سياسی

برخورد دوگانه به آزادی بیان -"کنترل اینترنت" در ونزوئلا

برخورد دوگانه به آزادی بیان

«کنترل اینترنت» در ونزوئلا

نوشته آندره شعر André Scheer

ترجمه برای مجله هفته

به بهانه حملات هوچیگرانه و فریبکارانه رسانه های «جهان آزاد» علیه دولت مردمی ونزوئلا.(مترجم)

» Noticiero Digital » یک سایت اینترنتی با گرایشات راست افراطی در ونزوئلاست، این رسانه آگاهانه به انتشار مطالب غیر واقعی و اخبار سراپا نادرست بر علیه دولت مردمی ونزوئلا دست می زند، این رسانه راست به دروغ ادعا می کنند که ارتش ونزوئلا در تدارک کودتا ست، یا با انتشارعکس های دستکاری شده و فتوشاپی سعی در ایجاد تشویش در کشور می کند و حتی  در بخش نظرات سایت خود از قول خوانندگان فرضی و یر واقعی مطالبی را سر هم بندی می کند که در آنها از مردم خواسته شده به قتل و کشتار سیاست مداران و خبرنگاران طرفدار دولت چاوز دست بزنند.

بالاخره روزی کاسه صبر «هوگو چاوز» رئیس جمهور ونزوئلا لبریز شده و از دادستانی کشور تقاضای تعقیب قانونی سایت » Noticiero Digital » را کرد. این تارنما در چند روز گذشته یکی از وزرای دولت ونزوئلا «دیوستادو کابه لو» و خبرنگار معروف  این کشور»ماریو سیلوا» مورد توجهات خود قرار داده و رسما اعلام می کند که آنها به قتل رسیده اند ، در حالیکه هردو در قید حیات می باشند.

اینکه «کابه لو» و «سیلوا» مورد حمله هدفمند این رسانه ی لجن پراکن قرار می گیرند اصلا عجیب نیست، لازم به یادآوری است «کابه لو» همان سیاستمداری است که در زمان کودتای دسته راستی ها بر علیه دولت ونزوئلا در 13 آپریل 2002 در مقابله با این کودتای آمریکائی بجای چاوز به ریاست جمهوری انتخاب شد و چند ساعت بعد با شکست کودتا این مقام را قانونا دوباره در اختیار «چاوز» گذاشت.

«ماریو سیلوا»  همان خبرنگاری است که تخصص اش در افشای دروغپردازی ها و هوچی گری های رسانه های راست در ونزوئلا زبانزد خاص و عام است واز طریق کانال تلویزیونی خود» La Hojilla» بار ها به رسوا کردن توطئه های اپوزیسیون وابستع به آمریکا اقدام نموده است. بی جهت نیست که هردوی آنها مورد تنفر عمیق راست ها می باشند .

در حقیقت این هوگو چاوز بود که گفت :»اینترنت نباید به محلی بدون قانون تبدیل شود» اما او با طرح این موضوع در واقع تنها از «آنگلا مرکل» نخست وزیر دسته راستی آلمان نقل قول کرد.

«مرکل»دریک «پیام وِیدئویی» اینترنتی در همین ماه اسفند سال جاری در حالیکه «دلسوزانه» در مورد مضرات اینترنت «هشدار» می دهد، میگوید:

«به همین دلیل در آینده نیز ما همچنان سعی خواهیم کرد که سایت های این چنینی را از اینترنت پاک کنیم تا ازاین طریق کاربران را در برابر خطرات حفاظت نمائیم!».

اگر یک سیاستمدار چپ هم همین خواسته را مطرح کند و تلاش کند تا اصول و قواعد روزنامه گاری در اینترنت  رعایت شود، به دیکتاتوری متهم می شود .اما اگر یک سیاستمدار آلمانی مانند نخست وزیر آلمان چنین روشی را برگزیند، آنرا نشانه ای از دلسوزی و احساس مسئولیت او می شمارند!

اگر ونزوئلا در راستای تلاش برای رعایت اصول روزنامه نگاری از فعالیت یک سایت راست و فاشیستی جلوگیری به عمل بیاورد متهم به سانسور و سرکوب آزادی بیان می شود، در مقابل آن اگر دادستانی آلمان بنابر درخواست دولت کشورش سایتی را که برای جلوگیری از راه پیمائی نئو نازی ها در آلمان راه اندازی شده است را تعطیل کند کک هیچ رسانه ای هم در این جهان «آزاد» نمی گزد.

ترجمه آزاد از «یونگه ولت» – دنیای جوان

http://www.jungewelt.de/2010/03-15/061.php