سياسی

ایران منزوی نخواهد شد

مانتلی ریویو

عباس عدالت و فیل ویلایتو*

در حالی که ایالات متحده آمریکا توانست در هشتم ژوئن در شورای امنیت سازمان ملل حمایت 12 کشور از 15 کشور عضو این شورا را برای تصویب دور جدید تحریم ها علیه ایران بدست آورد اما این تحریم ها به رغم ادعای واشینگتن از حمایت های جهانی برخوردار نیست.

به گزارش الف از مانتلی ریویو، حالی که واشینگتن معتقد است تصویب تحریم های جدید این را اثبات می کند که نگرشش در قبال ایران از حمایت جهانی برخوردار است، با خودخواهی و تکبر این حقیقت را که اخیرا 118 کشور عضو جنبش غیرمتعهدها از حق ایران در توسعه برنامه هسته ای برای اهداف صلح آمیز حمایت کردند، نادیده گرفته است.

در حالی این تحریم های جدید علیه ایران تصویب شد که در تاریخ 13 ژوئن اتحادیه پارلمانی سازمان کنفرانس اسلامی که 57 کشور اسلامی عضو آن هستند، به شدت این تحریم ها را محکوم  کردند. حال ایالات متحده آمریکا چطور می تواند ادعا کند که این تحریم ها با اجماع نظر جهانی تصویب شده است؟

اگر ایالات متحده آمریکا انتظار دارد که دور جدید تحریم ها علیه ایران باعث تشدید اختلافات سیاسی درون نظام ایران خواهد شد، باید گفت که سخت در اشتباه است چون این تحریم ها دقیقا نتیجه عکس داده است. این تحریم ها چهار روز پیش از اولین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران تصویب شد. حتی اکبر هاشمی رفسنجانی ضمن محکوم کردن این تحریم ها از مردم ایران خواست تا در برابر این تحریم ها متحد شوند.

فراتر از همه این مسائل، ایالات متحده آمریکا با حرکت در مسیر اعمال تحریم های جدید علیه ایران پس از حصول توافق نامه سه جانبه ایران- برزیل- ترکیه ( که اکثر کارشناسان از آن به عنوان یک دستاورد تاریخی یاد کرده اند)، آشکارا ریاکاری و دورویی خود را در مقابل چشمان جامعه جهانی در قبال برنامه هسته ای ایران نشان داد. در کانون مناقشه بر سر برنامه هسته ای ایران این موضوع مطرح شد که آیا برنامه غنی سازی اورانیوم ایران در راستای اهداف صلح آمیز بوده یا بنابر ادعای واشینگتن و هم پیمانانش ایران قصد دارد با غنی سازی اورانیوم سلاح هسته ای بسازد؟

ایران به عنوان یک امضاءکننده معاهده اِن.پی.تی پیشتر قول داده که در راستای ساخت سلاح هسته ای گام برندارد اما به عنوان یک عضو این معاهده از حق داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز برخوردار است. در اکتبر 2009 روسیه، فرانسه، آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران پیشنهاد کردند که 1200 کیلوگرم از اورانیوم 3.5 درصد غنی شده خود را در ازای دریافت سوخت هسته ای به روسیه انتقال بدهد. اما زمانی که ایران تلاش کرد تضمین هایی را مبتنی بر دریافت سوخت هسته ای بدست آورد، ایالات متحده آمریکا با بهانه گیری از انجام مذاکره در این راستا امتناع کرد و به دورغ ایران را به مخالفت با این پیشنهاد متهم کرد.

در 17 مه ایران- برزیل- ترکیه طی بیانیه ای دقیقا همان توافق نامه مورد نظر آمریکا و هم پیمانانش در اکتبر 2009 را امضا کردند. ابتدا باراک اوباما طی نامه ای به لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل از توافق نامه تهران تقدیر کرد اما  یک روز بعد هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا این توافق نامه را رد و پیش نویس دور جدید تحریم ها علیه ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

قطعنامه اخیر علیه ایران خود سراسر دورویی و ریاکاری اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل را نشان می دهد. پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل ( آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس) همگی سلاح هسته ای در اختیار دارند و همه آنها بند ششم معاهده اِن. پی.تی را که در آن از کشورهای هسته ای خواسته شده جدول زمانی برای خلع سلاح هسته ای تعیین کنند، نقض کرده اند. در این قطعنامه این موضوع عنوان شد که این تحریم ها علیه ایران گامی رو به جلو در راستای ایجاد یک خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته ای است. البته باید به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متذکر شد که تا زمانیکه اسرائیل سلاح هسته ای داشته باشد، خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای رویایی بیش نخواهد بود. طی هفت سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی بازرسی های گسترده و مختلفی را در مناطق هسته ای ایران انجام داد و مدرکی دال بر اینکه ایران قصد ساخت سلاح هسته ای را دارد، کشف نکرد.

» دنیس راس» یک دیپلمات کهنه کار آمریکا و نماینده اوباما در امور ایران در شورای امنیت ملی آمریکا اخیرا گفت: دیپلماسی زمانی ابزار مناسبی است که در صورت ناکامی در آن، مسیر برای جلب حمایت جهانی در انجام حمله نظامی هموار شود. این جمله دنیس راس دقیقا موضع افراطی کاخ سفید و بهانه های دولت آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران را آشکار می کند و مشخص می شود که اگرچه آمریکا در ظاهر بر ادامه دیپلماسی تاکید دارد اما در اصل با بهانه های مختلف به دنبال اهرم زور و فشار در قبال ایران بوده است.

اگر برخلاف میل آمریکا دیپلماسی منجر به حصول یک راه حل مسالمت آمیز در قبال برنامه هسته ای ایران شود (همچنانکه توافق نامه سه جانبه تهران اثبات کرد که راه حل مسالمت آمیز نیز می تواند حاصل شود) چه اتفاقی می افتد؟ در این راستا آمریکا آشکارا مانع ایجاد خواهد کرد چون واشینگتن از این هراس دارد که ایران حمایت اکثریت کشورهای جهان را بدست آورد.

* «عباس عدالت» استاد علوم کامپیوتر و ریاضیات در کالج لندن است. وی نویسنده، فعال سیاسی و بنیانگذار سایت » اقدامات علیه تحریم و حمله نظامی به ایران» است. » فیل ویلایتو» نیز یک فعال ضد جنگ در ایالت ویرجینیای آمریکا است.

عدالتخانه

http://mrzine.monthlyreview.org/2010/ew190610.html