سياسی

آیا استقرار سلاح های اورانیوم رقیق شده در دیه گو گارسیا برای ایران است؟

«به گزارش هفته نامه انگلیسی ساندی هرالد، آمریکا صدها بمب سنگر کوب را با هدف تهدید ایران از کالیفرنیا به جزیره انگلیسی دیه گو گارسیا منتقل کرد.

ساندی هرالد نوشت، این اقدام بر پایه توافق ماه ژانویه آمریکا برای انتقال 10 کانتینر مهمات به این جزیره در صورت گرفته است.

این محموله نیروی دریایی آمریکا شامل 387 بمب پرقدرت است که برای انهدام تاسیسات و سنگرهای مستحکم زیرزمینی به کار می رود.

این بمبها شامل 190 بمب هوشمند و هدایت شونده بلو-110 و همچنین 192 بمب پرقدرت و دو هزار پوندی(نهصد کیلویی) بلو-117 می شود.

به نوشته ساندی هرالد، کارشناسان این اقدام آمریکا را به منزله تهدیدی برای تاسیسات هسته ای ایران و وادار کردن این کشور به توقف برنامه هسته ای خود ارزیابی می کنند.

ساندی هرالد در سال 2007 نیز گزارش کرده بود، آمریکا جنگنده های استیلت مستقر در پایگاه دیه گو گارسیا را به قابلیت حمل بمبهای سنگر کوب مجهز کرده است.

ساندی هرالد همچنین از پرداخت 699 هزار و پانصد دلار به یک شرکت حمل و نقل دریایی برای انتقال هزاران محموله نظامی از شهر کنکورد در ایالت کالیفرنیا به جزیره دیه گو گارسیا خبر داد.

دان پلش، رئیس مرکز بین المللی مطالعات و دیپلماسی دانشگاه لندن به ساندی هرالد گفت، هدف آمریکا از منتشر نکردن این گونه اقدامات خود علیه ایران، محتمل جلوه دادن احتمال حمله به این کشور است.

وی تاکید کرد آمریکا از زور به عنوان بخشی از راهبردهای عمومی خود برای هدایت اقدامهای ایران استفاده می کند.

این در حالی است که مقامهای ایران نقل و انتقالهای نظامی و مخفیانه جلوه دادن این گونه اخبار از سوی آمریکا را اقدامی ناکارآمد از سوی واشنگتن برای محتمل جلوه دادن حمله ناممکن به ایران می دانند.

یان دیوس، رئیس موسسه مستقل و غیردولتی ناتو واچ(NATO Watch) به هفته نامه ساندی هرالد گفت: «باید از آمریکا بخواهیم هدف واقعی خود از استقرار این بمبها را روشن کند.

آمریکا در دو تهاجم خود به عراق در سالهای 1991 و 2003 از پایگاه دیه گو گارسیا نیز استفاده کرده بود.»
همانطور که می دانیم اصطلاح بمب سنگر کوب شیوه ای است برای امتناع از به کار بستن کلمۀ اورانیوم رقیق شده. در هر صورت برخی کشورها نظیر آمریکا هنوز سلاح های اورانیوم رقیق شده را به عنوان سلاح های متعارف یا کلاسیک معرفی می کنند.
از طرف دیگر بر اساس قوانین بین المللی که به امضای خود ایالات متحدۀ آمریکا نیز رسیده، بمباران مراکز تولید انرژی هسته ای ممنوع بوده و غیر قانونی است. با این وجود ابرقدرت آمریکا دائما از احتمال بمباران مراکز هسته ای ایران حرف می زند. متأسفانه مواردی هست که افشاگری و یادآری قوانین و موازین اخلاقی، اگر چه نیکو به نظر می رسد ولی در برابر کشوری که برای پیشبرد اهدافش در سیاست های خارجی از هیچ جنایتی کوتاهی نمی کند و از کشوری که دست پدر بنیانگذارش به بزرگترین قتل عام تاریخ آلوده است (قتل عام سرخپوستان بومی قارۀ آمریکا) ناکارآمد و بیهوده به نظر می رسد.

به همان شکلی که جان پرکینز در کتاب «اعترافات جنایتکار اقتصادی» نشان می دهد، وقتی سنگ جنایتکاران اقتصادی به سنگ می خورد، و وقتی شغالها تلاش هایشان بی نتیجه می ماند، دختران و پسران جوان  را می فرستند که بکشند و کشته شوند. راه حل نظامی آخرین راه حل امپریالیسم جهانی و شرکت های چند ملیتی در جهان سرمایه داری است.
چنین مسئله ای به هیچ عنوان به موضوع قرون وسطایی بودن و یا غیر دموکراتیک بودن دولتی نظیر جمهوری اسلامی ارتباطی ندارد. مگر دولت مصدق قرون وسطایی و حزب الله بود؟ /**/. اولین جنایتکار اقتصادی کرمیت روزولت (نوۀ تدی رئیس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا] در سالهای 50 دولت ایران را که به شکل دموکراتیک انتخاب شده بود، با خرج چند میلیون دلار سرنگون کرد.

بی شک این تصاویر مشئز کننده محصول پیشرفته ترین و قدرتمندترین کشور دنیا است : ایالات متحدۀ آمریکا. به همین علت نیز ما را بیش از پیش به فکر می دارد تا در مفهوم پیشرفت و قدرت تأمل کنیم.

بعد از این تصاویر چه باید گفت؟ بعد از این تصاویر چه باید کرد؟


آدرس منبع سایت ویژۀ کاربرد سلاح های اورانیوم رقیق شده در جنگ های معاصر: http://www.presstv.ir/Persian.aspx?id=8546

_——–__——–__——–__——–__——–__——–__——–_

نامه سرگشاده برای تمام فعالان حقوق بشر

در خصوص محصولات ایالات متحدۀ آمریکا و اروپا

وبلاگ «هیروشیما بغداد» را که بعضا تحت عنوان «فاجعۀ کاربرد اورانیوم رقیق شده در جنگ های معاصر» منتشر شده است، چندین بار و آخرین بار به تاریخ 10 آوریل 2010 به سایت کانون فعالان حقوق بشر ارسال داشتیم.

http://www.humanrights-ir.org/

dhrc.ir@gmail.com

در این جا به فعالان حقوق بشر و نمایندگان آن و خصوصا خانم شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی برای چندمین بار اعلام می کنیم که در صورتی که در مورد موضوع وبلاگ ما در آدرس

http://stopua.blogfa.com

عکس العمل نشان ندهند، و در سطح بین المللی به وظایفی که مدعی آن هستند عمل نکنند، ما فعالان حقوق بشر ایرانی را در اتحاد و اتفاق با چنین جنایاتی خواهیم دانست و بر همین اساس با آنها رفتار خواهیم کرد. تمام قربانیان این نظام ضد بشری به ما تعلق دارند ولی فعالان حقوق بشر ایرانی  و تمام  فعالان اجتماعی باید قویا جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار دهند تا واقعیت سونامی سرطان در ایران را در رابطه با گسترش اورانیوم رقیق شده تحت نیابت سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر نهادهای بهداشتی در کشور مورد بررسی قرار داده و نتایج را به اطلاع عموم مردم جهان برساند. زیرا چنین مسائلی به منافع حیاتی تمام مردم جهان بستگی دارد.

حمید محوی

ویژۀ کاربرد سلاح های اورانیوم رقیق شده

http://stopua.blogfa.com