پرش به محتوا

اختلافات مرزی ، موضعگیری صریح ضد غربی – چین و هند، اختلافات و همگرائی ها


کريستف جافرلو ، مدير مرکز بررسي و تحقيقات بين المللي ، دانشگاه علوم سياسي

برگردان: شروين احمدي

برای اولین بار در آوریل گذشته، گروهی متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و زین پس آفریقای جنوبی (BRICS) ، جبهه متحدی را بویژه بر علیه دخالت نظامی در لیبی، که بشدت مورد قرار گرفت، و یا در مورد دلار تشکیل دادند. چین و هند که در گردهم آئی های بین المللی مواضعی بشدت نزدیک بهم دارند، در ملاقات های خصوصی با لحنی به جنگ آلوده با هم مذاکره می کنند.

در فاصله چند ماه، روابط هند و چین گرمی و سردی بسیاری به خود دید.در دسامبر ۲۰۱۰، دیدار نخست وزیر چین آقای ون جیاپائو از هند، نشانی از سردی روابط میان دوکشور داشت: در اطلاعیه پایانی از « چین واحد» ( One China) ، که همواره برای تاکید بر حق حاکمیت چین بر تبت و تایوان بکار برده می شود، نشانی نبود. غیبت این عبارت در واقع جواب هند به امتناع چین از بازشناختن «آروناچال پرادش» و « جامو و کشمیر» بمثابه بخشی از هند بزرگ بود(۱).در آوریل ۲۰۱۱، در عوض، به هنگام سومین گردهم آئی سران BRICS، پکن و نیودهلی بر دفاع از منافع کشورهای با رشد اقتصادی بالنده تاکید کردند و دخالت نطامی در لیبی را که «غربی» ارزیابی شد، نکوهش نمودند.در این فاصله نشریات هند از کمک چین به شورشیان شمال شرقی هند، قبیله هائی که دهه هاست مبارزه جدائی طلبانه ای را دنبال می کنند، خبر داده بودند(۳).

در میانه دهه ۲۰۰۰، آقای جیرام رامش، عضو برجسته دولت هند و مسئول امور محیط زیست، مفهوم «چیندیا»(Chindia)(۴) را مطرح کرد که نشانی از گرمی روابط بین دو کشور بود. از زمان بازدید تاریخی نخست وزیر هند ، آقای راجیو گاندی از پکن در سال ۱۹۸۸، خاطره جنگ ۱۹۶۲ که دو کشور را در مقابل هم قرار داد از خاطره ها زدوده شده و آهنگ ملاقات های رسمی به کندی نگرائیده است. توافق های مهمی بین دو کشور به امضا رسیده است مانند India-China Stratedic and Cooperative Parthership for Peace and Prosperity در سال ۲۰۰۵.

در حوزه دیپلماتیک، هند همانطور که از سال ۱۹۵۴ اعلام کرده بود، بارها تاکید نموده که تبت به چین تعلق دارد، و پکن ایالت سیکیم را که درسال ۱۹۷۴ به خاک هند اضاقه شد رسما همچون بخشی از سرزمین کشور باز می شناسد. در حوزه اقتصاد، مبادلات تجاری ابعادی نجومی گرفته و در ۲۰۱۰ به سطح ۶۱،۷ میلیارد دلار رسیده است. این رقم در سال ۲۰۰۰ تنها ۳ میلیارد دلار بود. چین بدین ترتیب به اولین طرف تجاری هند تبدیل شده است.

هرچند مذاکرات، گاه بسیار دشوار، برای حل اختلافات مرزی از سال ۱۹۸۸ ادامه داشته است، با اینهمه در سال های اخیراین مسائل مجدد مطرح گشته اند. در سال ۲۰۰۹، پکن سعی کرد اعطای وامی به مبلغ ۲،۹ میلیارد دلار به بانک آسیائی توسعه (BAD) را متوقف کند چرا که بخشی از آن ( ۶۰ میلیون دلار) برای پروژه ای در «آروناچال پرادش» در سرزمینی در نطر گرفته شده بود که چین حاکمیت هند بر آن را به رسمیت نمی شناسد. چین که بر خلاف هند هرگز «خط مک ماهون » را به رسمیت نشناخته (که در سال ۱۹۱۳ بین انگلستان و دولت وقت درلهاسا تعیین شد ) ، این منطقه را بعنوان بخشی از « تبت جنوبی » جزو خاک خود به حساب می آورد. در همانسال ۲۰۰۹ پکن تلاش کرد که نخست وزیر هند آقای منموهن سینگ را از سفر به «آروناچال پرادش» منصرف نماید. در این ملحقات جنوبی گویا معبد بودائی تبتی در منطقه تاوانگ وجود دارد که شمشین دالائی لاما در آن متولد شده است. نگرانی چینی ها هم آنست که همین فرد جانشین دالائی لاما کنونی شود.

