سياسی

مشکل زنان معلقه در سیستان و بلوچستان

جهان زن: مشکل زنان در ایران، خود مشکلی است جدی. بویژه که قانون و شرع هم علیه زنان است. اما در سیستان و بلوچستان علاوه بر قانون و شرع، سنت های عشیرتی هم علیه زنان و حقوق آن ها به شکل گسترده ای عمل می کند. روشن است که بی حقی زنان در این استان، بدون حل بی حقی زنان در سراسر ایران حل شدنی نیست. با اینجال برای مقابله با سنت های ضد زن عشیرتی، تلاش برای رشد فرهنگی و بالابردن آگاهی های اجتماعی و بازتر کردن راه دسترسی دختران جوان به تحصیل علم و دانش، امری است که می تواند به کاهش فشار بر زنان منجر شود. برای روشن شدن بخشی از مشکلات به مطلب زیر توجه کنید

مدير کل بهزيستي سيستان و بلوچستان به خبرگزاري زنان ايران گفت: استان سيستان و بلوچستان تنها استان کشور است که با مشکل زنان معلقه س ر و کار دارد. منتظر شبر، ادامه داد: با وجود مشکلات فراوان اين زنان، هنوز اداره بهزيستي تصميم قطعي درباره آنها نگرفته و در حال رايزني‌هايي با تهران براي انجام اقدامات جديد است. زنان معلقه به زناني گفته مي‌شود که ازدواج‌هاي آنها سنتي بوده و ثبت نمي‌شود. اين زنان با از دست دادن شوهر خود، دچار مشکلات فراواني مي‌شوند.

در خبر دیگری حمیرا ریگی در مورد زنان معلقه چنین گفت:

یکی دیگر از عمده مشکلات موجود در شهرستان را وجود زنان معلقه ـ رها شده توسط شوهران ـ نامید و در این باره گفت: اغلب شوهران این زنان دارای چند زوجه، معتاد و بیکار هستند. در عین حال این زنان، خود سرپرست نیستند و اکثرا با دارا بودن پنج تا شش فرزند در معرض آسیب قرار دارند. وی افزود: بهزیستی در تحت پوشش قرار دادن چنین زنانی دارای قانون و یا آیین‌نامه نیست، چرا که این قشر در رده زنان بیوه و یا مطلقه که جامعه هدف بهزیستی را تشکیل می‌دهند، جای نمی‌گیرند. به همین دلیل پوشش آن‌ها در دستورالعمل بهزیستی نمی‌گنجد. این در حالی است که تقریبا نیمی از10 زنی که روزانه برای تحت پوشش قرار گرفتن به بهزیستی چابهار مراجعه می‌کنند، زنان معلقه هستند.

حمیرا ریگی رییس اداره‌ بهزیستی شهرستان چاربهار افزود: بدلیل وجود چنین شرایطی بین زنان شهرستان، درصد بالایی از کودکان کار، خیابان و معتاد، فرزندان زنان معلقه هستند. اگر زنی پس از مراجعه به بهزیستی بگوید مطلقه و یا بیوه هستم، خوشحال می‌شویم.

ریگی با اشاره به این که اگر زنی پس از مراجعه به بهزیستی بگوید مطلقه و یا بیوه هستم، خوشحال می‌شویم، گفت: تدوین آیین‌نامه‌های جدید برای پوشش این زنان ضروری به نظر می‌رسد. وی تصریح کرد: برای پوشش چنین زنانی از روش‌های دیگری وارد می‌شویم، به عنوان مثال به دنبال معلولیت و یا کودک کار و خیابان در چنین خانواده‌هایی می‌گردیم و یا آ‌ن‌که آن‌ها را با نام زنان در معرض خطر پوشش می‌دهیم.در خوش‌بینانه‌ترین حالت، آمار افراد واجد شرایط تحت پوشش شهرستان چابهار10 برابر آمارهای فعلی است.

رییس اداره بهزیستی شهرستان چابهار تعداد زنان خود سرپرست و بدسرپرست پشت نوبت دریافت خدمات را یک هزار و 790 نفر اعلام و اذعان کرد:50 درصد این جمعیت توسط شوراهای اسلامی روستایی، بهورزان، دهیاری‌ها و خانه‌های بهداشت شناسایی شده‌اند.

ریگی افزود: به دلیل کمبود امکانات و دسترسی نداشتن به روستاهای صعب‌العبور، خانه‌های بهداشت و شوراهای اسلامی روستایی و روستامهدها را درگیر شناسایی افراد واجد شرایط کرده‌ایم و بدین ترتیب نیمی از پشت نوبتی‌های خود را در طول یک ماه که این همکاری شروع شده، شناسایی کرده‌ایم.

پیش از این نیز در تاریج 7 ژانویه 2010 مدیرکل ثبت احوال استان سیستان و بلوچستان در باره این مشکل سخن گفته بود.

مدير‌كل ثبت احوال سيستان و بلوچستان در این رابطه گفت: در 9 ماه گذشته بيش از 6 هزار ازدواج ثبت نشده در استان ثبت شده است.

علي زاهدي‌نيا اظهار داشت: در 9 ماه گذشته بيش از 6 هزار و 51 ازدواج كه در سال‌هاي گذشته صورت گرفته و ثبت نشده بود، ثبت شد. وي افزود: ميانگين ثبت واقعه ازدواج در كشور 92 درصد است و استان سيستان و بلوچستان با 56 درصد، پائين‌ترين آمار را در اين زمينه دارد. مديركل ثبت احوال استان با اشاره به زيان‌هاي ثبت نشدن ازدواج‌ها به ويِژه براي بانوان خاطرنشان كرد: با هدف جلوگيري از تضييع حقوق بانوان و خانواده‌ها، اداره‌كل ثبت احوال استان با هماهنگي اداره‌كل ثبت اسناد براي تعدادي از سر دفتران اسناد رسمي شهرستان‌هاي زابل، زاهدان، نيكشهر و ايرانشهر مجوز سيار ثبت ازدواج‌ها را صادر كرده است.زاهدي‌نيا تصريح كرد: سردفتران، 2 روز در هفته به مناطق روستايي، عشايري و دهستان‌هاي پر جمعيت منطقه عزيمت و در محل سكونت افراد اقدام به ثبت ازدواج‌هاي معوقه مي‌كنند. وي از مردم خواست ضمن همكاري با اين سردفتران براي ثبت ازدواج خود اقدام كنند و از مزاياي قانوني اين امر برخوردار شوند.

http://jahanezan1.wordpress.com/2010/02/09/tanin-35/