امر از طریق محافظت در برابر شوک های خارجی ضمن یکپارچگی با بازارهای داخلی ممکن است. باید اقتصاد چینی همانند اقتصاد آمریکایی شود؛ کشور بزرگی که ابر بازرگان جهانی بوده اما قسمت عمده رشد آن در سایه تقاضای داخلی است. اگر چین هم تقاضای داخلی و هم تقاضای خارجی خود را تقویت کند، کمتر مورد هدف تغییر و بی ثباتی در اقتصاد جهانی قرار خواهد گرفت و رشد آن از طریق تقاضای داخلی هدایت می شود. درصورتی که تجارت این کشور همه جانبه گسترش یابد نیز از آنجا که چین مناسبات تجاری جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند خود را از نو به عنوان اقتصادی بزرگ و آزاد که مزایای یکپارچگی جهانی را می شناسد، تعریف کند. در عین حال باید دارای زیربنایی از تقاضای داخلی باشد که به وسیله آن بتواند در مقابل شوک های خارجی ضعیف از خود محافظت کند.

روزنامه همشهری

سایت آفتاب