بعلاوه، در سالهای ۲۰۰۹-۲۰۱۰ مقامات چین تصمیم گرفتند که به ساکنین « جامو و کشمیر» بر روی ورقه ای جداگانه ویزا بدهند و آنرا در پاسپورت هندی آنها وارد نکنند و بدین ترتیب به نوعی حاکمیت هند بر این منطقه را زیر سوال برند(۵).وقتی در ژوئیه ۲۰۱۰، چینی ها با ژنرالی که مسئولیت نظامی منطقه شمال را بعهده داشت، همین گونه رفتار کردند، دهلی سفر رسمی ای را لغو کرد که این ژنرال می بایست در آن شرکت کند.

این سایش های دیپلماتیک در شرائطی بوقوع می پیوستند که تنش بین هند و پاکستان بعد از عملیات نوامبر ۲۰۰۸ جهادگرایان در بمبئی رو به افزایش بود. حمایت بی خدشه چین از اسلام آباد موجب نگرانی هند شد که خود را بخصوص از پروژه احداث بندر گوادار بلوچستان کنار کشید و همکاری های نظامی ای را به حالت تعلیق در آورد که قرار بود اولین هواپیماهای شکاریJF-17 تولید شده بصورت مشترک را در سال ۲۰۰۹ بیرون دهد.این همکاری ها قرار بود در زمینه تولید ناو F-22P ادامه یافته و تولید نوعی تانک را نیز در بر گیرد و د رنهایت تا ساخت نیروگاه اتمی پیش رود. نیروگاه هائی که هند همیشه درباره استفاده غیرنطامی آن شک داشته است.

به همه این موارد یک درگیری بر سر آب نیز اضافه شد. چینی ها در حال ساختن سدی بر روی رودخانه «برهما پوتر» هستند که می تواند بر میزان آب این رودخانه در بخش هندی آن تاثیر بگذارد.

رقابت چین و هند برروی خاک، در اقیانوس هند تشدید می شود. نیودهلی از نوعی وحشت در محاصره قرار گرفتن رنج می برد که ناشی از گسترش « گردبند مروارید ها» تحت نفوذ چین است ( ساخت بند ر های مختلف تا تنگه هرمز) و همچنین نصب موشک در قله های تبت.

پکن بنوبه خود مقاعد شده که هند می تواند جلوی دسترسی این کشور به دریای چین را بگیرد که مال «خود » انگاشته می شود، بویژه بدلیل مجمع الجزایرآندامان که نوعی استحکامات نظامی به حساب می آید (۷). نگرانی دو طرف به آن دلیل جدی است که نیازهای سوختی شان از خاورمیانه و از طریق اقیانوس هند تامین می شود.در نتیجه جای تعجب نیست که دو کشور به دنبال تجهیز کردن نیروی دریائی شان باشند بدون آنکه بخش های نطامی دیگر را نادیده بگیرند. بودجه های نظامی هردو طرف رشدی چشمگیر داشته است(۸).

این رقابت زمینه را برای اتحادهای منطقه ای آماده ساخته است. چین که به پاکستان، برمه ( میانمار) و سری لانکا نزدیک است در عین حال همکاری با کشورهائی را دنبال می کند که هند به دنبال نزدیکی با آنهاست مثل ایران، نپال و بنگالدش.

نیودهلی بنوبه خود سعی می کند از نگرانی کشورهای مختلف مانند ویتنام، سنگاپور و ژاپن از قدرت یافتن چین استفاده کند. هند در سال ۲۰۰۶ توافق همکاری استراتژیک مهمی را با ژاپن امضا کرد. نزدیکی این کشور با ایالات متحده و توافق همکاری بین آنها برای چین نگرانی آور است چرا که با افزوده شدن آن به محور موجود بین ژاپن-امریکا به قدرت آسیائی ایالات متحده نقش بیشتری می دهد.

پیچیدگی روابط دوجانبه باعث نمی شود که دوکشور غالبا در کنار هم و بصورتی همگرا قرار نگیرند بخصوص در جلسات بین المللی با حضور کشورهای دیگر.تعدد نهادهای که کشورهای آسیائی و یا بصورتی وسیعتر کشورهای با رشد اقتصادی بالنده را گردهم می آورند باعث افزایش رفت و آمد و مبادلات شده است: چین و هند امروز عضو نیم دوجین از سازمانهای این چنینی در سطح منطقه ای و میان قاره ای هستند( ضمیمه مقاله را بخوانید).

در کنار مثلث استراتژیکی که روسیه، چین و هند را گردهم می آورد، آنچه اهمیت بیشتر دارد گروه کشورهای BRICS است. قطعنامه پایانی اولین گردهم آئی ژوئن ۲۰۰۹ در «ایکاترین بورگ» (روسیه)، فراخوانی برای بالندگی به سوی جهان چند قطبی بود. گردهم آئی دوم در آوریل ۲۰۱۰ در برازیلیا بصورتی دقیق تر سوالاتی در چارچوب جغرافیای سیاسی مطرح می کرد، مانند مورد ایران: کشورهای عضو BRICS – در آنزمان افریقای جنوبی هنور به آنها نپیوسته بود- به این توافق رسیدند که تحریم های پیشنهادی غرب یک راه حل به حساب نمی آید.

و بالاخره در سومین گردهم آئی در سانیا(چین) در آوریل گذشته، این باشگاه قدرت های نوین به یک نهاد سیاسی تبدیل شد: قبول عضویت آفریقای جنوبی که پیش از این بدلیل نداشتن کارآئی اقتصادی پذیرفته نمی شد؛ چین و هند در چارچوب دفاع از منافع کشورهای بالنده هم پیوند شدند، آنچنان که در گردهم آئی سازمان تجارت جهانی در دوحه و یا در طی گردهم آئی سال ۲۰۰۹ کپنهاک برای محیط زیست رفتار کرده بودند. نه تنها کشورهای BRICS از دخالت نظامی در لیبی انتقاد کردند، بلکه خواستار جایگاه سنگین تری در سیستم سازمان ملل شدند: از جمله عضویت دائمی برزیل و هند در شورای امنیت.آنها هم چنین بصورت ضمنی خواستار جایگاه های پر مسئولیت تری در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی شدند که بصورتی سنتی بین کشورهای اروپائی و امریکائی تقسیم می شد.

بگومگوها در روابط دوجانبه بین چین و هند ، با تشدید مبادلاتشان در چارچوب های چند جانبه جبران می شود، جائیکه دو غول آسیائی از کنارهم قرار گرفتن در مقابل غرب لذت می برند. اگر این دشمنی از سوی چین جای تعجب ندارد، دوپهلوئی دربعضی از مواضع هندی ها جای شک باقی می گذارد.

هند درگیر تنشی داخلی است، از یک سو « طرفداران غرب» این کشور را همچون پل ارتباطی (Bridge power) می بینند که می تواند پیوند بین شمال و جنوب را برقرار سازد، از سوی دیگر « طرفداران شرق» هستند که با میل فراوان « توافق واشنگتن »(۹) را با یک « توافق آسیائی » و حتی با « توافق پکن» معروف جایگرین می کنند، نوعی ترکیب نئولیبرالیسم اقتصادی و اتوریتاریسم سیاسی.

شیفتگی در مقابل مدل رشد چین نخبگان هند را به سوی جهت گیری دوم متمایل می کند. اقای راجیو کمار(Rajiv Kumar )، مسئول فدراسیون اتاق های تجارت و صنعت هند، حیران و شیفته در بازگشت از گردهم آئی سانیا(چین) گفت:« چشمگیرترین نکته در سرمایه داری چین از بین رفتن کامل تفاوت بین بخش خصوصی و دولتی است. هردو بصورتی شفاف تحت رهبری حزب کمونیست کار می کنند»(۱۰).

برای گروهی از رهبران هند، دمکراسی در سیاست خارجی نه یک آمال بلکه یک ابزار سیاسی است: بدین ترتیب دخالت در افغانستان بنام دمکراسی که موجب تضعیف پاکستان می شود، مشروع بنظر می رسد؛ اما پیوستن به اعتراضات غرب در مورد اشغال گرجستان توسط روسیه و یا قطعنامه ۱۹۷۳ سازمان ملل که مجوز دخالت نظامی در لیبی را صادر کرد، لازم بنظر نمی آید.

هند محکوم به نوعی روانگسیختگی (شیزوفرنی) است. مسئولین امور امنیتی در وحشت دائمی از همسایه بزرگ بسر می برند و در همانحال نخبگان در کنار آن در مقابل غرب می ایستند، و محافل تجاری عاشق چشم بسته « توافق پکن» اند.

در حاشیه گردهم آئی ساینا، دهلی و پکن تصمیم گرفتند تا همکاری در زمینه نظامی را که به دنبال حوادث ژوئیه ۲۰۱۰، متوقف شده بود از سرگیرند و عدم توازن تجاری را کاهش دهند ( هند با عدم توازن منفی معادل ۲۵ میلیارد دلار روبروست) و سازکارهای جدیدی برای مذاکره در مورد اختلافات مرزی پیاده سازند.

چه مدت این گرمی دوباره روابط ادامه می یابد ؟ امری که انعکاس میل هند برای فشار به امریکاست که به چشم این کشور هنوز خیلی نزدیک به پاکستان میباشد. هیچکس نمی داند. آنچه بنیادین بنظر می رسد، توانائی هند و چین در کشاکش با چنگ و دندان در حوزه روابط دو جانبه است و پیوندشان برعلیه غرب در نهادهای چند جانبه.

۱- Cf. Sujit Dutta, « Managing and engaging rising China : India’s evolving posture », The Washington Quarterly, vol. 34, n° 2, printemps 2011, p. 133.

۲- مخفف به زبان انگلیسی کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی

۳- Cf. Saikat Datta, « The great claw of China », Outlook, New Delhi, 7 février 2011.

۴- Jairam Ramesh, Making Sense of Chindia : Reflections on China and India, India Research Press, New Delhi, 2005.

۵- هند و پاکستان از سال ۱۹۴۷ بر سر کشمیر اختلاف دارند.

۶- Cf. Christophe Jaffrelot « A Tale of Two Ports. Gwadar and Chabahar display Chinese-Indian rivalry in the Arabian Sea », Yale Global, 7 janvier 2011, http://yaleglobal.yale.edu

۷- Cf. Mathieu Duchâtel, « The PLA Navy in the Indian Ocean », dans « China’s sea power, reaching out to the blue waters », China’s Analysis, mars 2011, pp. 3-5.

۸- بودجه نظامی چین از سی سال پیش بطور متوسط ۱۰ درصد درسال رشد داشته است و رسما به رقم ۹۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ رسیده است(International institute for security studies, The Military Balance, 2010, Londres, 2011). بودجه نظامی هند هر سال یک سوم سال پیش از آن رشد داشته و به سطح ۳۲ میلیارد دلار در ۲۰۰۹-۲۰۱۰ رسید ه است.

۹- مجموعه اقدامات تحمیلی به کشورهای مقروض در سال های ۱۹۸۰-۱۹۹۰.

۱۰- Rajiv Kumar, « Chinese capitalism : some lessons for us », Businessline, 16 avril 2011.

 

ضميمه مقاله چین و هند، اختلافات و همگرائی ها
رقابت به شيوه آسيائي

در مقياس منطقه اي ، هند و چين از سال ١٩٩٥ طرف مذاکره جدي انجمن ملل آسياي جنوب شرقي(آسه آن) هستند که دربرگيرنده ده کشور است:برمه، برونئي، کامبوج، اندونزي، لائوس، مالزي، فيليپين، سنگاپور، تايلند، ويتنام.

ده سال پس از اين تاريخ، هند بمثابه عضوي ناظر در سازمان همکاري شانگهاي (روسيه، چين ، قرقيزستان، قزاقستان ، تاجيکستان و ازبکستان ) پذيرفته شد.در سال ٢٠٠٥ چين به وضعيتي مشابه در اتحاديه همکاري هاي منطقه اي جنوب آسيا دست يافت که در برگيرنده کشورهاي افغانستان، بنگلادش، بوتان، هند، مالديو، نپال، پاکستان و سريلانکا است.

براي محدود کردن نفود هند در شرق، چين با عضويت آن در سازمان همکاري هاي اقتصادي آسيا-اقيانوسيه که در برگيرنده بيست کشور است، مخالفت مي کند.با اينهمه مسئولين دو کشوردر بسياري از جلسات و از جمله گردهم آئي سران کشورهاي آسياي شرقي با هم همکاري دارند. اين امر بي شک بهترين دليل براي آنست که چين حاضر نيست بهر قيمتي جلوي پيش روي هند در آسياي شرقي را بگيرد.

کليه حقوق براي نشريه لوموند ديپلوماتيک محفوظ است
© 2003 – 2000 Le Monde diplomatique

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: